בשביו של ביל גייטס

אבהיר כבר מההתחלה, הייתי בין ראשוני המתחסנים, האמנתי שהתו הירוק יגן עלי מפני מחלה, ו"היעלמות" הקורונה בישראל רק חיזקה את אמונתי במדע ובמדענים. כל זאת עד שווריאנט ה"דלתא" הסתנן אלינו […]

אבהיר כבר מההתחלה, הייתי בין ראשוני המתחסנים, האמנתי שהתו הירוק יגן עלי מפני מחלה, ו"היעלמות" הקורונה בישראל רק חיזקה את אמונתי במדע ובמדענים. כל זאת עד שווריאנט ה"דלתא" הסתנן אלינו דרך נתב"ג, ואנו מתבקשים להתחסן מיד בפעם השלישית. בנימין נתניהו שבדק את רמת הנוגדנים בגופו, גילה שהם התפוגגו, ויצא בקריאת הקרב "לכו להתחסן בשלישית". לא האמנתי למשמע אוזניי, חשבתי שזה עוד תעלול פוליטי של מי שרוצה להימלט בכל מחיר מאימת הדין, עד שדבריו החלו להדהד במשרד הבריאות. זה החליט באופן תקדימי להמליץ על חיסון שלישי גם כשאין כל הוכחה מדעית ליעילותו, ובלי לחכות לאישור הסוכנות הפדרלית לתרופות ומזון (FDA) האמריקאית.

אמנם התחלתי לפקפק במניעי ההחלטה, אבל לא הייתי נחוש כי אני מאמין בדרך כלל ברופאים וברפואה. עד אשר פרופסור דרור מבורך מבית החולים הדסה, אחד הרופאים המופיעים בתקשורת, שנראה אמין ונבון, צייץ ב- 28 ליולי: "נניח שנחסן חיסון 3. החיסון יעלה את רמת הנוגדנים, זה ברור, וככל הנראה למרות שאין מידע הוא כנראה בטוח למדי .אוקיי. כמה זמן תחזיק עליית הנוגדנים? קרוב לוודאי מספר חודשים בלבד. אז מה התוכנית? כל 3-4 חודשים חיסון ל- 6 מיליון, כלומר 600  מיליון דולר לשנה על חיסונים שתועלתם (מעבר לשניים) לא הוכחה?"

גם בקרב אנשי ה-FDA היו רבים שפקפקו בדחיפות הענקת החיסון השלישי, ויותר מרמזו שפייזר עושה זאת משיקולים כלכליים. אמנם הרווחים של פייזר לא היו אמורים לעניין אותי כל עוד החיסון השלישי יכול להציל את חיי ואת חיי מקורביי, אלא שתוך זפזופ בערוצי החדשות שמעתי את אחד הרופאים המפקפקים בחיסון השלישי מסנן בין שיניו משפט שנחקק במוחי: "ארגון הבריאות העולמי מתנגד לחיסון שלישי כי הוא בא על חשבון המדינות העניות שעד כה לא חיסנו את אזרחיהן". כאן השיקול המוסרי מתנגש בשיקול הבריאותי: אני אקבל חיסון שלישי שיבוא על חשבונו של אחר שכלל לא קיבל חיסון עד כה? זה נראה כמו חזירות לשמה.

לזה נוסף מה שנראה לי שיקול בריאותי גרידא הנובע מתהיית פרופסור מבורך, "כמה זמן תחזיק עליית הנוגדנים? קרוב לוודאי מספר חודשים בלבד". המסקנה היא, שכל עוד האנושות כולה לא תחוסן, כל אחד מאיתנו יישאר חשוף בפני בואם של ווריאנטים חדשים. פייזר אמנם תמשיך לעשות רווחים, אבל הפנדמיה לא תסתיים. לאחר שבדקתי, התחוור לי שאחוז המחוסנים במדינות העניות עומד על 1.5% בלבד, ולפי נתוני ארגון הבריאות העולמי דרושים 11 מיליארד חיסונים כדי שהאנושות תגיע לרמת התחסנות של  70%. מי שאחראי על חלוקת החיסונים למדינות העניות הוא ארגון הבריאות העולמי באמצעות Covax, וההערכה היא, שבקצב חלוקת החיסונים העכשווית, המבצע לא יסתיים עד שנת 2024. כלומר צפויות לנו עוד שלוש שנים תמימות שבמהלכן יתפתחו ווריאנטים חדשים, כל אחד יותר מסוכן ומדביק ממשנהו.

