במת כותבים

ספרד, מתנועת מחאה של רחוב למהפכה אזרחית ופוליטית

הרצאה של פרופ' רון ברקאי בבית דעם, תל אביב, 24.11.14. 

באמצע נובמבר התעוררו אזרחי ספרד לרעידת אדמה פוליטית בסקר שפרסם העיתון "אל פאיס" (עיתון המקביל בדרכו לעיתון הארץ בישראל), הוכתרה מפלגת "פודמוס" (PODEMOS שפירושה "אנחנו יכולים"), כהמפלגה המובילה בספרד עם תמיכה של 27% אחוז מהציבור. הסוציאל-דמוקרטים, קיבלו...Read More »


"עירוניות אפקטיבית"

אם נשאל את ילדי הגן מה עושה מורה, ישיבו כי המורה מלמד. ואם נשאל מה עושה הרופא, ישיבו כי הלז מרפא. ואם נוסיף וננדנד, כמעשה הורים אמביציוזיים שלנגד עיניהם עומד תפקידם כמתווכי המציאות עבור ילדם, ונשאלם מה עושה האדריכל, ישיבו המעורים שבהם – מתכנן מבנים. תפישה זו יפה אמנם...Read More »


שירון המהפכה

במחווה לזמר והמהפכן הסורי אבראהים קאשוש, שנרצח על ידי משטר אסד, לאחר שקרא לו להסתלק

מילים: גיא אלוני ותומר לביא

לחן: אבראהים קאשוש

אין שלום אין ביטחון
משרת שלטון ההון
העם דורש שינוי שלטון
אז יאללה ביבי תסתלק!

ביבי צא כבר יא...Read More »


הפינה החברתית בוועידת העסקים

ועידת העסקים של ישראל, בחסות העיתון גלובס, היא אירוע יוקרתי. נכחתי בפאנל שנועד לעסוק בשאלות חברתיות ושאליו הוזמנה אסמא אגבארייה זחאלקה מתנועת דעם. בכניסה למלון דויד אינטרקונטיננטל כבר הרגשתי מוצפת יוקרה עד זרא. לא התפתיתי לכל הטוב שהציף אותי בדוכני המזון של הלובי ונכנסתי ישר לאולם שבו התקיים הפאנל...Read More »


לבחור באמת – מחשבות על השמאל הפוליטי בישראל ובעיקר על השמאלני

הפילוסופיה היא מפגשו המתמיד של האדם עם האמת. פוליטיקה היא מפגשו המתמיד של האדם עם המציאות. אם כ,ן נכון יהיה לומר כי הפילוסופיה של הפוליטיקה דנה במפגש המתמיד שבין האמת לבין המציאות. התנהלותו של האדם הפוליטי בעולם נעה על אותה הפריזמה שבין האמת לבין המציאות, אותו חלל ריק שבין...Read More »


לבעלי דרכונים ישראלים בלבד

במהלך שנת 1997 הוצאו להורג בארצות הברית 74 אסירים ששהו באגפי הנידונים למוות בבתי הכלא ברחבי המדינה. הצעיר ביניהם היה בן 25 והמבוגר בן 62. על אף שניהלתי באותן שנים מעקב יסודי אחר המוצאים להורג ויושבי אגף הנידונים למוות – אותם הייתי ממפה בשיטתיות בספר שחור קטן שקראתי לו...Read More »


באיזה צד אתם ?

עובדי וול-מארט מתאגדים. מתכננים לשבות או לכל הפחות להפר את הסדר ביום "שישי השחור", יום הקניות העמוס ביותר בשנה. בית המשפט יוצא נגדם, ההנהלה יוצאת נגדם, דעת הקהל יוצאת נגדם. עובדי וול-מארט מתאגדים. העובדים המנוצלים ביותר, השקופים ביותר, בתאגיד הגדול ביותר בארה"ב, משמיעים קול. פעיה דקה,...Read More »


על האלימות הנפוצה בחברה הערבית, עדויות של תלמידים

אנחנו אוכלים אלימות, שותים  אלימות, לומדים אלימות, ולא חיים בלי אלימות.
המדריכה: ספרו לי על מקרה אלימות שחוויתם בעצמכם?
חניך בן 16 שנה: כשהייתי ילד, אמא שלי נהגה לשבת על ידי, לא כדי לפנק אותי, לחבק אותי, לתת לי מחמאות על דברים טובים שעשיתי, או לשחק אתי, אלא כדי להרביץ לי מכות. כל...Read More »


מיתוס הקול המבוזבז

"רק לא ביבי!" אנו צועקים בפאניקה. אך במה אנחנו באמת תומכים כשאנו דבקים בהצבעה טקטית?

