השאלה הפלסטינית והאלטרנטיבה הסוציאליסטית

אמריקאי-אירופי להכות את רוסיה ולהשאיר אותה מחוץ לשוק הקפיטליסטי העולמי.

הממשל האמריקאי תמך בבחירתו של אלכסנדר ילצין לשלטון ברוסיה מיד לאחר התמוטטות בריה"מ. ילצין השתלט על כל המרכזים החיוניים של הכלכלה ומסר אותם למקורביו. אלה מצדם הבריחו את הונם לבנקים אמריקאים, והשאירו את רוסיה ללא כל משאבים שיאפשרו לבנות אותה מחדש על בסיס קפיטליסטי. אפשר לתאר את העסקה במילים הבאות: העלמת עין אמריקאית מהשחיתות שפשתה בממשל ברוסיה, תמורת פועלה לאמריקאים לפרק את בריה"מ לשעבר. התוצאה היתה הסכמה של רוסיה להכיר בעצמאות המדינות שהיו חלק ממנה, באזור הבלטי, באוקראינה, בקוקז ובאסיה התיכונה.

ארה"ב מתנה את כניסת רוסיה וסין לארגון הסחר העולמי בנקיטת צעדים דרסטיים. צעדים אלו, במדה ויבוצעו, יפתחו בפני המערב את האפשרות לכבוש את שווקי רוסיה וסין ולמנוע את ההתפתחות הכלכלית והתעשייתית של מדינות אלו. יש לציין כי ארגון הסחר העולמי (WTO) צמח מארגון GATT אשר נוסד ב- 1948, כלומר עם תחילת המלחמה הקרה. ארגון זה היה חלק ממערך הבריתות של המדינות הקפיטליסטיות נגד בריה"מ. היום, למרות סיום המלחמה הקרה עם התמוטטות בריה"מ, ממשיך הממשל האמריקאי למנוע מרוסיה את ההצטרפות לארגון. סין נמצאת בתהליך של הצטרפות ל- WTO תוך מתן ויתורים מרחיקי לכת לחברות אמריקאיות ואירופיות.

השאלה הנשאלת היא, מדוע למנוע ממדינות אדירות כמו רוסיה וסין את ההצטרפות לכפר הגלובלי ואת השותפות בפיתוח הכלכלה העולמית? התשובה לשאלה זו פשוטה. השוק הקפיטליסטי הבינ"ל מתכווץ, ואין בו מקום למדינה עם יצור וטכנולוגיה מתקדמים כמו רוסיה גם אם היא תאמץ עד תום את ערכי המשטר הקפיטליסטי המערבי.

החברות הרב לאומיות ניצלו את התמוטטות בריה"מ כדי לחדור לשוק הרוסי הענק ולהעצים את רווחיהן. מדינות ברית ורשה לשעבר, כמו פולין צ'כיה והונגריה, הפכו לחלק מברית נאט"ו, ולשווקים של מדינות המערב. המדינות האסלאמיות באזור הים הכספי, כמו אזרבייג'אן, אשר היו חלק מבריה"מ, הפכו לשדות נפט חדשים עבור חברות הענק האמריקאיות.

ובאשר לסין העממית, המשוואה שם פשוטה: או שסין תהפך לשוק ענק לסחורות המערביות היקרות, דבר שיפתור לתקופה ארוכה את בעיית עודף הסחורות שאינן מוצאות להן קונים. או שסין תציף את שווקי המערב במוצריה הזולים, דבר שיכה בכלכלה העולמית, ובמיוחד בכלכלה היפנית.

גודש האוכלוסייה העצום של סין נחשב למשאב הכלכלי הגדול ביותר שלה. דבר זה מאיים על המערב, שאינו מסוגל להתחרות עם כח העבודה הסיני הזול המצוי בשפע. מטרת הממשל האמריקאי היא לאלף את הממשלה הסינית לקבל את תכתיבי החברות המערביות. לשם כך הוא משתמש פעם בפיתויים, ופעם באיומים בסנקציות בתירוץ של פגיעה בזכויות האדם.

לאחרונה הצליחה ארה"ב להגיע להסכם סחר עם סין שמאפשר לחברות הרב לאומיות להשתלט על המגזרים העיקריים בכלכלה הסינית ולהפריטם. מדיניות ההפרטה תוביל לסגירת רבים ממפעלי התעשייה, דבר שיחסל סופית את אחד הבסיסים החברתיים של המשטר הסיני, והוא הבטחת תעסוקה לכל אזרח. ביחס לחקלאות, היבוא של תוצרת חקלאית מארה"ב לסין יגרום לזריקת עשרות מליוני סינים ממעגל היצור החקלאי והפיכתם למובטלים, דבר שמשמעותו משבר חברתי עמוק.

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55

אודות דעם מפלגת פועלים

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.