שנוי כללי המשחק: ממשלת האחים מקריבה את אלון חסן

<p><br />בימים האחרונים רעשה הארץ בגלל שערוריית אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד שנתפס על חם כשהוא מנהל עסקים פרטיים תוך ניצול מעמדו כעובד מדינה. כאילו במטה קסם הפך מלך הנמל, מי שכל שועי הארץ שחרו לפתחו, לנבל.</p>

בימים האחרונים רעשה הארץ בגלל שערוריית אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד שנתפס על חם כשהוא מנהל עסקים פרטיים תוך ניצול מעמדו כעובד מדינה. כאילו במטה קסם הפך מלך הנמל, מי שכל שועי הארץ שחרו לפתחו, לנבל. כולם התנערו ממנו, החל מפטרונו יו"ר ההסתדרות עופר עיני, דרך מנהיגת מפלגת העבודה שלי יחימוביץ, וכלה במנהלת הנמל שהפסיקה את ההתקשרות עם החברות שלו. מה השתנה? מדוע לפתע איבד את חנו המנהיג הכוחני, שגייס אלפי קולות של עובדים לקלפיות של פטרוניו, ואמץ את תהליך הפרטת הנמל לשביעות רצונן הכל? מי החליט להתפטר ממנו ומדוע? הסיבה היא כמובן פוליטית.

עד להקמת הממשלה החדשה, שררה הבנה בין האוצר והועדים הגדולים. הסכם הנמלים משנת 2004 בין עופר עיני, אז ראש האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות תחת מנהיגות עמיר פרץ, ובין בנימין נתניהו שר האוצר דאז, יצר מתווה של העברת הנמלים לבעלות חברות ממשלתיות בדרך להפרטה. עיני, נתניהו, וועדי העובדים של חיפה ואשדוד הסכימו ביניהם שהנמלים יופרטו, ובתמורה יקבלו 3000 עובדים ותיקים בונוסים שמנים, ויסכימו על הפסקת קליטה של עובדים חדשים בתנאי עבודה מועדפים. כך פילגו חסן ועיני את העובדים, ומשכנו את עתיד עובדי הנמל.

אמנם ההפרטה לא בוצעה בזמנו, אך השוחד ששילם האוצר לעיני ולועדים יצר נורמות מושחתות והכין לה את הקרקע. בשנים שחלפו מאז, התנהל מתחת לרדאר של הציבור והתקשורת מו"מ בין עיני חסן והאוצר, על מימוש המתווה של 2004, ובמהלכו הושגו בין האוצר וחסן הסכמות מרחיקות לכת מאחורי גבה של רשות החברות הממשלתית, הממונה על ההפרטה. תאומים אלו כללו פגישות רבות ונסיעה סודית של בכירי אגף התקציבים, של חסן והנהלת הנמל לברצלונה, במטרה ללמוד כיצד מתפעלים נמל שחלקו בבעלות ציבורית וחלקו בבעלות פרטית.

כל עוד היה חסן שותף בכיר במו"מ והבטיח את תמיכת הועד בהפרטה, בחרו כל הגורמים להעלים עין מעסקיו הפרטיים. היה זה ויתור טקטי של הממשלה לועד חזק, תמורת חיסול הדרגתי אבל בטוח של משאב ציבורי, והפיכת הנמלים לעסק פרטי שבו מועסקים עובדי קבלן, כאשר את הרווחים גורף טייקון זה או אחר.

אבל, על רקע הקמת ממשלת האחים של ביבי – בנט – לפיד, החליט שר התחבורה ישראל כץ, מי שהעביר בשקט את הסכם השמיים הפתוחים, ומי שכופף את עובדי הרכבת בסיועו של עיני, שמשנים את כללי המשחק. בדיון שהתנהל בינו לבין שר האוצר לפיד ביום ב', צוטט כץ כאומר שגם אם הקמת נמלים פרטיים בחיפה ובאשדוד בו זמנית תגרום לנזק כלכלי, צריך לעשות זאת עכשיו שכן נוצרה הזדמנות היסטורית שלא תחזור.

לכן בוצע סיכול ממוקד בחסן, ערוץ 2 נבחר ליחידת החיסול, והדו"ח של רשות החברות הממשלתית על עסקיו הפרטיים של ראש הועד נשלף מהמגירה. אלון חסן נתפס בלתי מוכן. בעודו חולם על הנסיעה לברצלונה, הוא לא הבחין שקבוצת הכדורגל הגרמנית באיירן מינכן הדיחה אותה מהאליפות בתוצאה 4:0. כץ וביבי זכו בנצחון מזהיר – הם הפכו אותו לאויב העם, והצליחו לדחוק לשולים את הטייקונים המקורבים לקברניטי המדינה, ולהשכיח מזכרון הציבור את המיטה המעופפת. הציבור רוצה דם, ושרי הממשלה מתחרים ביניהם מי יכניס לעובדי הנמל יותר חזק.

עכשיו רק נשאר לראות אם התכנית הגרנדיוזית של כץ תתממש. החיים מורכבים יותר ממשחק כדורגל, הכדור הוא עגול, ומי שחושב שהקרב הזה כבר גמור טועה.

* אסף אדיב הוא מנכל ארגון העובדים מען

 

Avatar

אודות אסף אדיב