גם אחרי טראמפ ימשיכו יהודים וערבים לחיות בירושלים

שלושה דוברים שמכירים את ירושלים כמו כף ידם, הסבירו כל אחד מהזווית המיוחדת שלו את העובדה שכל נסיון לכפות שליטה ישראלית על כל ירושלים או לפצלה נידון לכישלון. הדוברים – העיתונאי הוותיק דני רובינשטיין, עו"ד מועין עודה הפעיל למען זכויות תושבי העיר ורכז סניף ארגון העובדים מען בעיר, ארז וגנר, תארו את המציאות הכאוטית והקשה של ירושלים והשליכו ממנה על המצב של הכיבוש ותמונת המצב של הסכסוך הישראלי פלסטיני.

את הדיון שהתקיים בבמת דעם בתל אביב  הנחה יעקב בן אפרת, מזכ"ל המפלגה. בדברי הפתיחה שקדמו לדיון מתח בן אפרת ביקורת נוקבת על העובדה שכל המפלגות הפוליטיות הציוניות ברכו את  טראמפ על כוונתו להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים. יש כאן עיוורון לסכנה שמגלם אותו מנהיג של המעצמה הגדולה בעולם, שהורס את היחסים הבינלאומיים ודורס ברגל גסה את ערכי הדמוקרטיה. טראמפ הוא המנהיג המסוכן ביותר שעלה על הזירה העולמית מאז מלחמת העולם ויש להתייחס אליו ככזה – גם אם הוא מצדד בישראל ללא כל ביקורת.

ארז וגנר שפעיל בירושלים מזה זמן רב ומרכז את עבודת ארגון מען להגנה וקידום של זכויות מובטלים ועובדים בעיר תאר את ההתלבטות של ממשלת הימין בקשר לנושא הרוב היהודי. הם בודקים כל יום כמה ילדים ערבים נולדים ומנסים למצוא פתרונות למציאות שאין לה פתרון. מאז 67 יש כאן חתירה להרחיק את הערבים מירושלים אך הניסיונות האלו נכשלו. גם החומה שהציבו בלב העיר וגם החלטת טראמפ לא יצליח לשנות את המצב בו חיים כאן יהודים וערבים יחד – האוכלוסייה הערבית כוללת היום 40% מתושבי העיר.

העיתונאי דני רובינשטיין עוקב וכותב על הכיבוש הישראלי כבר 50 שנה. הוא מכיר היטב את הדמויות הפועלות בשני הצדדים. רובינשטיין ראיין ושוחח עם מנהיגים פלסטינים עוד בתקופה שקדמה לאינתיפאדה הראשונה. דבריו היו שזורים בתיאורים מרתקים של המציאות הכלכלית והאנושית שמאחדת את הפלסטינים ואת הישראלים בדרכים עקלקלות, ויוצרת שוק אחד שאין כל דרך להפרידו. לטענתו יש ללא כל ספק ניסיון מודע של השלטונות הישראלים לדחוק את התושבים הפלסטינים אל מחוץ לירושלים וזאת על ידי הקמת התנחלויות יהודיות בלב השכונות הערביות בעיר ועל ידי מתן יד חופשית לתושבים מעבר לגדר במחנה שועפט ובכפר עקב לבנות ללא כל פיקוח. התוצאה – העדר כל פתרונות שיכון וחיים בשכונות המרכזיות של העיר ודחיקת זוגות צעירים לעבור לשכונות שמעבר לגדר. למרות זאת רובינשטיין מסביר שאין מנוס מפתרון. תהא זו מדינה אחת או שתי מדינות – חייב להימצא פתרון שייתן מענה למצב הבלתי אפשרי בו חיים כיום מיליוני פלסטינים בגדה המערבית. בלי זה המצב יהיה קשה לכולם.

עו"ד מועין עודה שמתגורר בכפר עקב מעבר למחסום קלנדיה סיפר כיצד משבש המחסום את חייהם של התושבים באזור. אנחנו יוצאים תמיד שעתיים קודם לכל פגישה. הורים שצריכים להביא ילדים לבית הספר ולהגיע לעבודה בירושלים בשעה 8.00 בבוקר – יוצאים בשעה 6.00 למרות שהמרחק לבית הספר של הילדים הוא 15 דקות. אף פעם אי אפשר לדעת איך יראה התור במחסום. החיים בכפר עקב בלתי אפשריים. אין תשתיות. העיריה זנחה את האזור. עתירה שהגיש בשם תושבים לבג"ץ בנושא פינוי האשפה חשפה שהעיריה משקיעה בניקיון של האזור פחות מאחוז אחד מתקציב הניקיון של העיר זאת בשעה שבשטח מעבר לגדר חיים מעל 100 אלף תושבים – כ15% מתושבי העיר ושליש מתושביה הפלסטינים. הזלזול באיכות החיים של התושבים כאן הוא ללא ספק תוצאה של מדיניות מכוונת אמר עו"ד עודה. אני מודע לכך שבג"ץ לא יתקן את זה. זה דורש פתרון מדיני שישים בסיס של חיים של כבוד לכולם.

יעקב בן אפרת סיכם ואמר  – אנחנו מאמינים שצריך לשבור את הדעות הקדומות ואת המחשבה הקפואה ולהתחיל להסתכל על העולם המשתנה. מה שרואים עכשיו לא יישאר כפי שהוא. צעירים בכל העולם הערבי מחפשים דרך לחיים של קידמה והשתלבות בעולם של הטכנולוגיות החדשות. האנרגיות המתחדשות והשיתופיות. זה בסיס טוב מאד לבנות חברה שוויונית של ישראלים ופלסטינים במדינה אחת בין הירדן והים.

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.