לשאלת קוסטה

זה השבוע ה-38 שקוסטה בלאק מפגין בקפלן. הוא עזב הכול כדי להקדיש את עצמו למאבק נגד ההפיכה המשטרית. הוא פורס כרזות ענק בשפה האנגלית המצטלמות היטב ממעוף הציפור, עם דגל […]

זה השבוע ה-38 שקוסטה בלאק מפגין בקפלן. הוא עזב הכול כדי להקדיש את עצמו למאבק נגד ההפיכה המשטרית. הוא פורס כרזות ענק בשפה האנגלית המצטלמות היטב ממעוף הציפור, עם דגל אמריקאי לצד דגל ישראל שקוראות בשפה פשוטה וברורה לנשיא ביידן לא להיפגש עם ביבי, ולתמוך במחאה. כאשר ביידן נשאל בזמנו האם יזמין את ביבי לבית הלבן וענה בצורה קטגורית "לא", הוא הפיח תקוה ונתן רוח גבית לקוסטה וחבריו. אבל בשבוע האחרון ביידן נפגש עם ביבי, ונתן לו כמתנה את הסכם השלום עם MBS הסעודי. האם יכול להיות שביידן מרים ידיים, וכך, באבחה אחת, ההפיכה המשפטית יורדת מסדר היום, והשלום עם סעודיה מחזיר את ביבי לחיים?.

בצר לו מצייץ קוסטה שאלה תמימה, שלדבריו איש טרם ענה עליה: "מה ישראל מרוויחה דה פקטו מההסכם". על כך ענה לו הפרשן ברק רביד: "הציוץ הזה מראה איך הפוליטיקה מערפלת לפעמים את שיקול הדעת וגורמת לאנשים במחנה הליברלי לאבד כל יכולת להסתכל על החיים בצורה מורכבת ועניינית". עוד לא הספיק קוסטה להתאושש מהמהלומה שהנחית עליו רביד, הצטרף אליו עוד אחד מזקני השבט, בן כספית, ומוסיף: "מצטערים שלא הצלחנו להסביר לך קוסטה. אבל זה פשוט: שלום עם המדינה המוסלמית הכי חשובה ועשירה בעולם, השולטת על הערים הקדושות, המסמלת את קדשי האסלאם, זה אירוע היסטורי בקנה מידה תנכ"י שמשלים את מעגל השלום סביב ישראל (להבדיל מהשלום עם הפלסטינים, שזה בתוך ישראל) ומכניס את שארית העולם הערבי לתוכו. זה לא דומה לכלום וזה חשוב יותר מכולנו גם יחד. כן, גם אם זה קשור איכשהו לביבי."

אז זהו קוסטה, הפכו אותך לעסקן פוליטי שהבנתו מעורפלת, ולכן אינך תופס שהשלום עם סעודיה הוא אירוע בקנה מידה תנכ"י. הפגנת במשך 38 שבועות, קוסטה, קבלת מכות, נעצרת, והצלחת לבלום את ההפיכה המשטרית עם חבריך, אבל מתברר שאתה צריך לחזור לממדיך הטבעיים. איך אתה מעז להשוות בין ההפיכה המשטרית לשלום "תנכ"י", גם אם זה קשור "איכשהו" לביבי! הבעיה היא שאותם זקני השבט כמו רביד, כספית ואפילו זקן האנטי ציונים גדעון לוי, כבר הוכיחו בעבר שתבונתם הרבה הותירה לדור שלך, "הדור הלא נכון", לאכול את פירות הבאושים שלהם. אין זה מונע מהם ללמד אותך פרק בחכמה מדינית בתור אנשים שתומכים בך, כמובן, ושחלקם אפילו יוצא להפגין אתך בקפלן מדי פעם.

לא במקרה, קוסטה, אתה מתקשה להאמין להם ולקבל את דעתם המלומדת, שהרי יכולת לשאול אותם את אותה השאלה גם לגבי הסכמי אברהם. הרי אתה יודע היטב שמה שיצא לנו מהסכמי אברהם הוא ממשלה פשיסטית שמאיימת על עצם המשך קיומה של המדינה. זקני השבט מנסים לשכנע אותך ש"איכשהו" זה קשור לביבי, אבל האמת היא שזה קשור לא רק לביבי אלא גם למעטפת המקיפה אותו, טראמפ, פוטין ועוד כמה דיקטטורים בדרג נמוך יותר. מוחמד בן סלמאן עצמו הוא חבר של פוטין, של שי ג'ינפינג, וכמו ביבי גם הוא מייחל לחזרתו של טראמפ לבית הלבן. הם קורצו מאותו החומר ואין להם עכבות. הם מוכנים לעשות הכול, אבל הכול, כדי להחזיק בשלטונם.

