אומיקרון? זב"שך!

ממשלת בנט אימצה את האמרה המפורסמת "אם לא הצלחת לנצח אותו, הצטרף אליו", והכוונה היא לגל האומיקרון ששטף את העולם ומכה בישראל בכל כוחו. "היינו הראשונים" הפך למטבע הלשון השגור […]

ממשלת בנט אימצה את האמרה המפורסמת "אם לא הצלחת לנצח אותו, הצטרף אליו", והכוונה היא לגל האומיקרון ששטף את העולם ומכה בישראל בכל כוחו. "היינו הראשונים" הפך למטבע הלשון השגור בפיהם של מנהיגי ישראל: היינו הראשונים לסגור את השמיים והראשונים לחסן את האוכלוסייה התפאר נתניהו; היינו הראשונים לתת את הבוסטר והראשונים לאשר בוסטר שני מתפאר בנט. אלא שהראשוניות נשחקה כהרף עין, מי שהיה הראשון נשאר אחרון, עד כדי כך שהתו הירוק, אותו שכפ"ץ שאמור היה להגן עלינו, איבד כל ערך.

הפכנו להיות כאחד העמים, ומה שטוב לבריטניה ולארה"ב טוב גם לישראל, ובמילים אחרות, נותרנו בלתי מוגנים וחסרי אונים. הממשלה, עם הזנב בין הרגליים, מרימה ידיים ואומרת לנו  – אזרחים יקרים תעשו מה שבא לכם. כך, לאחר שנתיים תמימות של חיים בסיוט המגפה, הפכנו כולנו למומחים, לאפידמיולוגים, למטפלים, לפסיכולוגים ולקובעי מדיניות. במצב כזה, מי בכלל צריך את הממשלה או את משרד הבריאות?

"אומיקרון גורם למחלה קלה" היא הסיסמה החדשה, ומאחר ואי אפשר לעצור אותה, מסבירים לנו שלא נורא אם נדבק בה. התחזית היא שאחד מתוך ארבעה, משהו כמו שני מיליון אזרחים, יחלו. האמת היא שלעולם לא נדע את מספר הנדבקים האמתי, כי המדינה חדלה לעשות בדיקות המוניות, ומי שלא הגיעו לגיל שישים יעשו בדיקה עצמית אם ירצו, או לא ייבדקו אם לא ירצו. בכל מקרה, מאחר והבדיקה אינה מדויקת, גם השליליים (שאולי הם חיוביים) יסתובבו להם כאוות נפשם, וימשיכו להדביק חופשי חופשי. אכן יחי חופש הפרט.

בינתיים מנחמים אותנו שהגל הזה יהיה אמנם חזק וגבוה אבל יתנפץ מהר, ותוך שלושה שבועות נוכל לנשום לרווחה. זה כמובן עד הווריאנט הבא, ההולך ומתפתח אי שם בין תת הסהרה לאפריקה המשוונית, או אי שם במזרח אסיה או דרום אמריקה. אנחנו טרם יודעים כמה מדבק יהיה הווריאנט המסתורי הבא ובאיזה איבר בדיוק הוא יפגע. וריאנט הדלתא התלבש על הריאות, האומיקרון על הגרון, והשם היווני הבא עלול להתלבש לנו על הלב, הכבד, או שמא הלבלב.  

כאן המקום להדגיש – הכישלון איננו של בנט ושל ממשלתו בלבד, אלא של העולם המערבי כולו. די להסתכל על הנעשה בארה"ב, המדינה עם הפוטנציאל המדעי הגדול ביותר, שפיתחה בזמן שיא את החיסון נגד הקורונה, כדי להבין את גודל הכישלון. דווקא בארה"ב מספר המתים והחולים בקורונה שובר כל שיא. הפער העצום בין ההישגים המדעיים לבין השיטה הכלכלית חברתית לא יכול היה להיות יותר בולט. בזמן שאזרחיה חולים ומתים, בתי הספר שלה נסגרים ו- 100.000 ילדים אמריקאים כבר אבדו את אחד מהוריהם, הבורסה פורחת וחברות התרופות עושות מיליארדים.

ההסתכלות הלאומית הצרה בעולם שהוא במהותו גלובלי, והמחשבה שכל מדינה יכולה בעצמה לנצח את הקורונה, היא איוולת בלתי נסבלת שגובה מיליוני קורבנות. "אף אחד מאתנו אינו חסין עד שכולנו מחוסנים" אומר שר החוץ האמריקאי אנטוני בלינקן, אבל פיו וליבו אינם שווים. רק 5% מתושבי העולם העני קיבלו את החיסון, וכך נותר העולם חשוף להתפתחות של ווריאנטים נוספים, והמגיפה ממשיכה להתפשט.

למרבית האירוניה, החיסונים איבדו מהאפקטיביות שלהם. דווקא אותם המומחים שהתלהבו כל כך מהחיסונים ומהבוסטר נאלצים להכיר בעובדה, שעם הבוסטר הרביעי הגענו לקצה גבול היכולת החיסונית. פרופסור גילי רגב, מנהלת היחידה למניעת זיהומים בשיבא, אומרת ל YNet: "התוצאות הראשוניות שלנו, שכמובן עוד לא התפרסמו, מראות עלייה של הנוגדנים, שזה די צפוי אבל לא מאוד מרשים. עלייה של פי חמישה זה יפה אבל זה לא מספיק – זה לא נותן את אותו האפקט כמו הבוסטר. אם זה מחזיר אותנו לערך שבו היינו לפני ארבעה חודשים – אז כל ארבעה חודשים נצטרך חיסון וזו לא המטרה". במילים אחרות – צ'או פייזר, להתראות מודרנה! אתם עשיתם את ה"בוכטה" שלכם, ואנחנו נותרנו כפי שהיינו כאשר הכול התחיל אי שם בשלהי 2019, בשוק חיות הבר בווהאן.

