תעודת זהות – פרק 5

בזמן שפרק 4 עסק בשאלת הזהות המהפכנית המתהווה בעולם הערבי, נכנסה הזהות הדתית למלחמת מאסף בקנה מידה מחריד. חריפות המאבק הזה על מקומה של הזהות והכוחות הפוליטיים המנצלים אותה, רק מבליט את עומק השינויים הדרסטיים המתרחשים לנגד עינינו, וניגודים ועימותים מסוג זה הוא טבען של תקופות מעבר. בחרתי לתרגם לחברותיי וחבריי את הפסקאות האחרונות ממאמרו של המצרי תאמר ווגיה שהתפרסם בעיתון "אל-מסרי אל-יום". המאמר הוא פשוט פנינה, בשל החשיבות הפוליטית וההזדמנות יוצאת הדופן המאפשרת לנו הצצה מקרוב על תהליך התהוותן של זהויות במדינה שחווה מהפכת עומק אדירה. להלן הדברים:"העולם, הכוונה לעולם של הרוב המדוכא, משווע לפתרון רדיקלי מהפכני לסתירות שהקפיטליזם יוצר. עולמנו הערבי במיוחד סובל ממצוקה כפולה המתבטאת בעוני הנגרם על ידי הקפיטליזם הניאוליברלי, והדיכוי המפלצתי הנגרם על ידי האימפריאליזם החדש ובת בריתו הציונית. בהעדר תקווה ומוצא לא תישאר בפני מיליוני הצעירים אלטרנטיבה מלבד הרמת הנשק מתחת לדגל ריאקציוני המבוסס על זהות הרואה באחר אויב, ומחלקת את העשוקים לפי שיוך דתי או תרבותי שאין להם כל חלק בבחירתו. והתוצאה היא שהתגובה לזלזול האימפריאליסטי המתבטא בהפצת תמונות או הפקת סרט הפוגע באסלאם וברגשות המוסלמים, היא גזענות-נגד שמציבה את כל הנוצרים עלי אדמות וגם את השיעים והבהאיים וכל יתר השונים, בעמדה של האויב "הטמא" שיש להענישו כדי לנקום את נקמתו של האסלאם!

"הענין אם כך הוא מה "האלטרנטיבה". המהפכות הערביות, והמהפכה המצרית בלבן, מהווה נקודת התחלה לגיבושה של אלטרנטיבה זאת. הנה הכוח של המאבק העממי מלמטה כופה את עצמו, והנה הסיסמה "לחם, חירות, צדק חברתי", מסכמים את הדרישות של המדוכאים והמוחלשים בארצותינו. כל שנותר הוא לגבש את הפורגרמה הפוליטית שתגבש את הסיסמאות האלה אל תוך חזון, מטרה ואסטרטגית פעולה, כדי לא לבזבז את האנרגיות והכוחות של העמים לשווא".
ואנחנו כאן, במפלגת הפועלים דעם, וממקום של תמיכה ללא סייג במהפכות הערביות ובלבן מצרים וסוריה, גאים לקחת חלק במלאכת הגיבוש הזאת של זהות אנושית סולידרית מעמדית, שלא מתבלבלת לרגע לגבי זהותה של הכתובת הגורמת לסבלם של הבריות, ויודעים אנו היטב כי בכתובת זאת דרים בכפיפה אחת גם ערבים, גם יהודים, גם אמריקאים, סינים, מוסלמים, נוצרים, בודהיסטים ויתר שדים ורוחות, ולכולם זהות מעמדית מאחדת ברורה: זהות בורגנית שיודעת לעשוק ולהרוג למען הרווח. ויודעים גם יודעים אנו שבצד השני של המתרס חיים נשאים של אותן זהויות מפוצלות, רק שחסרה להם אותה זהות מאחדת, זאת הזהות המעמדית המהפכנית, הערובה היחידה לניהול החברה למען רווחת האדם.

Avatar

אודות אסמא אגבארייה-זחאלקה