אם אין פייזר לי, מי לי

כדי לחגוג את יום העצמאות ה-73 של מדינת ישראל שחל באפריל השנה, הוזמן מנכ"ל פייזר אלברט בורלא להדליק משואה בשם יהדות התפוצות. אמנם הוא לא נכח בטקס, אבל שלח ברכה […]

כדי לחגוג את יום העצמאות ה-73 של מדינת ישראל שחל באפריל השנה, הוזמן מנכ"ל פייזר אלברט בורלא להדליק משואה בשם יהדות התפוצות. אמנם הוא לא נכח בטקס, אבל שלח ברכה מוקלטת שבה אמר, "הוכחנו שאפשר לחזור לשגרה, וזה משהו שהעולם כולו יכול לחגוג". במציאות לא חזרנו לשגרה. ובעוד העולם כולו מביט בבהלה בהמשך התפשטות המגיפה, בין היחידים שיכולים לחגוג נמצא לא אחר מאשר בורלא, לאחר שמכר את מניותיו בפייזר בסכום של 5.6 מיליון דולר. גם משכורתו עלתה באחוז ניכר, והסתכמה במרץ האחרון ב- 21 מיליון דולר. בורלא, ידידו האישי של נתניהו, אשר הטיל את כל יהבו על החיסונים כאסטרטגיה ליציאה ממשבר הקורונה, הפך ליקיר ישראל. למעשה היחסים עם בורלא הפכו ליותר חשובים מאשר היחסים עם הבית הלבן, והברית האסטרטגית בין חברת פייזר לבין מדינת ישראל הפכה לציר המרכזי במאבק בקורונה.

אולם, לא עברו חודשים ספורים מיום העצמאות, והתברר שהחיסון של פייזר אינו נותן פתרון מוחלט למגפה. יעילותו פוקעת תוך חצי שנה, ונדרשת מנה שלישית שלא ניתן להתנבא מתי תפוג יעילותה. בינתיים מערכות הבריאות בישראל ובארה"ב נתונות בבוקה ומבולקה. הוויכוחים בין המדענים הולכים ומתגברים, והשסע בין המערכת הפוליטית לבין הקהילה המדעית הולך ומתרחב. הסיבה לכך היא שאסטרטגיית החיסונים קרסה, והראיה לכך היא שישראל, המדינה המחוסנת ביותר בעולם, היא גם המדינה שבה כמות החולים המאומתים היא מהגבוהות בעולם. אחוז המתים מקורונה גבוה בעיקר אצל הבלתי מחוסנים אך בינתיים לא ישראל ולא ארה"ב מצליחות לשכנע ציבורים שלמים להתחסן וכך הן מובילות את הרשימה הלא מכובדת הזאת. מציאות זו איננה מרתיעה את ג'ו ביידן ואת נפתלי בנט לבחור בחיסון כאסטרטגיה הבלעדית להתמודד עם המגפה העולמית.

כאשר ממשל ביידן הכריז על מתן הבוסטר לכלל אזרחי המדינה עוד לפני שה-אף. די. איי. אישר אותו, הוא נכנס לעימות חזיתי עם הארגון. המעניין הוא שד"ר פאוצ'י, יועצו של ביידן לענייני הקורונה, הסתמך על הניסיון הישראלי כדי לנסות לשכנע את ה-אף. די. איי. בנחיצות הבוסטר. למרות זאת, הוא יצא עם חצי תאוותו בידו. ה-אף. די. איי. הגביל את הבוסטר לבני 65 ומעלה ולמדוכאי חיסון בלבד. אולם אז הגיעה הסוכנות האמונה על בריאות הציבור, ה-סי. די. סי., והרחיבה את הזכאים לבוסטר לרוב עובדי הציבור. הוויכוח הזה פגע לא רק באמינותו של הממשל האמריקאי, אלא בזו של מערכת הבריאות כולה, שהמוניטין שלה כבר נפגע לאור כישלונה המהדהד לטפל במגפה, כפי שמעידים המתים מקורונה, שמספרם מתקרב ל- 700.000.

