האלטרנטיבה הדמוקרטית בעימות עם הקיצוניות האסלאמית – מסמך הוועד המרכזי של דעם

ואפילו הפסקת המימון של תרופות ואשורי יציאה לטיפול רפואי בישראל. כשם שסעודיה שואפת לגרום להפיכה בקטאר, גם הרשות הפלסטינית מנסה לגרום להפיכה בעזה ולאיבוד שלטונה של חמאס. כך למדנו, שהשלטון […]

ואפילו הפסקת
המימון של תרופות ואשורי יציאה לטיפול רפואי בישראל. כשם שסעודיה שואפת לגרום להפיכה בקטאר, גם הרשות הפלסטינית מנסה לגרום להפיכה בעזה ולאיבוד שלטונה של חמאס. כך למדנו, שהשלטון ברמאללה, כמוהו כיתר המשטרים הערבים הרודנים, משתמש באמצעים בלתי אנושיים וברברים נגד בני עמו רק כדי להגן על משטרו.

אלא שחמאס אינה פחות אופורטוניסטית ורודנית מהפת"ח. הנהגת חמאס החדשה בראשות איסמעיל הנייה ויחיא סנוואר הגיעה להסכם עם המשטר המצרי, שמחייב אותה לשנות את עמדתה ולנתק את קשריה עם תנועת האם שלה האחים המוסלמים. עליה לשמור על רצועת הגבול עם סיני כתנאי לפתיחת המעבר לרפיח עבור תושבי עזה. תנאי בסיסי בהסכם הוא הסולחה עם מחמד דחלאן, השואף מזה זמן לרשת את אבו מאזן בהנהגת הפת"ח ואשר הפך לאישיות בלתי רצויה ברשות. העסקה המוזרה מבטיחה לדחלאן את האחריות על המעברים בין מצרים ועזה ובין ישראל ועזה ואת ראשות הממשלה בעזה, בתמורה לכך שחמאס תשמור על שליטתה על מנגנוני הבטחון.

המצב בעזה נמצא על סף משבר הומניטרי במלא מובן המילה: זרם החשמל עובד 3 שעות ביממה, אין מים ראויים לשתיה, ילדים סובלים ממחלות מעיים, הביוב זורם ישר לחופי הים, האבטלה עולה על 50%, אין טיפול רפואי הולם, והאנשים כלל אינם יכולים לצאת מהרצועה. המצב הזה מדאיג את הממשלה הישראלית הנושאת באחריות הישירה למתרחש בעזה. אמנם עלו הצעות של הצבא ומספר שרים לתת הקלות בנושאי החשמל, לבנות תחנת התפלת המים, ואפילו נמל צף בפיקוח ישראלי. אך התחייבויות ישראליות למשטר סיסי ולברית ה"סונית" בהנהגת סעודיה כופות עליה להשתתף במערכה להחלשת חמאס, אשר תתפוצץ במוקדם או במאוחר בפניה, בצורה של מלחמה חדשה או של משבר הומניטרי שיחצה את הגבול בין עזה לישראל.

קמפיין "אל אקסא בסכנה" מכסה על המשבר

הפעולה שבצעו שלושה צעירים מאום אל-פחם, שבמהלכה נהרגו שני שוטרים דרוזים, יצרה מהפך שני בהסטוריה של הציבור הערבי בישראל ויחסיו עם המדינה מאז אוקטובר 2000. הזירה הפוליטית המיוצגת על ידי הרשימה המשותפת נחלקה בין תומכי הפעולה לבין המסתייגים ממנה מבלי שהם מגנים אותה. הזרם שאימץ את הפעולה באופן מלא, הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בהנהגת השיח' ראיד סלאח, שהוצא מחוץ לחוק הישראלי, הכריז על מבצעיה כעל שאהידים, וארגן להם לוויה הדומה ללוויות של חמאס בעזה ובגדה המערבית. בל"ד המצהירה על עצמה כתנועה חילונית, תמכה בפעולה והתגאתה בציבור של אום אל-פחם אשר השתתף במסע ההלוויה. דובריה כינו את ההפגנה ההמונית "משאל עם" המצביע כביכול על עמדתה של האוכלוסייה הערבית כלפי הפעולה הזאת.

המפלגה הקומוניסטית, הזרם הדרומי בתנועה האסלאמית והתנועה הערבית לשינוי (טיבי) הסתייגו מהפעולה מבלי שגינו אותה. עמדתם התבטאה בביקור תנחומים אצל משפחות שני השוטרים הדרוזיים, מה שגרר ביקורת וגינויים מהפלג הצפוני ומבל"ד. בל נשכח שהשיח' ראיד סלאח ואנשי עזמי בשארה מקבלים תמיכה גורפת מקטאר. זו לא רק הפכה את תחנת אל-ג'זירה עבורם לבמה, אלא שיחקה תפקיד יסודי בהסתה ובדחיפה להתנגשויות במסגד אל-אקסא, לאחר שממשלת נתניהו החליטה להציב בכניסה למתחם את המגנומטרים. קטאר נצלה את הארועים כדי לפתוח במערכה תקשורתית נגד סעודיה, מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית אותם היא מכנה "הציר הנגדי" –

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.