החדשות הטובות הם, שבינתיים, אי שם בבית חולים לילדים בטקסס הרחוקה ובמכללת ביילור לרפואה, שני רופאים, פיטר הוטז, ומריה אלנה בוטצי, פיתחו חיסון אוניברסלי נגד נגיף הקורונה. ולמה להם לפתח חיסון נוסף נגד הקורונה כאשר כבר קיימים חיסונים רבים ויעילים? התשובה פשוטה וגם ידועה. החיסונים הקיימים אינם נגישים לעולם העני, כלומר לרוב העולם. הם יקרים מאוד, דורשים אחסון בקירור מיוחד, ומוגנים ע"י פטנטים המונעים מיצרנים ברחבי העולם לייצר אותם באופן המוני ובמחיר השווה לכל נפש.

כך, בשבוע האחרון של שנת 2021, הסוכנות הרגולטורית בהודו אישרה ליצרן חיסונים מקומי להתחיל בהפצה של חיסון בשם Corbevax שפותח בטקסס, שהזיכיון שלו ניתן לחברה ההודית Biological E. Limited (BioE) בלי פטנט ובלי תנאים מגבילים. הזיכיון הועבר גם לחברות באינדונזיה, בבנגלדש ובבוטסואנה שבאפריקה. הטכנולוגיה מבוססת על חיסון נגד וירוס הפטיטיס ב', ועל כן אין צורך בתנאים מיוחדים לייצורו או לאחסונו.

שלא כמו פייזר ומודרנה, הקולג' הטקסני לא זכה כלל למימון ממשלת ארה"ב, תקציבו דל מאוד, והוא פועל על פי העקרונות של ממציא החיסון נגד פוליו, ג'ונאס סאלק, שסירב לרשום פטנט על המצאתו בראשית שנות החמישים. אחריו פיתח אברט סייבין חיסון נוסף. במאמר משותף שהתפרסם באתר Scientific American שואלים עצמם שני המדענים את שאלת השאלות: "אם היינו זוכים לחלקיק מהתמיכה לה זכו חברות הביו-טק הרב לאומיות, האם העולם היה כבר מצליח להתחסן? ייתכן שיכולנו למנוע את ההופעה של אומיקרון, אלפא ודלתא, שכנראה נוצרו בקרב אנשים לא מחוסנים". זוהי כמובן שאלה רטורית שמהווה למעשה כתב אישום חריף מאוד נגד הממסד הרפואי וממשלות המערב, שסירבו עד כה לוותר על הפטנט כדי לחסן את העולם.

ייתכן ואומיקרון יהווה סטירת לחי מצלצלת שתעיר סופסוף את מנהיגי העולם, תלמד אותם פרק בצניעות ובאנושיות, ובעיקר, תוציא אותם מעיוורונם הלאומי. השמירה על האינטרסים הכלכליים של הביג פרמה עולה ביוקר לא "רק" לעולם העני אלא גם לעולם העשיר. כאשר מדינות מרימות ידיים ומותירות את אזרחיהם לגורלם, הן מעמידות בסכנה את המשטרים הדמוקרטיים בעצמן. הפוליטיקאים מאבדים את אמינותם כשהם נתפסים משקרים לציבור ומבטיחים הבטחות שווא בדבר האפשרות לנצח את המחלה בלי לחסן את עולם. הממסד המדעי מאבד אף הוא את אמינותו משום שהוא נמנע מלומר לציבור את האמת הפשוטה: אין פתרון לאומי – הפתרון הוא גלובלי; החיסון אינו פתרון כל עוד העולם כולו אינו מחוסן; עלינו ללכת בדרכו של ג'ונאס סאלק ולוותר על הפטנט; המדע הוא קניינה הרוחני של האנושות כולה, ממש כמו השמש, שאי אפשר לרשום עליה פטנט.

הרי המגפה הזאת תסתיים לבסוף, בין אם על ידי מעשי האדם והמדע, או ע"י הטבע עצמו. אבל הצלקות העמוקות בגופה של האנושות לא יגלידו במהירות. האנושות הוכיחה שוב עד כמה אנוכיות, אדישות לסבל של הזולת ורדיפת בצע, מביאים אותנו אל סף הכחדה עצמית. "אל תסתכלו למעלה" הוא שם הסרט הנצפה ביותר בנטפליקס היום, אשר מתאר כיצד מטאוריט המתקרב לכדור הארץ מחסל את התרבות האנושית בגלל עיוורון פוליטי של המנהיגים ואינטרסים פרטיים המערבבים בין מדע ורווחים. העולם מסרב להסתכל למציאות בעיניים ופועל בניגוד לכל הגיון.

גם החברה הישראלית מורגלת להתבצר בפרדיגמה הלאומית ולא להסתכל מזרחה. גם היא נותרת אדישה לסבלם של הפלסטינים החיים בקרבנו ומסרבת להציע פתרון. זהו אותו עיוורון שאנו עדים לו היום מול אומיקרון, הרמת הידיים של הממשלה, האשליה שאיכשהו הכול יסתדר בסוף – כל אלה מתפוצצים לנו עכשיו בפרצוף בכל הכוח. ממשלת השינוי מתגלה כחסרת אונים, היא ממאנת להטיל מרות מכל סוג שלא לדבר על סגר ומאפשרת הדבקה המונית. כך למעשה היא מותירה לאומיקרון להחליט עבורנו: הוא כבר יכניס אותנו לבידוד, הוא יטיל עלינו סגר, והוא יחליט מתי לעזוב אותנו בלי הודעה מוקדמת.  

   

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.