אסטנבול בוערת – עדות מכיכר טקסים

מאת קיוואנצ' אליאצ'יק, כיכר טקסים

האיגוד המקצועי שלי הוא חלק מפלטפורמה משותפת יחד עם איגודים מקצועיים והתארגנויות שכונתיות. פלטפורמה זו מתנגדת לעבודות הבניה בטקסים שיהרסו את הפארק. לכן עקבתי אחר הקמפיינים הנוגעים בדבר בכיכר טקסים.

כששמעתי שהגיעו בולדוזרים ושהעצים בפארק נגדעו רצתי אל הפארק. במקום לעצור לאלתר את הבניה הבלתי חוקית – בית המשפט ביטל את בניית הפרויקט – המשטרה השתמשה בגז מדמיע נגד אנשים שרצו להציל את העצים.

לילה ראשון, לקחנו אוהלים ושקי השינה והלכנו לפארק. שרנו ודיברנו עד הזריחה. בערב אלפי אנשים התאספו. הקונצרט המשיך על הבמה. דנו בהתחדשות אורבנית, הרס סביבתי, זכויות אדם וזכויות עובדים. הקו המקשר בין כל הדיונים היה שכולם עסקו במדיניות הממשלתית. הוקמה ועדת מנהיגות של המחאה, הרכבה גדל ומשתנה ללא הרף.

כשהתעוררתי בבוקר המחנה הוטבע בגז מדמיע וכולם רצו לכל הכיוונים. המשטרה הציתה את האוהלים באש. הם עקרו את השתילים שנשתלו יום קודם לכן. הבולדוזרים עבדו תחת הגנת כוחות לפיזור הפגנות.

לא רצינו שהמשטרה תנקום בנו. מישהו הקריא ספר למשטרה בעזרת מגפון שניצל מהאש. מישהו אחר שאל "למה שרפתם את הגיטרה שלי?" בשירה.

כשהצלחנו להיכנס לפארק הקמנו אוהלים גדולים יותר. בערב השני היו אלפי אנשים בכיכר. מוזיקאים ידועים ביטלו את ההופעות והגיעו לפארק.

אנשים עם השקפות עולם שונות התקבצו יחד… אנשים ועובדים בשביתה מאזורים אשר ניזוקו על ידי הצמא של התאגידים ושל הממשלה לרווח… אוהדי כדורגל, מפלגות שמאל רדיקליות, ארגוני סטודנטים, פמיניסטיות, אנרכיסטים, טבעוניים…

בלילה לאחר מכן היינו יותר מוכנים. הזבל נאסף באופן קבוע. צוות אבטחה קיים סיורים. נשים יכלו לטייל בנוחות באזור המחנה. חוקי האלכוהול החדשים של הממשלה הפכו את השתיה לפעולה פוליטית. אנשים צעקו ססמאות, במקום אחר שרו שירים, ושתו.

לקראת הבוקר חולקו מאות משקפות, מסיכות גז, לימונים, חומץ ופתרונות ביתיים נגד גז מדמיע שהוכנו מכדורים נגד כאבי בטן. היו אלפי אנשים בפארק כשהמשטרה תקפה בשעה חמש בבוקר. לא הייתה כל אזהרה ופתאום לא היה ניתן לראות דבר. פינינו את הפארק על פי התכנית שהוכנה קודם לכן.

העימותים ברחוב נמשכו עד הבוקר. הצלחתי להתגנב אל תוך הפארק בשקט, מנצל את תשישות המשטרה. שתיתי תה במקום שממנו משקיפים על מיצר הבוספורוס תחת צילו של עץ. אני מקווה שזו לא תהיה הפעם האחרונה שאראה זאת.

המפגינים ניסו להיכנס שוב אל פארק על ידי התאספות ברחובות צדדיים שוב ושוב. המשטרה מנעה זאת מהם על ידי שימוש מופרז בכוח. כל העיר הפכה לזירת הפגנה. חלק מהמפגינים עברו את הגשר המקשר בין אסיה לאירופה.

אז מי האנשים שהתאספו בכיכר? זו תהיה טעות לומר שלאנשים אלה יש השקפות עולם או מטרות משותפות. המכנה המשותף היחיד היה שהם כעסו על הממשלה… אלימות המשטרה נגד הצעירים שרצו להגן על העצים הדליקה אנשים וכל מי שהיה נגד הממשלה יצא החוצה אל הרחוב.

אלפני נשים וגברים שלפני זה מעולם לא השתתפו בהפגנות פוליטיות התעמתו עם המשטרה עד מאוחר בלילה. הם הצטרפו להפגנה חדשה מבלי אפילו לאכול ארוחת בוקר. עם מסיכות הגז מתוצרת בית הם מרדו נגד המשטרה, לפעמים בשירה, לפעמים בקללות. היו מפגינים ממשפחות עשירות, אבל גם מובטלים… מאיגודים מוסלמיים למפלגות סוציאליסטיות, הרבה קבוצות שונות הלכו כתף אל כתף.

אנשים שתפסו מחסה בבריקדות צייצו וצילמו תמונות באינסטגרם כשהם חבושים בקסדות משטרה. תלמידי בתי ספר ציירו גרפיטי גס המכוון נגד ראש הממשלה. אנשים שתו בירה כדי לנוח קצת… פגשתי זוג שעשו את תוכניות החתונה שלהם בתא טלפון בו תפסתי מחסה בזמן גשם של כדורי גומי.

במשך חמשת הימים האחרונים מפגינים נהנים ומפגינים בעת ובעונה אחת ללא שינה או מנוחה. הסיסמא עליה חוזרים הכי הרבה היא "התפטרות הממשלה!" האלימות המשטרתית לא מבריחה אותם. הפחד הובס. למדנו להרים את קולנו כשאנו כועסים. חלק מהאנשים נלחמים, חלק רוקדים, חלק מסתובבים סביב שיכורים, חלק אוספים את האשפה ומטפלים בחיות הרחוב.

אני לא יודע מה הולך לקרות מחר. אבל היום זה יום חדש ואנחנו כולנו אנשים חדשים.

מה אני עושה עכשיו? בזמן שעשרת אלפים מפגינים קוראים לראש הממשלה להתפטר, בגלל מספר סיבות שונות, אני כותב לכם על מכסה מנוע של מכונית משטרה הפוכה.

קיוואנצ' אליאצ'יק, האחראי על היחסים הבינלאומיים של הפדרציה של האיגודים המקצועיים הטורקית – דיסק DISK ופעיל תנועת אוקיופי טקסים.

 

אודות דעם מפלגת פועלים

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.