באב א-שמס – מעשה של מחאה מוצדקת

המאחזים, כמו כל ההתנחלויות, הם מעשה בלתי חוקי בעליל. ממשלות ישראל כולן, ליכוד, עבודה וקדימה, למדו איך לחיות עם הגזל, והן נמנעות במפגיע מעימות עם המתנחלים. ההתנחלויות הן הסיבה העיקרית להעדר כל התקדמות במו"מ, וככל שהן מתרחבות והימין מתחזק, נמוג חזון שתי המדינות השוכנות זו לצד זו בשלום.

באב א-שמס, מאחז פלסטיני שנבנה על אדמה פרטית בשטח E1, שנתניהו מתכוון לבנות בו 3000 יחידות דיור, הינו מעשה של מחאה מוצדקת. הוא מהווה תזכורת לישראל ולעולם שהכיבוש מנשל את העם הפלסטיני מאדמותיו ומזכויותיו. יש להניח שפנייה לבג"צ לא תעזור, כפי שהראה סרטו של רענן אלכסנדרוביץ "שלטון החוק", החושף שתפקידו של בג"צ הוא להכשיר את השרץ.

יתכן שבסופו של יום, נתניהו יצליח להרוס את המאחז הפלסטיני, אולם הוא לא יצליח לדכא את שאיפתו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית. נתניהו מוביל למלחמה ולבידוד בינלאומי, וגם מעמיק את הקיטוב הפנימי בישראל ואת הפערים החברתיים, מאחר וכספי ממשלת ישראל זורמים להתנחלויות ולתקציב בטחון מנופח.

אודות דעם מפלגת פועלים

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.