השאלה הגורלית היא – מדוע לוקח כל כך הרבה זמן לחלק חיסונים לכלל האנושות? התשובה היא פשוטה ומזעזעת. כי אנחנו שבויים של חברות הפארמה הגדולות, בעלות הפטנטים, שחייבות דין חשבון לבעלי המניות שלהן, ולהם בלבד. החברות האלו מוכנות למכור והרבה לכל מי שמרבה במחיר, והמדינות העשירות מוכנות לשלם כל מחיר כדי לחלץ את עצמן מהמגפה. כך, בעוד שבמדינות העשירות רמת ההתחסנות עוברת 50%, העניות נותרות לבדן. עשרות אלפי בני אדם מתים בהן מדי יום, והנגיף ממשיך לתעתע בנו ולהנפיק לנו וריאנטים חדשים ומסוכנים.

מי שינסה לחפור קצת יותר עמוק בניסיון להבין את האבסורד הזה, ייתקל מיד בשמו של ביל גייטס, המייסד של Covax. גייטס הוא בעל ההשפעה המכריעה בארגון הבריאות העולמי, בהיותו התורם הפרטי הגדול ביותר של הארגון, השני אחרי ממשלת ארה"ב. למן ההתחלה ביל גייטס הבין את חומרתה של המגפה, והתחיל לפעול מיד כדי לגייס ממשלות ומדענים לטובת המיזם שלו. אנשים כמו אנטוני פאוצ'י האפידמיולוג האמריקאי הראשי, וראשי ממשלות כמו בוריס ג'ונסון ואנגלה מרקל גויסו לטובת Covax. אחד הטיעונים של גייטס היה שייצור "קבוצת רכישה" גדולה של מדינות עניות יצור נפח ביקוש, וכך ניתן יהיה להתחרות במחיר עם המדינות העשירות, שיש להן מזומנים לרכוש חיסונים לאזרחיהם. כל זה נשמע טוב ויפה, אבל אליה וקוץ בה. הרעיון של ביל גייטס מסתמך על היגיון קפיטליסטי טהור, המבוסס על שיתוף אינטרסים בין הסקטור הציבורי לבין הסקטור הפרטי, ובמקרה זה חברות הפארמה הגדולות. מסתבר, שמהדלת האחורית, העולם כולו, ובראשו ארגון הבריאות העולמי, נאלץ לקבל את תכתיביו של גייטס – שלא המדינות יטפלו בפנדמיה, אלא פילנתרופים כמוהו ודומיהם. בל נשכח שמדיניותם המונופוליסטית והשנויה במחלוקת , שגרפה עבורם כל כך הרבה מיליארדים, היא זו שדחפה אותם מלכתחילה לעסוק בפילנטרופיה כדי לשפר את תדמיתם.

הבעיה היא שהמטרה של Covax איננה לרפא את האנושות, אלא להגן על האינטרס של החברות הגדולות. כיצד? דרך הכניעה לסירוב העיקש של החברות הגדולות לבטל את הפטנטים שבבעלותם. חברות אלו כזכור מחזיקות את העולם השלישי בגרון ומונעות מחברות קטנות ומממשלות לייצר חיסונים באופן המוני, פשוט וזול. הטענה של גייטס היא שחיסונים אינם מוצר רווחי, ואם נבטל את הפטנטים של חברות הפארמה הגדולות, לא יהיה בידם מניע להמשיך ולפתח חיסונים, וכך ניוותר ללא הגנה בפני מגיפות עתידיות. אבל הטענה המופרכת הזאת מתעלמת מכך שהחיסונים ממילא אינם מגיעים למי שלא יכול לשלם. על זה כולנו משלמים מחיר בריאותי אדיר, והחיסון השלישי, אם לא הרביעי, הוא הוכחה ניצחת לכך.

