שחררו מהכלא המצרי את עלאא עבד אלפתאח, סמל מהפכת הצעירים של 2011, השובת רעב מזה 200 יום

ועידת האקלים COP27: אין להפריד את המאבק במשבר האקלים מההגנה על זכויות האדם מפלגת דעם קוראת לשלטונו של הגנרל עבד אלפתאח א-סיסי במצרים לשחרר לאלתר את שובת הרעב עלאא עבד […]

ועידת האקלים COP27: אין להפריד את המאבק במשבר האקלים מההגנה על זכויות האדם

מפלגת דעם קוראת לשלטונו של הגנרל עבד אלפתאח א-סיסי במצרים לשחרר לאלתר את שובת הרעב עלאא עבד אלפתאח.

ביום א' 6.11 נפתחה בשרם א-שייח', מצרים, ועידת האקלים העולמית COP27, בה צפוי נשיא מצרים א-סיסי לארח מעל מאה ראשי מדינה. בזמן שמנהיגי העולם מגיעים למצרים לדון בעתידו של כדור הארץ, נמקים בכלא המצרי עשרות אלפי פעילים פוליטיים שמואשמים באופן שקרי במעורבות בטרור.

הבולט בהם, עלאא עבד אלפתאח, החל ביום פתיחת הועידה בשביתת רעב שבה ימנע גם משתיית מים. ישנה סכנה שתוך ימים ספורים יביא הדבר למותו, שכן מזה יותר מ-200 יום נמצא עלאא עבד אלפתאח בשביתת רעב חלקית (ניזון מ-100 קלוריות ביום) וכתוצאה נחלש גופו מאוד.

עלאא עבד אלפתאח היה אחד הפעילים הבולטים במהפכת הצעירים של האביב הערבי בשנת 2011. אלא שמאז הוא שהה יותר 8 שנים בכלא. למרות זאת המשיך בפעילותו וגם פרסם ספר מאמרים בשפה האנגלית.

כאמור, במשך השנים שעברו מאז מהפכת ינואר 2011 נכלא עלאא שוב ושוב. בשנת 2019 שוחרר מהכלא אחרי שריצה חמש שנות מאסר בשל השתתפות בהפגנה לא אלימה בקהיר. תוך מספר חודשים נעצר ונשפט שנית בבית משפט צבאי, הפעם יחד עם עורך דינו, מוחמד אלבאקר, ועם פעיל המחאה מוחמד (אוקסיג'ן) אברהים. עלאא נשפט ל-5 שנות מאסר ושני חבריו ל-4 שנים. האשמה: פירסום מידע כוזב ברשת האינטרנט.

עלאא עבד אלפתאח הוא גם אזרח בריטי בנוסף לאזרחותו המצרית. למרות זאת מונעים ממנו השלטונות בכלא ואדי נטרון לקבל ביקור של נציג השגרירות הבריטית. בנוסף ובניגוד לחוק המצרי, מונעים ממנו השלטונות גישה לעיתונים, ספרים ורדיו.

מסע ציבורי בינלאומי רחב היקף מתנהל בחודשים האחרונים במקביל לשביתת הרעב שפתח עלאא באפריל. אימו ואחיותיו, גם הן פעילות מרכזיות של התנועה הדמוקרטית במצרים, מובילות את הקריאה לשחררו מהכלא. הלחץ מופנה גם לממשלה הבריטית בתוקף היותו של עלאא אזרח בריטי.

הלחץ הציבורי התעצם לקראת ועידת האקלים שמתכנסת היום בשארם אל שייח'. אישים בולטים, כולל עשרות חתני פרס נובל לספרות ומדעים, וכן ארגוני סביבה וזכויות אדם קראו למשטר המצרי לשחרר את עלאא ואת חבריו לקראת הועידה. הקביעה שחוזרת שוב ושוב בפניות מדגישה את העובדה שהמאבק נגד משבר האקלים ולמען זכויות האדם אינם ניתנים להפרדה, וכי לא יתכן שועידת האקלים מתקיימת על אדמת מצרים בשעה ששלטונות המדינה מתאכזרים ללוחם חופש כמו עלאא עבד אלפתאח.

ח'אלד אברהים, שחקן קולנוע מצרי-בריטי, שפעיל בקמפיין לשחרור עלאא, הסביר בראיון לרשת סקיי בשבת 5.11: "אנחנו דואגים מאוד לעתידו של כדור הארץ והאנושות נוכח משבר האקלים, אבל אם כל ראשי המדינות אינם יכולים להבטיח צדק לעלאא עבד אלפתאח ולאסירי המצפון המצרים, איך הם יצליחו לפעול להצלת האנושות כולה?".

Avatar

אודות אסף אדיב