מדינה אחת, מאוטופיה למציאות מתהווה – סמינר

מועד: שבת, 21 לאוקטובר, 10:00 – 17:00 מקום: מרכז המבקרים של סינדיאנת הגליל, אזור התעשייה כפר כנא לארוע בפייסבוק לחץ כאן *** שנים עברו מאז נחתמו הסכמי אוסלו, והפתרון המדיני […]

מועד: שבת, 21 לאוקטובר, 10:00 – 17:00

מקום: מרכז המבקרים של סינדיאנת הגליל, אזור התעשייה כפר כנא

לארוע בפייסבוק לחץ כאן

***

שנים עברו מאז נחתמו הסכמי אוסלו, והפתרון המדיני רק מתרחק. 50 שנות כיבוש ייצרו זה מכבר מציאות של מדינה אחת מעוותת, ששוללת את הזכויות הבסיסיות ביותר של העם הפלסטיני בגדה המערבית וברצועת עזה. פתרון שתי המדינות ירד סופית מהפרק מאז שממשלת הליכוד הכריזה כי לא תהיה מדינה פלסטינית, והאופוזיציה זנחה אף היא את פתרון שתי המדינות ומעדיפה להתרכז בנושאים חברתיים. המשך דו-הקיום המעוות בין הרשות הפלסטינית לבין הכובש הישראלי גורמת לשפיכות דמים שסופה לא נראה לעין ולהעמקת הסכסוך והשנאה.

האשליה שניתן לנהל את הסכסוך ולקיים במקביל חברה ישראלית דמוקרטית ונאורה מתפוצצת לכולנו בפנים. הסכסוך חודר לתוך תוכה של החברה הישראלית. תופעות כמו נוער הגבעות, פרשת החייל אלאור אזריה, חוק הלאום, ההסתה הגזענית נגד הערבים אזרחי ישראל, נגד מבקשי המקלט, השנאה העדתית, המלחמה בבג"צ, ההדתה במערכת החינוך, ההסתה המלחמה נגד יוצרים ויוצרות בכל תחומי האמנות והספרות, כל אלו הפכו את החיים בישראל לבלתי נסבלים עבור חלק חשוב של החברה הישראלית השואף לחיות בחברה פתוחה, דמוקרטית וליברלית.

העובדה שהממשלה והאופוזיציה בישראל אינן פועלות לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני אינה מעלימה את מליוני הפלסטינים מהשטח, והופכת לפצצת זמן. גם הנסיון להנציח את המציאות הנוכחית מבוסס על אי הבנה של התהליכים הבינ"ל שמתחוללים סביבנו. העולם הערבי והעולם המערבי עוברים זעזועים פוליטיים וכלכליים עזים. בחירתו של טראמפ בארה"ב ונצחון הברקזיט הבריטי הן דוגמאות בולטות לשינויים המהירים והחדים שמתחוללים במערב. העולם הערבי נמצא בשלב מעבר ממשטרים דיקטטורים, מלוכנים ופאודלים למשטרים דמוקרטים ומודרניים. זהו מעבר מורכב וקשה שעובר דרך מרידות מהפכניות של העמים, דיכוי אכזרי ומלחמות אזרחים עקובות מדם.

מה אם כן התשובה לכל זה?

הפתרון של מדינה אחת לשני העמים שחיים בשטחה של פלסטינה המנדטורית בין הים לירדן הופך רלוונטי בדיוק בגלל אופיה של התקופה. בראש ובראשונה הוא בא לשים קץ למגמת ההסתגרות ובניית החומות, ולייצר חיים משותפים של ערבים ויהודים.