התפתחות והתפשטות ווריאנט דלתא מצד אחד, ואחוז החיסון האפסי במדינות העניות, רק מוכיחים שפילנתרופיה אינה יכולה להחליף את המדינה. אמנם הפילוסופיה של גייטס, כמו זו של רבים וטובים כנתניהו ובנט היא, שהסקטור הפרטי הוא יותר יעיל, זריז וחדשני, אלא שהמציאות הוכיחה לנו שהוא גם מסוכן ונטול מעצורים. בארה"ב הסגידה לניאו ליברליזם ולשוק החופשי, והרצון לחסל את כל הבלמים של המדינה להגן כלל אזרחיה, הובילו לבחירת טראמפ, וכעבור ארבע שנות כהונה אל סף חיסול הדמוקרטיה. ההכרה בהרסנות של שלטון הממון, ממש על פי התהום, הצליחה להוציא מתוך החברה האמריקאית את הכוחות שיסיטו את הספינה לדרך יותר שפויה.

המדינות העשירות מתעלמות מעניי העולם, ורוצות להמשיך להעניק לאזרחיהם רמת חיים ובטחון אישי שיאפשר להם להמשיך להיבחר. אבל העניים תאבי חיים לא פחות. מיליוני מהגרים מתדפקים על גבול ארה"ב מקסיקו, בעוד שאלפים רבים ממשיכים לנסות לחצות את הים התיכון כדי להגיע לאירופה. אם לא טבעו, הם נדחים פעם אחר פעם ומנסים שנית. הם מזכירים לנו שכל בן אנוש רוצה חיים טובים ובטוחים. מנגד  – הווריאנטים החדשים הפורצים כל גבול ולא מבדילים בין גזע וגזע, שוב מזכירים לנו שלא ניתן לעצור את המחלה על סיפן של המדינות המפותחות. משום כך ההסתמכות על ביל גייטס והתורה הניאו-ליברלית שלו, לא תועיל. הניסיון של כל מדינה לטפל במגיפה בעצמה, על בסיס לאומי, הסירוב לבטל את הפטנטים על חיסונים ותרופות כדי לשמר את השיטה הכלכלית הקיימת ולהגדיל את הרווחים – כל אלה מנציחים את הפנדמיה וגורמים לסבל, אבדן מקורות פרנסה ומוות ברחבי העולם כולו.

ייבוש משאבי המדינה באמצעות וויתור על גביית המיסים מעשירי העולם כביל גייטס, כמו ג'ף בזוס, וורן באפט ודומיהם רק האדיר את כוחם ואת הונם, עד כדי כך שהם, ולא הממשלות הנבחרות, שולטים היום על ניהול האסון הבריאותי הגדול ביותר שידעה האנושות במאה שנים האחרונות. הגיע הזמן לשנס מותניים, להזיז הצידה את אותם הנצלנים ותאבי הבצע ששולטים בחיינו, ולהחזיר לעצמנו באמצעות המדינות הריבוניות והממשלות הדמוקרטיות, את ניהול המשבר הבריאותי הזה, המאיים על שלום האנושות.

הלקח מהמגיפה, כמו ממשבר האקלים הוא ברור – אין פתרונות לאומיים. הפכנו ליחידה אקלימית אחת. הפליטות בסין משפיעות על מזג האוויר בארה"ב, והמחלה בהודו משפיעה על בריאותם של ישראלים, אמריקאים ועל האנושות כולה. שני הנושאים הם דחופים ודוחקים. העוני אינו בעייתן של  יבשות כאפריקה ואמריקה הלטינית, אלא הוא בעיה של כולנו. משבר האקלים משפיע בצורה קשה על המדינות העניות, אבל כפי שאנו חווים על בשרנו, מתנקם גם במדינות העשירות ללא איפה ואיפה.

Avatar

אודות יעקב בן-אפרת