האלטרנטיבה הדמוקרטית בעימות עם הקיצוניות האסלאמית – מסמך הוועד המרכזי של דעם

המשפטים שלו, שבמקום למנוע את מינוי מולר כחוקר מיוחד הכריז על נבצרותו מטיפול בתיק הרוסי, לאחר שהתגלה ששיקר בעדותו לוועדת הקונגרס בנושא יחסיו עם הרוסים. המינוי של מולר היה התשובה […]

המשפטים שלו, שבמקום למנוע את מינוי מולר כחוקר מיוחד הכריז על נבצרותו מטיפול בתיק הרוסי, לאחר שהתגלה ששיקר בעדותו לוועדת הקונגרס בנושא יחסיו עם הרוסים. המינוי של מולר היה התשובה לפיטורי ראש האף. בי. איי. ג'יימס קומי בנסיון להתפטר מהתיק הרוסי.

וזה עוד לא הכל. בששת החודשים שחלפו מאז נכנס לבית הלבן, טראמפ פיטר והחליף רבים מעוזריו הקרובים, כמו ראש צוות הבית הלבן, היועץ לענייני בטחון לאומי, ראש צוות הדוברות, ראש האף. בי. איי, כאמור, התובע הכללי ועוד יועצים רמי דרג המהווים את עמוד השדרה של ההנהגה. האווירה בוושינגטון היא של כאוס ואבדן שליטה. למצב הזה היתה השפעה על נושאים בינ"ל כמו קוריאה הצפונית, ברית נאט"ו, היחסים עם אירופה, סוריה, והמזה"ת בכללו.

ביקור טראמפ במזה"ת הצית את משבר המפרץ

ביקור טרמאפ בסעודיה ולאחריה בישראל עורר ציפיות רבות לגבי רצינותו בהשקת מו"מ בין ישראל והפלסטינים באמצעות ועידה אזורית. בריאד התכנסו נציגים רבים של המדינות האסלאמיות והבטיחו לטראמפ את מחוייבותם לגינוי הטרור ולמאבק נגדו, ונראה כי הביקור איחה את הקרעים בין ההנהגה האמריקאית וחצר המלך הסעודי לאחר 8 שנים צוננות של ממשל אובמה. מינוי גיסו ג'ארד קושנר ועורך הדין שלו ג'ייסון גרינבלט לאחראים על התיק הישראלי פלסטיני עורר ציפיות להתחלת פעולת מו"מ מיידי, לאחר שטראמפ הבטיח להגיע לפתרון על בסיס "מדינה אחת או שתים".

אלא שכל הציפיות האלו, התאדו כלא היו. סעודיה נצלה את התמיכה הבלתי מותנית של טראמפ כדי לפתוח במערכה פוליטית, דיפלומטית וכלכלית נגד קטאר, בהשתתפות מצרים, הנסיכויות ובחריין. היא דרשה מקטאר להפסיק את הפוליטיקה של תמיכה באחים המוסלמים, ולשנות את עמדתה לגבי ההפיכה הצבאית במצרים ואת תמיכתה בממשלת טריפולי נגד ממשלת טוברוק בלוב. כמו כן דרשה סעודיה מקטאר לסגור את תחנת אל-ג'זירה, לעשות שינוי יסודי בעמדותיה ולהחזיר את המצב לקדמותו כפי שהיה לפני ההפיכה של השיח' חאמד אל ת'אני נגד אביו ב-1995.

לגבי השאלה הפלסטינית, בפגישתו עם אבו מאזן בבית לחם אימץ טראמפ את הדרישה הישראלית להפסיק את ההסתה ואת התשלום למשפחות ההרוגים והאסירים, מה שגרם למורת רוח רבה ברשות הפלסטינית. טראמפ גם נמנע מאזכור ההתנחלויות כמכשול לשלום ולא ביקש מנתניהו לעשות וויתורים כלשהם כדי לקדם את המו"מ. מאז אותו ביקור נכנס המפרץ למשבר שההנהגה האמריקאית אינה יודעת כיצד לפתור. מצד אחד קטאר מארחת את הבסיס האווירי האמריקאי הגדול ביותר במזה"ת, בעוד שסעודיה היא בעלת בריתה החשובה ביותר באזור. נתניהו הצליח להסיט את כל הלחץ האמריקאי אל אבו מאזן והציב תנאים מוקדמים שמונעים התחלה של מו"מ, מה שמבטיח לנתניהו שקט פוליטי זולת כל חקירות השחיתות המאיימות על כסאו.

רמאללה מכריזה מלחמה על עזה

משבר המפרץ הכניס את שלטון חמאס בעזה לבידוד פוליטי, לאחר שקטאר נאלצה לגרש מנהיגים של האחים המוסלמים ושל חמאס מאדמתה בגלל המצור שסעודיה מטילה עליה. חמאס גם איבדה את התמיכה של תורכיה לאחר שארדואן התפייס עם נתניהו, והרשות הפלסטינית ברמאללה נצלה את הבידוד של חמאס והחריפה אף היא את המצור על עזה על ידי סדרת צעדים, שהבולטים בהם הם הפסקת תשלום המשכורות לפקידיה, צמצום הסיוע הכספי לקנית הדלק הנחוץ להפעיל את תחנת החשמל,

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.