גם בישראל פרץ משבר בין מערכת הבריאות לבין המערכת הפוליטית, שהגיע לשיאו כאשר ראש הממשלה, נפתלי בנט, מצא לנכון לתקוף באופן הזוי למדי את מערכת הבריאות הישראלית דווקא בנאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם. כאילו לא היתה לו במה אחרת להאשימה בכך שהיא "לא רואה את התמונה המלאה". בנט תקף את המומחים שהזהירו שהסתמכות על חיסונים מבלי לנקוט באמצעים אחרים כמו מניעת התקהלות, לא תמנע את התפשטות המגיפה ואת המשך התמותה. המשבר הזה נובע מהעובדה הפשוטה שאסטרטגית החיסונים לא עובדת. מצב זה מטיל צל כבד לא רק על יושרם של פוליטיקאים, אלא גם מעורר ספקות גדולים לגבי האובייקטיביות של מומחים, מדענים ורופאים האמונים על בריאות הציבור.

משבר האמון נוצר עקב חוסר האמינות של מי שטענו בתחילה ששני חיסונים יחסנו אותנו סופית מהקורונה, ולאחר שהתבדו הם עברו לתיאוריה חדשה שצריך "לחיות לצד הקורונה" באמצעות הבוסטר. בגל הבא עלינו לרעה הם כבר ימציאו תיאוריה חדשה ובוסטר רביעי, וכך הלאה. בינתיים המגפה ממשיכה ומספר המתים רק עולה. לציבור נמאס לחיות לצד הקורונה, והוא חי כאילו אין קורונה כלל. התוצאות נכרות בבתי החולים ובמחלקות המלאות של טיפול נמרץ, כאשר הצוותים עובדים עד כלות כוחם ונשחקים.

מה שרופאים וחוקרים לא אומרים בפה מלא היא העובדה האפידמיולוגית הפשוטה: "אין פתרון לאומי לקורונה! או שהעולם כולו יחוסן או שהקורונה על כל המוטציות שלה תמשיך לעשות בנו שמות." הכישלון הגדול של המומחים נובע ככל הנראה מפחדנות. "הקורונה איתנו כדי להישאר" הם אומרים, אבל לא מסבירים מדוע, כאשר התשובה היא פשוטה וכואבת: רק 1.5% מאזרחי המדינות העניות זכו למנת חיסון, בעוד שהמדינות העשירות צברו 85% מכלל החיסונים. הפער הזה הוא המחדל האפידמיולוגי המאפשר לווירוס לפתח מוטציות וזנים כמו דלתא, אשר הפכה את תרופת הפלא של החיסונים לבדיחה.

דיברנו על פחדנות. אז הנה המציאות העגומה: למעשה הקהילה הרפואית בעולם כולו הפכה לבת ערובה של חברות הביג פרמה. הן אחראיות לכל דבר שזז בעולם הרפואה, החל ממחקרים ופיתוח תרופות, ועד לכינוסים מדעיים. הביג פרמה מכתיבה את המותר והאסור בתחום המדע והרפואה, וכיום האנושות משלמת את מלוא המחיר על כך. הדברים מגיעים לידי כך ש- 45% מתקציב ה-אף. די. איי. ממומן ע"י חברות הביג פרמה עצמן (למידע נוסף ללחוץ כאן). אותו הגוף הרגולטורי, האורים והתומים בנושא תרופות ומזון, שבלי אישורו שום תרופה לא יוצאת לשוק, תלוי בתשלומים של אותן חברות שהוא אמור לפקח עליהן. אם זהו לא ניגוד עניינים אינני יודע ניגוד עניינים מהו. והרי ברור לכל, שלחברת פייזר אין כל עניין למכור את החיסונים שלה למדינות עניות, כשהיא יכולה להמשיך ולהציע את מרכולתה לכל המרבה במחיר.