 כאשר מצביעים מהשמאל מוותרים על חזון לעתיד הרחוק כדי לחסום את נצחונו של "הגרוע מכולם," הם  מנציחים את הסטאטוס-קוו. אי-הרצון שלנו לתמוך במפלגות שסיכוייהן לעבור את אחוז החסימה נמוכים, משחק...Read More »


אבו אל-בנאת

אני רואה אותו כל יום עם זריחת השמש. פניו חיוורות, קומתו שחוחה כאילו נשא את כל דאגות העולם על כתפיו. עובר ממקום עבודה אחד למשנהו עם הקבלנים, המשלמים לו שכר זעום, שבקושי די בו לספק את האוכל של משפחתו עד סוף החודש. זהו אבו אל-בנאת, כך מכנות אותו הנשים...Read More »


מאחורי כתיבת ספרי "ואדי מילח", 12 שנים לאירועי אוקטובר 2000

פואד מכפר ג'ת ואני מרחובות, נשואים כעשרים שנה, מגדלים שני ילדים וגרים בתל-אביב.

חיינו לעולם לא יהיו כמו חייו של זוג רגיל המנסה לקיים מסלול חיים רגיל.
האם אנחנו אנשים לא רגילים?
לא. אנחנו אנשים רגילים, החיים במציאות לא רגילה.
מדי פעם, דופקת המציאות על דלתנו ומזכירה לנו היכן אנו...Read More »


אודות העורך

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.

7 תגובות

 1. מנחם אבישר

  אינני מבין את פשר התמיכה המלאה באביב הסורי. הן בסוריה מתרחשת מלחמת הכל בכל. כל קבוצה רוצה להשמיד את האחרת. אכן משטר אסד רצלני וטוב שיעלם מתחת השמים. אבל קבוצות המורדים רצחניות לא פחות. אינני חושב שזו קדמה לתמוך ברוצחים. זה מזכיר עמדות אימפריאליסטיות הן של האמריקאים והן של הסובייטים. ובכלל ניסוח הסעיף במצע כאילו נשלף מפיו של מנסח מימי סטאלין.

 2. א.ג.מ.נ

  האמת חשבתי שסוף סוף קמה מפלגה טובה למדינה
  מסתבר שזאת סתם עוד מפלגה ערבית !! נגד ישראל

  אין מצב לחנך ילדים לשלום וכ"ו ולדרוש חזרה לגבולות 67
  זה כמו ללמד ילד לשחות בים בלי להרטב
  המסר הזה קישקוש!!!

  יש לי הרבה רעיונות למפלגה כזאת שרוצה לחנך לשלום ואני יכול לתרום המון מהניסיון
  אולי לעשות ממכם מפלגה מס 1 בארץ
  רק בתנאי שתורידו מהמצע לטובת כל הצדדים את הדרישה או את הכוונה לפעול לחזרה לגבולות מסויימים . או בכלל לנסות להשיג דברים לאוייב המדינה .

  לא יכול להיות אף פעם מפלגה שרוצה לעשות לטובת המדינה מצד אחד ומצד שני רוצה להשיג דברים לאוייבי המדינה .!! ואפילו שהם צודקים !!

  כל עוד אותם מדינות או פלישתינאים לא יצהירו שהם לא נגד מדינת ישראל אין מה לתמוך או לעזור להם . נקודה ..!!

  אלישע

 3. אריה איתמר

  תגובתי, לאו דווקא לכתבות שהופיעו כאן, אלא לעצם הופעת המפלגה דעם, אפילו הייתי מבקש את תגובת הראשונה או השני ברשימה. אינני "השמאלן המצוי" המתבלט בין מר"צ לחד"ש, לא בגיל (אני פנסיונר בן 72) ולא באידיאולוגיה (אני תומך עבודה). אבל, זה מזמן מאסתי במצב המעוות בארץ שהצבעה היא לפי עדות (ועמים) ולא לפי דעות. פתאם (אתמול בטלויזיה) הופיעה בחורה כריזמטית שדיברה בגלוי על מפלגה משותפת ללא תוויות לאומיות. זה קסם לי, כי למען ילדי ולמען נכדי הייתי רוצה שנחיה כולנו בשלום ואחווה ונהנה מהדברים הטובים שיש לכל עם להציע לשני. אסמה אגבריה דיברה בלשון ברורה נגד הלאומנות וגם זה קסם לי עד כדי כך שחשבתי: הנה יש מישהו להצביע עבורו לא כ"ברירת מחדל".
  אבל… אז נכנסתי לאתר המפלגה וראיתי כמה דברים שצרמו למבוגר ולא-שמאלן שכמוני: קודם כל זיהיתי כמה דמויות שהיו פעילים בעניין "הגדר", הייתי שמח לחיות ללא הגדר, אך בינתיים – מה לעשות, היא מצילה חיים וכולנו זוכרים את פיגועי ההתאבדות, אלה לא התחילו בתקופת ביבי אלא בתקופת רבין. הזדהיתי עם דבריה של גב' אסמה בעצרת, שביבי והחמאס משלימים זה את זה ורוצים זה בזה. אבל צריך לדבר אמת גם אם היא לא תמיד מאוזנת ולהגדיר את הפעולה בעזה "נפשעת" זוהי סימטריה שחורגת מן האמת. ירי טילים המכוון בכוונה על אזרחים הוא פשע מלחמה ברור שנמשך שנים רבות, גם בתקופות שהיה משא ומתן עם אבו מאזן. כל ממשלה חייבת להגן על אזרחיה – גם ביבי. ברור לי, שאפילו מבחינה טקטית הממשלה לא רצתה שיהרג אפילו אזרח פלשתינאי אחד, אבל מה לעשות, הצד השני החזיק וירה טילים מתוך בתים משותפים במטרה שימותו אזרחים למען התעמולה (ואח"כ יכתירו אותם כ"שהידים") – זו האמת וצריך להודות בה גם אם היא נוטה לטובת צד כלשהו. אם זאת, אני מזדהה בעיקרון הגדול עם גב' אסמה: רק סיום הכיבוש ושלום יביא קץ אמיתי לאלימות. וכמובן, המצע הכלכלי נראה לי אבל בכל זאת התאכזבתי – לא הייתה אמירת אמת באשר לעזה. על כן, אני נסוג קצת, אני מתלבט. מחכה לתגובה ודיון.
  ד"ר אריה איתמר, בית ניר