פתרון המדינה האחת לשני העמים הוא התשובה לכשלון המאמצים להשיג הסדר  של שתי מדינות, ולכשלון הפרוייקט הלאומי הערבי בסוריה ועירק. הוא התשובה לכשלון השיטה הכלכלית הניאו-ליברלית, ומשקף את המהפכה הטכנולוגית שמקרבת צעירים מכל העולם לתרבות אחת. המדינה האחת תואמת את הרעיונות המהפכניים שעלו בתנועת המחאה העולמית, ושעמדו בבסיס המהפכות העממיות של האביב הערבי שהפילו דיקטטורות. העולם הישן הולך ונעלם מול עינינו, ומנגד מנסים כוחות לאומניים ופשיסטים לעצור את ההיסטוריה בכל כוחם: הימין האמריקאי של טראמפ, הרוסי של פוטין, הצרפתי של לה פן, הבריטי של הברקזיט, והימין הלאומני הגזעני בישראל. כולם משקיעים את כל כוחם בבניית חומות כדי לעצור את השנוי.

אולם הגלובליזציה של הידע והכלכלה החדשה אינה יודעת גבולות והיא פותחת הזדמנות חדשה לבנות עולם אחר. זה מה שרוצים מיליוני צעירים בארה"ב ובבריטניה, במצרים ובסוריה, שבמאבקיהם יוצרים עתיד חדש. זהו עתיד המבוסס על כלכלה שיתופית וגלובליזציה לטובת העמים, ואין בו מקום לחומות, לכיבוש ולגזענות של הימין הישראלי.

רעיון המדינה האחת הוא רעיון מהפכני, הוא אוטופיה שהופכת למציאות לאור השנויים העוברים על העולם. כדי להפוך את הרעיון למציאות חייבים לאחד את כל הכוחות הדמוקרטים משני צדי הגדר, את מתנגדי המשיחיות הדתית היהודית ומתנגדי המשיחיות האיסלמית. זהו תהליך ארוך שבהכרח ישתתפו בו הוגים, פעילים, ארגונים ותנועות מפלסטין ומישראל. הוא יתחיל בהחלפת דעות, יעבור לפעולות משותפות ויציאה אל הרחוב, ויגיע לכתיבה של תכנית מדינית ברורה.

הסמינר שמארגנת מפלגת דעם באוקטובר הוא נסיון להבין ביחד את האפשרויות שהעתיד טומן בחובו, במקום לשקוע בייאוש או אדישות, המשחקים לידי מי שרוצים להנציח את המצב. ההבנה והידע הוא מכשיר ראשון במעלה כדי לשנות את המציאות, השתתפותכם היא בפני עצמה צעד קטן אבל חשוב קדימה.

סדר היום

10:00 – התכנסות והרשמה

10:30 – 11:30  הרצאה של יעקב בן אפרת:  "החזון לעתיד והמדינה האחת"

11:30 – 13:00 דיון

13:00 – 14:00 ארוחת צהריים

14:00 – 16:30 פאנל בנושא: מדינה אחת – "מאוטופיה למציאות מתהווה" בהשתתפות: ד"ר ראיף זריק, ד"ר איתמר מן, המשפטנית דיאנה בוטו, מחמד אל-חילו, אסף אדיב.

על הדוברים בסמינר

  • יעקב בן אפרת – מזכ"ל מפלגת דעם
  • דר' ראיף זריק – מרצה לפילוסופיה פוליטית
  • ד"ר איתמר מן – מרצה למשפט בינ"ל באוניברסיטת חיפה
  • דיאנה בוטו – משפטנית, עמיתה בבית הספר למשפטים באוניברסיטת וינדזור, קנדה
  • מחמד אל-חילו – מיוזמי המסגרת "מדינה דמוקרטית אחת"
  • אסף אדיב – חבר בהנהגת מפלגת דעם

לטקסט המלא של ההזמנה: http://bit.ly/2ydBFfD

ההשתתפות 80 שקל (כולל ארוחת צהרים)

להרשמה

מרכז המבקרים כפר כנא חנאן זועבי – 050-4009455, 04-6020680

חיפה והצפון מיכל שורץ 050-4330067

המשולש וופא טיארה – 050-4330036

תל אביב והמרכז רוני בן אפרת – 050-4330038

ירושלים ארז וגנר – 050-7596492

 

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.