דעם – האביב בדרך: דו"ח שאומץ על ידי הועד המרכזי של דעם ב-21.10.12

הודעת רה"מ נתניהו על פיזור הכנסת והליכה לקראת בחירות שיתקיימו ב-22 בינואר, באה לאחר שהשלים קדנציה של ארבע שנים. ממשלת נתניהו הצליחה לשרוד הרבה יותר זמן מזה ששרדו הממשלות הקודמות, משום שהצליחה לבנות קואליציה ימנית קיצונית. במשך כל ארבע שנות שלטונה של ממשלת נתניהו היא עסקה באינטנסיביות בחקיקת חוקים גזעניים, שכוונו נגד האזרחים הערבים, והתעלמה לחלוטין מצרכי החברה.

של הממשלה, לצבור כוח והון, תוך ביצוע ספקולציות פיננסיות על חשבון הלוואות מהציבור, בזמן שרמת החיים של העובדים ירדה ורבים התגלגלו אל מתחת לקו העוני. עתה, כשהכלכלה מגיעה למצב משברי בשל הספקולציות וההרפתקנות של בעלי ההון, נדרשים דווקא העובדים "להקריב למען המולדת". אלא שהמולדת, למענה הם נדרשים להדק את החגורה, כבר אינה קיימת. היא נמכרה, והשליטה בה הועברה לידי אותם טייקונים ששדדו אותה. מדוע אם כן נדרש העובד לשלם את החשבון?

מכאן, שלא רק האביב הפלסטיני מאיים על נתניהו ועל הבורגנות הישראלית, אלא גם האביב הישראלי. ישראל מוציאה יותר מ-20% מתקציבה על ביטחון; היא מעניקה לחברות פטור ממס על ימין ועל שמאל, ומאפשרת למונופולים לבצע מניפולציות במחירי המוצרים. העובדים נמצאים בסוף סדר העדיפויות של הממשלה, כאשר שכר המינימום אינו מספיק לכיסוי ההוצאות הבסיסיות של המשפחה. עובדים ועניים – זהו המצב של כלל השכירים בישראל.

מפלגת דעם – שחייה עם הזרם

בחירות ינואר 2013 מתרחשות בתנאים שמאפשרים לדעם – מפלגת פועלים, לראשונה מאז הקמתה, לצאת בסיסמא שמשתלבת עם הכוון הכללי של הציבור. ההתפתחויות בעולם ובאזור, האווירה המהפכנית שיצרו המהפכות בעולם הערבי ותנועות המחאה במערב, מעניקים לסיסמא שבחרנו – "האביב בדרך" – משמעות מובנת לכל. לראשונה אנו יכולים להסביר באופן ברור, שהמהפכה איננה אשליה או שאיפה תמימה, אלא מציאות שמשנה את פני החברה הערבית, ופותחת תקופה היסטורית שאנו ניצבים בתחילתה. האביב טרם הגיע לפלסטין, ומשום כך עדיין לא חדר למודעות של ההמונים הערבים בישראל. יחד עם זאת, תנועת המחאה הישראלית של קיץ 2011, הושפעה ממהפכת ה-25 בינואר במצרים, ואימצה את סיסמתה "העם רוצה צדק חברתי".

בסוריה, האביב הערבי עדיין נלחם על חייו. מערכה קשה ניטשת בין הקצב מדמשק, שהרס את סוריה בניסיון למנוע מהעם הסורי חירות ולהבטיח את שלטון הדיכוי שלו. המהפכה הסורית היא המבחן האמיתי לכל מהפכן דמוקרט הנאמן לעם ולעובדים. היא מבדילה בין מי שקורא לעצמו לאומי או שמאלי אבל בפועל עומד לצד משטר הדיכוי, ובין מי שנאמן לדמוקרטיה המהפכנית, ועומד ללא תנאי לצד הפועלים והעניים. מפלגת דעם אמצה את המהפכה הסורית מראשיתה. אנחנו ראינו במה שקורה בסוריה המשך טבעי לאביב הערבי, ותנועה שתואמת לחלוטין את הפרוגראמה המהפכנית שלנו לשינוי חברתי. לעומת זאת חד"ש ובל"ד התייצבו לצד המשטר הסורי. עמדתם כלפי משטרו של בשאר אסד מהווה המשך לתמיכה שלהם בציר "ההתנגדות" הריאקציוני של אירן, חזבאללה וסוריה, ועד לא מזמן, גם חמאס. שתי מפלגות אלה נוקטות בגישה עוינת כלפי האביב הערבי, ומגינות על משטר שמושתת על עדתיות, משפחתיות ודיכוי. בכך הן חושפות את האופי האמיתי של הנהגותיהן, שנהנות מהמצב הקיים, ומתנגדות לכל שינוי פנימי של החברה הפלסטינית בישראל או בשטחים הכבושים.

אותם כוחות שתומכים היום באסד ובמשטר הסורי, התנגדו בשנה שעברה לשיתוף פעולה עם תנועת המחאה הישראלית. המפלגות הערביות אינן רואות צורך בתנועת מחאה, שכן הן אינן מאמינות בשינוי. הן מסתפקות בהפגנות של קבוצות פעילים נגד אלימות בכפר זה, או נגד הרס בית בכפר זה. הן מתמחות בנאומים לאומנים מתלהמים ובתקיפת הימין הקיצוני בישראל. הימין

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.