השאלה הפלסטינית והאלטרנטיבה הסוציאליסטית

שינוי זה לא יבוא מעצמו. הבורגנות מוכנה להלחם עד הסוף כדי לשמור על האינטרסים שלה. השינוי הזה זקוק למהפכה חברתית כלל עולמית בהנהגת מעמד הפועלים. מטרתה תהיה הוצאת המפעלים ואוצרות הטבע מידי הבורגנות, והעברתם לאלו הזקוקים להם נואשות. כלומר, לעמים העניים אשר אין להם מקום בסדר העולמי החדש. בין עמים אלו נמצאים גם העמים הערבים והעם הפלסטיני.

אין משטר פוליטי היכול לקעקע את יסודות משטר העריצות הבורגנות זולת הדיקטטורה של הפועלים. מרכס ולנין הסבירו כי דיקטטורה זו היא משטר המבטא את הרצון של הרוב המכריע של החברה,ותפקידה להוציא את השלטון מידי הבורגנות באמצעות האלימות המהפכנית. הסמל של המהפכה הצרפתית הבורגנית היתה הגיליוטינה אשר ערפה את ראשו של המלך, כמו גם כיבוש הבסטיליה בה היו כלואים מתנגדי המלוכה. גם הבורגנות האמריקאית לא שחררה את העבדים בדרום בלי מלחמת אזרחים עקובה מדם. האלימות אינה המצאה של מעמד הפועלים. היא אמצעי של המעמד הבורגני השולט לכפות את שלטון המיעוט על הרוב המכריע של החברה.

אילו יכול היה המשטר הקפיטליסטי להרחיק את מחלותיו החברתיות ואת נגע האבטלה לתוך המדינות העניות, המהפכה הסוציאליסטית לא היתה מתאפשרת. ואמנם, במשך תקופה ארוכה יחסית, הצליח המשטר לסמם את הפועלים בארצות המפותחות באמצעות הבטחת יציבות ורווחה. המצב היום השתנה. המלחמה מתדפקת על דלתותיה של אירופה, מהים הכספי ועד הבלקן. האבטלה והעוני פשו בארצות המפותחות עצמן. במציאות זו הופך הסוציאליזם לתוכנית הכרחית של מעמד הפועלים להגן על עצמו מסכנת השנותם של האסונות אשר פקדו אותו לפני חמישים שנה.

הקפיטליזם איחד את מעמד הפועלים ב"כפר הגלובלי". הוא העניק לנו את מהפיכת המידע והתקשורת. הוא קרב תרבויות באמצעות הפצת מוצריו ברחבי תבל. הסולידריות הבינלאומיות הפכה למציאות, כמו גם היצור והצריכה הבינלאומיים. החברות ובעלי ההון התאחדו כדי לנצל טוב יותר את מעמד הפועלים. במצב זה חובה על מעמד הפועלים להתארגן במסגרות בינלאומיות נגד הבורגנות.

כל נצחון של מעמד הפועלים בכל חלק של העולם הוא נצחון של מעמד הפועלים כולו. מתוך הגיון זה נוכל להסיק כי אין כיום מקום לפתרונות לאומיים. כל פתרון חייב לבוא במסגרת הפתרון הסוציאליסטי העולמי. כאשר המהפכה הסוציאליסטית פרצה ברוסיה בראשית המאה יכלו עמים רבים לזכות בעצמאותם כתוצאה מיחסי כוחות מאוזנים יותר בין המעצמות. אולם היום, בהעדר המעצמה הסובייטית, הגלובליזציה מצליחה לאחד את גורל הפועלים והעמים המדוכאים במסגרת אחת, ולרכז את אמצעי היצור בידים ספורות. המהפכה הסוציאליסטית זקוקה היום לאמץ קולקטיבי של כל העמים להשגת חרותם במסגרת משטר סוציאליסטי חדש.

בעידן החדש שלנו, כל הנסיונות האחרים לפתור את הבעיות הלאומיות במנותק מהתקדמותו של מעמד הפועלים כלפי הסוציאליזם, יסתימו במבוי סתום. זה מה שקרה לתנועה הלאומית הפלסטינית אשר ניסתה לפתור את בעייתה במסגרת האימפריאליזם האמריקאי, ונפלה בפח שטמנה לה הציונות.

 פרק 9: הגלובליזציה מעמיקה את הפער בין ישראל והעולם הערבי

עידן הגלובליזציה נכנס לאזור המזרח התיכון מהדלת הראשית, לאחר תבוסת עיראק בתחילת שנת 1991. ועידת מדריד, שנערכה בנובמבר אותה שנה, היתה הביטוי הפוליטי למשטר הכלכלי החדש שהחל להשתלט

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55

אודות דעם מפלגת פועלים

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.