דעם – האביב בדרך: דו"ח שאומץ על ידי הועד המרכזי של דעם ב-21.10.12

הודעת רה"מ נתניהו על פיזור הכנסת והליכה לקראת בחירות שיתקיימו ב-22 בינואר, באה לאחר שהשלים קדנציה של ארבע שנים. ממשלת נתניהו הצליחה לשרוד הרבה יותר זמן מזה ששרדו הממשלות הקודמות, משום שהצליחה לבנות קואליציה ימנית קיצונית. במשך כל ארבע שנות שלטונה של ממשלת נתניהו היא עסקה באינטנסיביות בחקיקת חוקים גזעניים, שכוונו נגד האזרחים הערבים, והתעלמה לחלוטין מצרכי החברה.

יחימוביץ בסכסוך עם הפלסטינים, הופך את השתתפותה או אי השתתפותה בממשלה לחסרת משמעות. ברחוב הערבי, ימשיך המפתח המשפחתי והעדתי למלא תפקיד מרכזי, כאשר ראשי החמולות, השבטים והעדות יחליטו למי משלושת המפלגות, שימשיכו לשבת באופוזיציה, הם יתנו את קולם.

דעם מחפשת להגיע ולהרוויח את קולות בעלי המצפון ברחוב הערבי, אלו שדוחים את הציות למשפחתיות ולשבטיות, ושואפים לחולל שינוי. כל אלה שתומכים ברשימות הערביות לכנסת על הבסיס הישן, שולחים לציבור הישראלי מסר ברור: אנו שואפים לעוד מאותו דבר, איננו רוצים שינוי, אתם יכולים להמשיך להתעלם מאתנו, אנחנו עם בשאר ועם "אל-אקסא בסכנה"; איננו מתעניינים בבעיות השכר שלנו – בקיצור, האביב לא בשבילנו, והבידוד מגן על זהותנו.

ברחוב הישראלי, לעומת זאת, מתנהל דיון ער, ושינוי רודף שינוי. כמו בעבר, השמאל מחפש מושיע חדש, כדי לנסות להצליח היכן שקודמיו נכשלו. ב- 2006 זה היה אמיר פרץ, והפעם – יחימוביץ. שלי יחימוביץ צרפה למפלגתה את מנהיגי המחאה הצעירים, ואין ספק שהם יזכו אותה בקולות רבים, שמתעלמים מכך שמפלגת העבודה היא מפלגת המלחמה, ההתנחלויות וההון. כל מפלגות השמאל והמרכז הנמצאות היום בכנסת כבר נוסו, והותירו את החברה בידי הימין, מאחר ולא הציעו כל אלטרנטיבה פוליטית חברתית. מיליוני קולות, שהלכו למפלגות השמאל, אפשרו את הנסיגה הגדולה בתחום החברתי, החריפו את היחסים עם הערבים, והעמיקו את ההתנחלות והכיבוש.

האביב הערבי קורא לשינוי לא רק בחברה הפלסטינית, אלא גם בזו הישראלית. הצדק החברתי הפך למכנה המשותף המחבר בין פועלי וצעירי כל העולם. השינוי השורשי בחברה הישראלית קשור להבנה, שצדק חברתי לא יכול להתקיים בלי פתרון הבעיה הפלסטינית ובלי סיום הכיבוש, כאשר רבע מהתקציב מופנה למלחמה ולדיכוי. ברחוב הערבי אי אפשר להשיג צדק חברתי כל עוד נשמר האופי המשפחתי והמסורתי של החברה, המונע את הצטרפותה לעולם המודרני. האחדות בין הכוחות המהפכנים, היהודים והערבים, היא הערובה לבניית אלטרנטיבה פוליטית שתחולל את השינוי הנדרש.

אנו נמצאים בעיצומה של בניית תנועה מהפכנית, שקוראת לשלום ולצדק חברתי, תנועה שמחובתה לתמוך במהפכות הערביות ובראשן המהפכה הסורית, ובו בזמן לתמוך במאבק העם הפלסטיני נגד הכיבוש. מפלגת דעם עומדת בלב המערכה הזאת, ומשתתפת במערכת הבחירות הנוכחית כדי לגייס מה שיותר קולות למען שינוי מהפכני. מערכת בחירות היא הזדמנות להסביר לציבור הרחב את האביב הממשמש ובא, את התכנים שלו ואת הדרך להגשמתו. מערכת בחירות זו מהווה התחלה חדשה למפלגת דעם, שנאבקת לבנות מפלגה המונית, עם ייצוג בכנסת, ושורשים עמוקים בקרב מעמד העובדים, היהודי והערבי.

שינוי מהפכני משמעותו שינוי המשטר הקפיטליסטי הקיים, שהוא שלטון הבורגנות באמצעות מפלגות הנתמכות על ידי ההון, ואופן העסקה המנצל את העובדים ומעדיף את האינטרסים של בעלי ההון על חשבון כלל האזרחים. זה המשטר השורר בארה"ב בהנהגת אובמה, במצרים בהנהגת מורסי, ובישראל בהנהגת נתניהו. האלטרנטיבה ההיסטורית לקפיטליזם היא סוציאליזם, המציב את האינטרסים של העובדים והחברה מעל הכל. סוציאליזם הוא משטר של 99 האחוזים ולא של האחוז הבודד, משטר אשר אינו מבחין בין בני אדם בשל הבדלי דת, לאום, צבע או

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.