סמינרים רעיוניים

סמינר רעיוני של דעם מפלגת פועלים פורצים את חומת ההסתגרות: מבט ביקורתי על החברה היהודית והערבית

מלון סנט גבריאל, נצרת, 31 ביולי -1 באוגוסט, 2015.

הסמינר הרעיוני הדו-שנתי של דעם -מפלגת פועלים, יתמקד בבעיות החברתיות והפוליטיות של החברה הערבית והיהודית בישראל. הסמינר ידון מזוויות שונות בטענה כי הכוחות המובילים בשמאל אינם מתמודדים עם הבעיות הפנימיות הדומיננטיות של כל אחת...Read More »


"מהפכת היסמין" בטוניס - ניסיון ייחודי לדו־קיום בין האסלאם הפוליטי והכוחות החילוניים

(המאמר מבוסס על הרצאה בסמינר עיוני של דעם מפלגת פועלים שנערך בנצרת בראשית יולי 2013)

ההפיכה הצבאית שהתרחשה במצרים בראשית יולי 2013 מאיימת לדחוף את המדינה למלחמת אזרחים. כוחות האסלאם הפוליטי והכוחות האזרחיים הליברליים, שעד לפני שנתיים שיתפו פעולה בתהליך המהפכני, נלחמים...Read More »

נשים ערביות בישראל – עדין לא יצאו לרחובות

ראשית נשאל, למה לדבר על נשים?

מעמדן של נשים, מצבן האישי והחברתי, נשאר אחד המדדים החשובים להבנת אופייה של חברה נתונה, עד כמה היא דמוקרטית באמת, ועד כמה היא שוויונית. מאחר ושתי ההרצאות מדברות על חברות בלתי מפותחות ועניות, שמעמד האשה בהן הוא בעייתי מאוד, שאלת היסוד שאני מעלה היא:...Read More »


האופי המעמדי והלאומי של הסכסוך הישראלי-פלסטיני

הרצאה זו משלימה את הרצאתה של אסמא אגברייה זחאלקה, וביחד הן מעלות את הטענה המרכזית – ההסתגרות הלאומית מאפיינת את החברה היהודית והערבית כאחד, וככל שתימשך ההפרדה וחוסר שיתוף הפעולה, שני הצדדים ימשיכו להיפגע. במיוחד הדברים מכוונים למעמד הפועלים היהודי והערבי, שמצבם ימשיך להידרדר והם יסבלו ממדיניות ניאו-ליברלית,...Read More »


האביב הערבי ומהמהפכה התודעתית – סמינר רעיוני של מפלגת דעם

מעל 60 פעילים, אוהדים וחברי דעם, יהודים, ערבים, ונציגים מהשטחים הכבושים, השתתפו בסמינר הרעיוני השנתי שהתקיים זו השנה השלישית במלון סנט גבריאל שבנצרת ב5-6 ליולי. ההפיכה הצבאית במצרים שהתרחשה בזמן אמת, לא יכולה היתה לאשש ביתר שאת את הרלבנטיות של נושא הסמינר, כמו גם את החשיבות העליונה שמפלגת דעם...Read More »


המהפכה בסוריה: סיבות, אופי והשלכות

מתוך הסמינר הרעיוני של דעם "מחאה ומהפכה" שנערך בנצרת, ביוני 2012

הקדמה

לא במקרה הונפו דגלים סורים בכיכר התחריר בקהיר עם היוודע תוצאות הבחירות במצרים. המהפכה בסוריה, המהווה המשך טבעי לאביב הערבי, עומדת מול משטר שהתגלה כמשטר הערבי הרצחני ביותר, שמוכן להטביע את כל בני ארצו בדם רק...Read More »


תנועת המחאה העולמית בעידן המשבר הכלכלי

הרצאה של ניר נאדר בסמינר הרעיוני "ממחאה למהפכה", שנערך בנצרת ביוני 2012

אביב העמים הדורשים צדק חברתי פרץ בסוף שנת 2010. ההתנגדות העממית לשלטון ההון ולזרוע הבריון של הממשלה נעשית ביצירתיות, חושניות, נחישות, אך לא באלימות. הרשתות החברתיות להפצת תמונות, מסרים, סרטים ומאמרים, שאיימו לכאורה לפגום בקשרים הסוציאליזם בין בני...Read More »


תפקיד הפועלים במהפכה המצרית: מובילים בכיכר, שוליים בזירה הפוליטית

הרצאתו של אסף אדיב בסמינר הרעיוני של דעם – נצרת, יוני 2012

תפקיד הפועלים במהפכה המצרית: מובילים בכיכר, שוליים בזירה הפוליטית. הרצאה שנתנה בסמינר דעם הרעיוני – נצרת יוני 2012 

פריצת המהפיכה במצרים, ב-25 בינואר 2011, הנה בעלת השפעות מרחיקות לכת...Read More »

אודות העורך

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.