האלטרנטיבה הדמוקרטית בעימות עם הקיצוניות האסלאמית – מסמך הוועד המרכזי של דעם

שכאמור, ניסו מצדם להרגיע את ההתפרצות ההמונית. אל-אקסא הפכה לכלי בידי השיח' ראיד סלאח כדי לקדם את האג'נדה הדתית קיצונית שלו, שמתמזגת עם זו של ג'בהת א-נוסרה והסלפיות הג'יהאדיסטית. מזה שנים […]

שכאמור, ניסו מצדם להרגיע את ההתפרצות ההמונית.

אל-אקסא הפכה לכלי בידי השיח' ראיד סלאח כדי לקדם את האג'נדה הדתית קיצונית שלו, שמתמזגת עם זו של ג'בהת א-נוסרה והסלפיות הג'יהאדיסטית. מזה שנים שהוא מאמץ את "ההגנה על אל אקסא" כנושא הדגל שלו. הוא עמד בבסיס הפילוג של התנועה האסלאמית בישראל בין הפלג הצפוני והדרומי, כאשר הפלג הדרומי החליט להשתתף בבחירות לכנסת, בעוד שסלאח הצהיר שאינו מכיר בלגיטימיות של ישראל ומוסדותיה. אל-אקסא היתה אמצעי להדגיש את העמדה הזאת, להצית רגשות דתיים, לקבל כספים מהמפרץ, לבנות את מוסד ה"מוראביטון", ולהכפיש את הזרם הדרומי. לגבי בל"ד, גם הוא נקט עמדה כלפי הכנסת כאשר עזמי בשארה ברח לקטאר וקבע שהעבודה בכנסת אינה מביאה תועלת. עמדה זו שוב צפה כאשר ח"כ באסל גטאס הבריח טלפונים לאסירים בכלא. בל"ד שותף לחלוטין לעמדת הקיצונית של השיח' ראיד סלאח למרות שהוא מחזיק בעמדה חילונית למהדרין. העוינות כלפי ישראל חשובה יותר לבל"ד מאשר חילוקי הדעות האידואולוגיים. קטאר ותורכיה מצדם השתמשו באל-אקסא ככיסוי למדיניותם המושחתת, בין אם מדובר בברית שלהן עם ארה"ב, השתתפותם בברית נאט"ו, או התנהגותם כלפי הכורדים, ובגידתם במאבק ההתנגדות הסורית בחאלב.

אנו מתנגדים לחלוטין להפיכת המאבק על אל-אקסא למאבק העיקרי משום שמטרתו אינה לסיים את הכיבוש הישראלי אלא להסית את השאלות העיקריות המטרידות את החברה הערבית, בישראל ובעולם הערבי ככלל מנושאים כמו  חופש, דמוקרטיה, רמת חיים והשכלה לאג'נדה דתית, מסתגרת ואלימה. השייח סלאח אינו בודד,  גם אסד טבח והגלה את  העם הסורי בשם המאבק נגד הכיבוש, חיזבאללה טבח וגירש את תושבי חאלב בשם ירושלים, ומשמרות המהפכה האיראניים והמיליציות השיעיות העיראקיות החריבו את מוסול בשם המלחמה נגד אמריקה. יתר על כן, בסוריה ראינו כיצד טבחו תומכי השיח' ראיד סלאח מג'בהת א-נוסרה ואחראר א-שאם, הנתמכים על ידי קטאר וסעודיה בכוחות הדמוקרטיים, עוותו את המהפכה הסורית וגרמו לאבדן האמינות שלה. ולא צריך להרחיק לכת. כבר חזינו כיצד בישראל השיגה התנועה האסלאמית "אוטונומיה" בכמה יישובים ערביים כאשר הקימה משמרות צניעות בנוסח סעודיה ואיראן, וכפתה את שלטונה על הנשים והנוער, כשהיא מונעת כל תופעה תרבותית הפוגעת במנהגים ובמסורות כפי שהיא מפרשת אותם על ידי כפיה והפחדה. האלימות הנפוצה, שלטון המשפחות, והשחיתות הם תוצאה של 30 שנות שליטה של התנועה האסלאמית ברשויות הערביות, בשעה שהמפלגות והאינטלקטואלים הערבים חוששים להביע את עמדתם האמתית כלפי התופעה הזאת.

 הפילוג קיים למרות ה"נצחון" באל-אקסא

רבים רואים בהחלטת ממשלת נתניהו להסיר את המגנומטרים לא רק כ"נצחון" ערבי, אלא כנצחון הפלג הקטארי. אלא שההחלטה מושכת את השטיח מתחת לברית תורכיה, קטאר, חמאס והשיח' ראיד סלאח. הפילוג הערבי הוא הערבות לשלום ממשלת הימין הקיצוני, משום שהוא פוטר אותה מכל מחוייבות כלפי מו"מ על עתיד השטחים הכבושים. מראשית המשבר היה ברור שקטאר ותורכיה הצליחו לדחוק את ירדן והרשות הפלסטינית לפינה, עד כדי כך שאבו מאזן, שהתקשר אחרי הפעולה באל-אקסא לנתניהו וגינה אותה, נאלץ להכריז על הקפאת שיתוף הפעולה הבטחוני ה"מקודש" עם ישראל. לממשלת ישראל לא היה מנוס אלא לסגת ולתת לתנועה האסלאמית "ניצחון"

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.