דוח העוני 2011: עובדים ועניים

השקר של הכלכלה החופשית מתפוצץ בפנים של נתניהו ושטייניץ. דו"ח העוני שפרסם היום המוסד לביטוח לאומי לשנת 2011 מראה ששיעור המשפחות העובדות מתחת לקו העוני ממשיך לעלות. שיעור הילדים שחיים בעוני עולה גם הוא. וכך גם שיעור העצמאים שצנחו מתחת לקו העוני עלה באופן משמעותי. בעצם כל המדדים של העוני עלו בשנה האחרונה, למעט קשישים שמצבם הוטב במעט בגלל גידול מסוים בקצבאות.

בשנת 2011 היו בישראל 442 אלף משפחות עניות: 1,838,611 נפשות, מהן 860 אלף ילדים. מספרים אלו מהווים עלייה בכל המדדים – מספר המשפחות העניות גדל ב- 1.2%, הנפשות העניות ב-1.7%, והילדים העניים ב- 1.9%.

כל זה קרה כאשר שר הרווחה היה השר "החברתי" משה כחלון. מסתבר שיש הבדל בין הסיסמא הפופוליסטית של הורדת מחירים בה מתגאה כחלון, ובין דאגה אמיתית ליצירת מקומות עבודה ברי קיימא, שיפור שכר העובדים, ומלחמה נגד העוני. בניגוד לדמגוגיה של "לכו לעבוד" בה מצטיין נתניהו, מסתבר כי ישנה עלייה מתמדת בהיקף התופעה של עובדים עניים שעומד כיום על כ-14%, לעומת 7% בשנת 1999. מספרים אלו מפריכים את הטענות השקריות לפיהן העניים הם עצלנים, ויציאה לעבודה מבטיחה יציאה ממעגל העוני.

חשוב להדגיש שהנתונים מתייחסים לתקופה שקדמה למשבר הכלכלי, תקופה בה הסבירו לנו דוברי הממשלה על התקציב הדו שנתי אשר הוא זה שהבטיח יציבות כלכלית ומנע הדרדרות למשבר נוסח יוון. עכשיו ברור שהמדיניות הכלכלית האכזרית של ממשלת נתניהו התבססה על העמקת העוני והמצוקה – כל זאת בשעה שהממשלה הבטיחה לחברות הענק פטורים במיליארדים באמצעות חוק הרווחים הכלואים.

כעת עומדים העובדים בישראל בפני מצב מסוכן – בנוסף לממדי העוני העצומים, אנו צפויים אחרי הבחירות לקיצוץ חריף בשירותים וקצבאות כדי לאזן את התקציב ואת המדדים הבינלאומיים שנדרשים על ידי מוסדות ההון. הדו"ח מוכיח שוב שהשיטה הכלכלית דורשת שינוי שרשי, ובזמן שהליכוד שובר ימינה ומטפח את המתנחלים, נשארים העובדים בלי ייצוג בכנסת. על מנת לשנות את השיטה צריך לשנות את דפוס ההצבעה, צריך שמאל חברתי-מדיני ברור, מול כל המרכז והימין.

 

אודות דעם מפלגת פועלים

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.