במצב היסטורי נדיר של מגפה עולמית הפוגעת אנושות בכלכלות העולם, גורמת לזעזועים פוליטיים וחברתיים, לשיתוק מערכת החינוך, להעמקת השסעים החברתיים ולתמותה של מיליוני בני אדם ברחבי העולם, הפתרון הוא חיסון העולם במהירות המרבית כדי להגיע ל70% מחוסנים וכך לשים קץ למגפה. אסטרטגיית החיסונים "הלאומית" כשלה, ואין מנוס ממעבר לאסטרטגית חיסונים "גלובלית" כדי לשים לה קץ. האבסורד הוא שככל שהמגפה ממשיכה, רווחיה של פייזר הולכים ותופחים. מי שעיניו בראשו מבין שהדרך לשים קץ לאבסורד הזה הוא להפקיע מפייזר זמנית את הקניין הרוחני על החיסון הזה, ולאפשר למפעלי תרופות ברחבי העולם לייצר את החיסון בכמויות ובזול.

הדרך לביטול זמני של הקניין רוחני על החיסון, היא באמצעות ארגון הסחר העולמי, האמון על קיום הסכם בנושא הקניין הרוחני שנחתם ע"י המדינות החברות בו. הנשיא ביידן אמנם הסכים לתמוך בוויתור זמני על הקניין הרוחני במאי השנה ונתן תקווה גדולה לעולם, אבל מאז קולו נדם, הוא אימץ את אסטרטגית הבוסטר, והאנרכיה הבריאותית רק הולכת ומעמיקה. הן ביידן והן ד"ר פאוצ'י אימצו לליבם את ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור בישראל. היא הוזמנה בכבוד רב להופיע בפני ה-אף. די. איי. כדי לקדם את הבוסטר, ועל הדרך את האינטרסים של חברת פייזר.

ישראל ומערכת הבריאות הציבורית שלה הפכו להיות מודל לשני הפכים: מחד מודל ליעילות של מערכת בריאות ציבורית, ולבוסטר שללא ספק מונע מחלה קשה, ומאידך מודל להתפשטות המגפה, התפתחות מוטציות,  ועליה במקרי המוות למרות רמות החיסון הגבוהה. אילו ד"ר אלרעי פרייס וחבריה היו נאמנים לאמת המדעית ונטולים כל שיקולים זרים, הם היו משתמשים בניסיון הישראלי כדי להגיד לעולם כולו: "היזהרו מהסתמכות על החיסון בלבד, הבוסטר אינו הפתרון הסופי, לא ניתן לחיות לצד הקורונה, והדרך היחידה למגר את המגפה היא בחיסון העולם כולו."

במקום להפוך למעבדה של חברת פייזר, כשהוכח שהניסוי הצליח אבל החולה מת, על ממשלת ישראל ועל מערכת הבריאות הישראלית לעשות צעד אמיץ: להגיד תודה ושלום לאלברט בורלא, לאחל לו הרבה בריאות ונחת מהכסף שהרוויח, ובו בזמן להשתמש ביוקרתה כדי לצאת במסע הסברה עולמי, ולפעול בכל הפורומים המדעיים ואצל ד"ר פאוצ'י וממשל ביידן, כדי לשכנעם לפעול במסגרת ארגון הסחר העולמי למען וויתור זמני של הקניין הרוחני של חיסוני הקורונה. זאת למען בריאותם של אזרחי ישראל, אזרחי ארה"ב ואזרחי העולם כולו. ישראל שהפכה למעבדה האנושית שהעשירה את פייזר, יכולה היום להשתמש בניסיונה הרב כדי להוכיח לעולם שהחיסון "הלאומי" אינו יעיל, ורק חיסון עולמי יביא לקיצה של המגפה. לא ייתכן שקדושת הקניין הפרטי והרווח יגבר על קדושת חיי האדם.

Avatar

אודות יעקב בן-אפרת