דעם – האביב בדרך: דו"ח שאומץ על ידי הועד המרכזי של דעם ב-21.10.12

הודעת רה"מ נתניהו על פיזור הכנסת והליכה לקראת בחירות שיתקיימו ב-22 בינואר, באה לאחר שהשלים קדנציה של ארבע שנים. ממשלת נתניהו הצליחה לשרוד הרבה יותר זמן מזה ששרדו הממשלות הקודמות, משום שהצליחה לבנות קואליציה ימנית קיצונית. במשך כל ארבע שנות שלטונה של ממשלת נתניהו היא עסקה באינטנסיביות בחקיקת חוקים גזעניים, שכוונו נגד האזרחים הערבים, והתעלמה לחלוטין מצרכי החברה.

חזקה להשתלטות בחסות סיסמתם המרכזית, "האסלאם הוא הפתרון", ולכן, במוקדם או במאוחר הם יגיעו להתנגשות עם הכוחות הליברלים והלאומיים, ועם השמאל. אין מדובר בכוחות שוליים אלא בתנועות בעלות השפעה היסטורית עמוקה על הרחוב המצרי, שהתבטאה בבחירות לנשיאות במאי 2012, בהצבעה ההמונית למועמד הנאצריסטי השמאלי, חמדין סבאחי.

המהפכה המצרית נמצאת היום בתקופה מורכבת ורגישה. הפרלמנט שנבחר בוטל, ובשנה הבאה צפויות בחירות חדשות; שביתות העובדים ממשיכות ללא הפסקה, וכך גם הביקורת כלפי הנשיא הנבחר ברחוב ובתקשורת והמאבק על אופייה של המדינה. שאלות רבות עומדות על הפרק: האם יאפשר הצבא מעבר חלק לדמוקרטיה ויסכים לביטול זכויות היתר הכלכליות שלו? האם יגיעו הכוחות הפוליטיים לקונצנזוס בנוגע לנוסח החוקה? האם יכבדו האחים המוסלמים את חוקי המשחק הדמוקרטי גם אם יפסידו בבחירות, ויסכימו לוותר על השלטון לטובת מי שינצח? והחשוב מכל, האם תצא מצרים מהמבוי הסתום הכלכלי שמאיים להטביע אותה בחוסר יציבות ואנרכיה?

למרות העימות החריף, נראה שמצרים תשכיל לחיות עם הניגודים הפנימיים, ותסתגל לתנאים החדשים. אם השמאל המהפכני החדש יחזק את כוחו וירחיב את רשת הבריתות שלו, הוא יוכל לרסן את האחים המוסלמים, ולהגביר את השפעתו בקרב מעמד הפועלים, העניים והאינטלקטואלים. השמאל המצרי שואף לגייס את העם המצרי לטובת פרויקט מתקדם ומודרני, שיבנה סכר עמיד בפני הפרוגראמה האוטופית והריאקציונית של האחים המוסלמים, זאת שמשאירה את מצרים כבולה למעגל הקפיטליסטי ההרסני.

הבחירות בישראל

במבט ראשון נראה כאילו תוצאות הבחירות הקרובות כבר הוכרעו, ובנימין נתניהו היה ויהיה ראש ממשלת ישראל. ואולם, האמת היא שטרם הוכרע דבר, ואנחנו רחוקים מלהיות מסוגלים להתנבא מה יהיה הרכבה של הממשלה הבאה. הנעלם הגדול הוא מה יקרה ברשימת הליכוד לכנסת, הכוללת קבוצה משמעותית של מתנחלים קיצוניים, שעלולים להסב נזק אלקטוראלי לליכוד, מנקודת מבטו של ביבי. כמו כן לא ברור כמה מנדטים יקבלו מפלגות המרכז (העבודה, יש עתיד, קדימה), ולאיזה כיוון תפנה ש"ס לאחר שיבתו של אריה דרעי. יחד עם זאת, כבר היום ניתן לקבוע מה הן השאלות הבוערות עימן תצטרך להתמודד הממשלה הבאה: השאלה הפלסטינית, מחד, שתעמוד בכל חריפותה; ומאידך, המשבר הכלכלי. למרות שהבעיה הפלסטינית אינה עומדת על סדר היום במערכת הבחירות הנוכחית, ואת מקומה תפס השד האיראני, אין ספק שתוך זמן קצר היא תשוב בכל עוצמתה וחריפותה.

ארבע שנים של קיפאון מדיני הפכו את שאלת הכיבוש לנושא המרכזי שיעמוד על סדר היום של ישראל לאחר הבחירות. במשך כל תקופת כהונתה של ממשלת נתניהו, שרר נתק מוחלט בין ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית, זאת למרות ניסיונות הממשל האמריקאי לחדש את המו"מ, ולאלץ את ישראל להקפיא את ההתנחלויות, ולו לתקופה של עשרה חודשים. התגובה של נתניהו היתה, לסמן את אובמה כאויבו הפוליטי, ולתמוך, בצעד חסר תקדים בפוליטיקה הבינלאומית, במועמד הרפובליקאי, מיט רומני. בנוסף לכך, הקיפאון המדיני גרם לנסיגה גדולה באמינותה ובכוחה של הרשות הפלסטינית, דבר שלווה בירידה בהיקף התרומות מצד המדינות התורמות, ובהידלדלות משמעותית בעניין שמעוררת השאלה הפלסטינית בקרב מדינות העולם.

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.