 4. רונן אביגדור

  אסמא אגבריה זחלקה רק צלצל לי שם מוכר, לא ידעתי עלייך או על מפלגת דעם דבר לפני שהתראיינת אצל ילונדון וקירשנבאום.אני מוכרח לאמר שהוקסמתי. מהפשטות מהרהיטות מהתבונה.אני מחזיק אצבעות לך ולדעם בבחירות הקרובות,את קולי כבר קיבלת.

 5. לכל המגיבים בעלי ההערות וההיסתיגויות והשוללים על הסף ,את המצע של דעם.לא ניתן לכתוב מצע כלשהוא ,שבו סעיף זה או אחר לא יביא את הסעיף לאדם זה או אחר או לפחות יעורר הסתיגויות בקרב חלק מהקוראים.גם לי יש הסתייגויות על חלק מהרעיונות בתחום הכלכלי חברתי שקצת נראים לי פשטניים ופלקטיים. התמיכה שלי בדעם נובעת בעיקר מכך שהמפלגה מוכנהלעשות צעד החוצה מתוך ההתחפרות הבלתי מתפשרת בתוך "האנחנו" ו"הזכויות שלנו "והאדמות שלנו" וכן הלאה, מה שמאפיין את הגישה של המפלגות הלאומניות הערביות והיהודיות כאחד. הנכונות להתנער קצת מהשריון האנוכי לאומני זה זה צעד משמעותי קדימה. המונחים "זכויות" ו"צדק" הם מונחים שקל לתמרן איתם וכל צד יכול להשתמש בו כראות עיניו. אם אנחנו רוצים אי פעם להגיע להבנה בין העמים,אנחנו חייבים להפסיק לחטט בהסטוריה בנסיון נואל להוכיח לצד השני את זכויותיו העדיפות של הצד האחד,זה לא ילך, ואנחנו גוזרים על עצמינו סבל אין סופי ,מורשת שנאה הדדית ועוגמת נפש. לי לא איכפת עד כמה לערבים הפלשתינאים יש זכויות הסטוריות בחלקת האלוהים הקטנה הזאת, והאם העם הזה הוא אמיתי או פיקציה שנולדה בתום המנדט הבריטי בארץ ישראל. המציאות הפשוטה היא שיש כאן שני עמים, כשהאחד הצליח לשגשג ולפרוח והשני נשאר מאחור ומפתח תיסכולים שהם חממה מצוינת להתפתחות הוירוס הקטלני של הדת שידוע כמרעיל נשמות ידוע מאז ומעולם. ככול שהדת תתפוש חלק מרכזי יותר בעולמם של אנשים,כך הפיוס בין שני העמים יהיה קשה יותר,ואנחנו רואים את המציאות היום שאנשי הדת הולכים ותופסים מקום חשוב יותר בדרך שהעמים רואים את הסכסוך,ההשפעה שלהם רבת עוצמה וזה חזית חשובה שצריכים להתמודד איתה. הערבים והישראלים צריכים לקבל את עובדת חיינו המשותפים כאן לקבל זה את תרבותו של השני גם אם לא תמיד היא לרוחינו ולהבין שחיי שני העמים שזורים אחד בשני,בקיום סימביוטי ואם מקווים אי פעם לפתרון, כך צריך לראות את זה.

 6. יפעת פארן

  אל תתפרקו בבקשה. אתם המפלגה היחידה שהיה שווה להצביע בשבילה. הפתק עבורכם לא היה מבוזבז מבחינתי.

  • יפעת, תודה.

   אין לנו כוונה להתפרק. ההפך, בבחירות אלה הצטרפו פעילים רבים שרוצים לקחת חלק בפעילות השטח שלנו במשך השנה. את מוזמנת גם כן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*