מוחמד בן סלמאן לא מחפש את השלום "התנכ"י". כמו ביבי, פוטין וטראמפ הוא מחפש להיחלץ ממעמדו כמצורע לאחר הרצח וביתור הגופה של העיתונאי הסעודי הביקורתי ג'מאל חשוקג'י בתוך שגרירות סעודיה בטורקיה. האמריקאים גם לא שכחו לסעודים את ההתקפה על מגדלי התאומים בניו יורק ב-2001 שתוכננה ע"י אוסמה בן לאדן, ובוצעה בהשתתפות 15 אזרחים סעודים ומעורבות של המשטר הסעודי. אין זה סוד שמוחמד בן סלמאן פעל עם ביבי נגד הנשיא אובמה ולמען טראמפ שביטל את הסכם הגרעין עם איראן על פי הדרישה הישראלית – סעודית. בטרם נבחר לנשיאות הבטיח ביידן להפוך את מוחמד בן סלמאן למוקצה מחמת מיאוס, וסירב להיפגש אתו. אבל מגפת הקורונה והפלישה הרוסית לאוקראינה טרפו את כול הקלפים.

כך הפך בן סלמאן לממליך מלכים. לא רק שהוא מתאם את הפקת הנפט עם פוטין כדי לשמור על מחירו הגבוה ולצפצף על הסנקציות המערביות שקבעו מחיר גג נמוך לנפט הרוסי, הוא גם עוזר לפוטין לממן את מלחמתו הנפשעת באוקראינה. מצד שני הוא מכניס אצבע לעין של ביידן כשהוא יוצר שותפות אסטרטגית עם סין, ומחדש את היחסים הדיפלומטים עם איראן בתיווך סיני, צעדים שהדליקו נורה אדומה בבית הלבן. בעוד שבן סלמאן הוא עוד דיקטטור צמא דם בדומה לרוב מנהיגי העולם הערבי, סין היא מעצמה עולמית השואפת להגמוניה גלובלית, ויש לה אמצעים לממש את שאיפותיה. כיום היא מנהיגת האוטוקרטים בעולם המנסה לדחוק את רגליה של אמריקה מאפריקה, מאמריקה הלטינית ומאזורינו. המצב הזה לא הותיר לביידן ברירה, הוא חייב לקשור את ידי בן סלמאן, וביבי יכול לספק לו את החבל.

כאן נחזור לשאלה של קוסטה "מה ישראל מרוויחה דה פקטו?". כדי לענות עליה כדאי לשאול את השאלה ההפוכה –  מה מרוויח העם בסעודיה מההסכם? בסעודיה כמו בישראל יש הבדל בין המשטר לבין העם, ולא כל דבר שמיטיב עם המשטר מיטיב גם עם העם. העם הסעודי חי תחת משטר רודני המושתת על חוקי השריעה. דיכוי נשים, להט"ב, וחופש הביטוי הן עבירות שדינן מוות. גם בישראל אנחנו נמצאים במאבק נגד דיכוי נשים, להט"ב וניסיונות להשית עלינו את חוקי ההלכה היהודית. ההבדל בינינו לבינם הוא, שאנחנו נאבקים על זכויות שהוקנו לנו ועתה יש רצון לקחת אותם מאתנו, בעוד שבסעודיה העם לא זכה אפילו ליום אחד של חופש ודמוקרטיה. ומי שדרש חופש בסעודיה סיים את חייו כמו ג'מאל חשוקג'י.

המשטר הסעודי מדכא לא רק את עמו, הוא מפיץ את האידאולוגיה האסלאמית המשיחית שלו ברחבי המזרח התיכון. היו אלה הסעודים שעזרו לעבד אל-פתאח א-סיסי לחסל את האביב הערבי. הוא גם הכניס את המיליציות הג'יהאדיסטיות לסוריה כדי להטביע את ההתנגדות האזרחית בדם, ובכך סייע לטבח של המשטר הסורי נגד העם הסורי בעזרת האיראנים והרוסים. לא הרבה ישראלים נכנסו לעומק הפרטים. המשטר הסעודי אינו יותר טוב מהמשטר האיראני, כמוהו הוא רוצה להתחמש בנשק גרעיני כדי להבטיח את שלטונו, וכמו באיראן עמו הדורש חירות הוא אויבו העיקרי.

לכן, יחד אתך קוסטה, אנחנו יוצאים כל שבוע וצועקים בגרון ניחר   "ד-מו-ק-ר-טיה", וחוזרים ואומרים שאנחנו לא נהיה פולין, הונגריה או איראן. האם ייתכן שאנחנו לא מוכנים להתפשר עם משטרים "דמוקרטים" לא ליברליים, אבל מוכנים לעשות "שלום תנכ”י" עם המשטר הסעודי צמא הדם? תראו מה קרה לישראל, שתמיד התגאתה בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזה"ת", במקום שאנו נפיץ את הדמוקרטיה, הדיקטטורה מאיימת לטרוף אותנו.

מוסר ההשכל הוא ברור – אי אפשר לקיים דמוקרטיה לטווח ארוך בסביבה השורצת דיקטטורות. האינטרס שלנו כדמוקרטים הוא להפיץ לשכנינו דמוקרטיה כדי שהדמוקרטיה שלנו תהיה ברת קיימא. באשר לשאלתך, קוסטה, מה ייצא לנו מהשלום עם סעודיה במציאות, אשאיר לך להשיב. דבר אחד אני מבקש ממך, אל תפסיק להפגין למען הדמוקרטיה, ואל תשעה לכל אותם חכמים ולעצות האחיתופל שלהם.

Avatar

אודות יעקב בן-אפרת