דעם מתנגדת לסדר היום הכלכלי של הממשלה החדשה, שעיקרו לרסק את העבודה המאורגנת

ידיעות שפורסמו אתמול והיום מצביעות על כוונתו של נתניהו לנצל את ההרכב האנטי חברתי של הקואליציה העתידית, ובראשה יאיר לפיד, כדי לרסק את העבודה המאורגנת. נתניהו מזהה במערך הכוחות של הכנסת החדשה הזדמנות לבצע את הרפורמות הדרסטיות בשרות הציבורי שעליהן הוא וחבריו חולמים מזה עשור לפחות.

צרופו של אורי יוגב לצוות התכנית הכלכלית של הממשלה החדשה מצביע על הכיוון. ב- 2003-2004 עמד יוגב, שהיה ראש אגף התקציבים באוצר, בראש המתקפה שניהל אז שר האוצר נתניהו נגד העבודה המאורגנת וההסתדרות. הקואליציה ההיא, שכללה את הליכוד בראשות שרון ואת שינוי בראשות טומי לפיד, הפריטה את קרנות הפנסיה ואת הנמלים, וערכה קיצוץ דרסטי בקצבאות חברתיות לקשישים, נכים, ילדים ומובטלים. עכשיו פועל נתניהו לשחזר את התקופה המכוננת ההיא עם יאיר לפיד.

הסקטור הציבורי מהווה את המטרה העיקרית של השינויים המבניים שאליהם חותר נתניהו. המטרה היא לערער את השרות הציבורי, לצמצמו, להפריט את מה שניתן, ולשחוק את שכרם ותנאי עבודתם של העובדים בשרות המדינה.

התרוץ יהיה המלגזן של נמל אשדוד, שמרויח 70 אלף שקל. הנפגעים יהיו העובדים הסוציאליים, ששליש מהם מקבלים השלמת הכנסה, אחיות, מורים, עובדי רשויות מקומיות, ואלפי פקידי ממשלה שמשתכרים פחות מהשכר הממוצע במשק. כל אלו יספגו קיצוץ בתוספות השכר שהובטחו להם, ישלמו מס על קרנות ההשתלמות, ויאבדו את הבטחון התעסוקתי שלהם. מדיניות זו תשחק עובדים בדרגות הנמוכות ותעמיק את הפערים.

ממשלת נתניהו השניה הוקמה ב- 2009 בסיועו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני, שהביא את ברק ומפלגת העבודה כנדוניה, והעניק לנתניהו יציבות שלטונית. הפעם עיני וההסתדרות מחוץ לתמונה, ולפיד ובנט יכולים לתת לליכוד את הרוב הדרוש לו כדי לכפות את השינויים גם אם ההסתדרות תתנגד.

עיני כבר הודיע שיתנגד בכל תוקף לתכנית, אבל הוא איבד את הפופולריות שלו בגלל הגיבוי האוטומטי שהוא נותן לועדים מושחתים ולהסדרי שכר מוגזמים למקורבים. עיני גורם לניכור של מאות אלפי עובדים עניים, בעלי מקצועות חופשיים ואנשי מעמד הביניים הסובלים משחיקה מתמדת בשכרם ומעמדם, ופוגע אנושות בדימוי הציבורי של האיגוד המקצועי והעבודה המאורגנת.

מפלגת דעם מתנגדת בתוקף לתכנית נתניהו, ותצטרף לכל יזמה נגד הפגיעה בעבודה המאורגנת ונגד הפרטת השרותים הציבוריים. דעם מקדמת מזה שנים התאגדות עובדים דמוקרטית במגזרים לא מאוגדים, ומעודדת רפורמה בתוך איגודי העובדים של ההסתדרות כמו איגוד העובדים הסוציאליים. דעם מעמידה סדר יום פוליטי כלכלי חברתי אלטרנטיבי שבמרכזו שלום, קיצוץ בהוצאות העתק לבטחון, ביטול התמיכה בהתנחלויות, וחלוקה שוויונית של המשאבים.

 

אודות דעם מפלגת פועלים

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.