השאלה הפלסטינית והאלטרנטיבה הסוציאליסטית

מנצלת את המצב העלוב של העמים הערבים, כדי לשכנע את מעמד הפועלים הפלסטיני בחוסר האפשרות לשנות.

משימות מפלגת דעם בתוך ישראל

מפלגת דעם לקחה על עצמה לבנות אלטרנטיבה מהפכנית בקרב הפלסטינים שחיים בתוך תחומי מדינת ישראל. הפרוגרמה הלוחמת של דעם והמאבקים אותם היא מנהלת הינם פועל יוצא של ניתוח המצב בקנה מידה עולמי ערבי ופלסטיני. הפעולה של בניית אלטרנטיבה מהפכנית בתוך ישראל מתנהלת באטיות אבל בהתמדה, בהתאם לתנאים הפוליטיים המאפיינים את הארץ. אחד הקשיים הגדולים העומדים מול התנועות המהפכניות בעולם הוא השבת האמון של האנשים בפוליטיקה לאחר האכזבה שהנחילו להם ההנהגות המסורתיות.

בנייה של אמון מחודש אינה עניין של שכנוע מילולי. יש צורך לארגן ולכוון את הפועלים במאבקם נגד מדיניות האפליה הגזענית שישראל נוקטת כלפי הערבים החיים בתוכה. המאבק נגד האבטלה ונגד הנסיון לשלול מהפועלים הערבים את דמי האבטלה הוא אחד מצירי המאבק העיקריים. מאבק מובטלי עין מאהל נגד לשכת העבודה בנצרת עילית, הוכיח את מידת נכונותם להתגייס להגן על זכויותיהם, ואת האמון שהם רוחשים למפלגתנו ולעמותה לסיוע לעובדים מע"ן שמפלגתנו הקימה.

הסכם אוסלו לא פתר את הבעיה הפלסטינית והוא מתעלם לגמרי מהפלסטינים בתוך ישראל. מעמד הפועלים הערבי איבד את אדמותיו, את הזכות לדיור ולחינוך הולם, הוא סובל מאפליה בתעסוקה, ועצם זכותו לזהות לאומית ערבית נמצאת בסכנה עקב תוכניות הדו-קיום והנורמליזציה עם ישראל. כמו בשטחי הרשות, גם בישראל, מוצאת הממשלה מי שישתף עמה פעולה. מדובר בעיקר בהנהגת המפלגות הערביות והשכבות "המתברגנות" בקרב הערבים, המוכרות את עמן תמורת זכויות יתר ומשרות.

הקמת "הועד הציבורי למען הזכות לקורת גג" מהווה צעד נוסף בבניית המפלגה המהפכנית. הועד מייצג את מאבקם של תושבי הכפר הבלתי מוכר רמיה למען זכותם לחיות על אדמתם. ביפו הוא מגן על משפחת סוואף המהווה עדות חיה למדיניות הייהוד של עיריית תל אביב כלפי העיר הערבית. המאבק למען האדמה והדיור מחריף בהתמדה. למרות גידול האוכלוסיה הערבית, נמנעת ישראל מהקצבת אדמה לבנייה לערבים, והיא ממשיכה להפקיע את מעט האדמות שנשארו בידיים ערביות. אדמות אל-רוחה באום אל-פחם, ואדמות המרעה של אל-עוזיר שהפכו לחורשה, והשטחים הסמוכים לסחנין שם יוקם מחנה צבאי – הם עדות חיה לכך.

למרות שממשלת ברק ממשיכה לנקוט במדיניות גזענית כלפי הערבים, אין אף מפלגה ערבית, מלבד דעם, המתנגדת לה ולמדיניותה. אין אנו נאבקים נגד הממשלה בלבד. באותה מידה אנו נאבקים נגד המפלגות הערביות אשר השתלבו במסגרת מוסדות המדינה וההסתדרות, ואשר מנהלות מלחמת חרמה נגד כל נסיון לארגן את ההמונים מחוץ למסגרת השליטה של המדינה הציונית. כמו כן אנו מתמודדים מול מועצות ערביות שפשטו את הרגל, לאחר שבזבזו תקציבים אדירים בקניית ראשות המועצה ובחלוקת משרות למקורביהם.

למרות הקשיים, זוכה דעם להד בקרב מעמד הפועלים, והאמון בה גובר במיוחד במקומות בהם היא פעילה. אין אפשרות לזכות באמון ההמונים בלי לשרטט את הקו המפריד בין דעם לבין מפלגת העבודה וממשלת ברק. קו זה מפריד גם בין דעם לבין יתר המפלגות הערביות, התומכות בממשלה ומטיפות לנורמליזציה בין ישראל והעולם הערבי.

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55

אודות דעם מפלגת פועלים

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.