האלטרנטיבה הדמוקרטית בעימות עם הקיצוניות האסלאמית – מסמך הוועד המרכזי של דעם

טקטקי כדי לשמור על ההישג האסטרטגי שלה, והוא הברית עם מה שמכונה הציר הסוני. נתניהו עושה את כל יכולתו כדי לשמר את הפילוג הזה שמונע מחמאס להלחם נגד המצור המוטל […]

טקטקי כדי לשמור על ההישג האסטרטגי שלה, והוא הברית עם מה שמכונה הציר הסוני. נתניהו עושה את כל יכולתו כדי לשמר את הפילוג הזה שמונע מחמאס להלחם נגד המצור המוטל עליו, ומחליש את אבו מאזן כדובר בשם העם הפלסטיני. המאבק הפנימי הזה, כמו שאר המאבקים בעולם הערבי כולו, מפצל את החברה הפלסטינית ומונע ממנה להתעמת עם הכיבוש על בסיס פוליטי דמוקרטי מאוחד.

השימוש של קטאר בקלף אל-אקסא מראה שהמשבר החריף ושהקו שאימץ השיח' חאמד אל תאני מאז 1995 יציב ואינו משתנה. קטאר הפכה לשחקן חשוב בזירה הערבית באמצעות האחים המוסלמים וארגון אל-קאעדה. הכסף הקטארי קונה לא רק את שחקן הכדורגל הברזילאי ניימר בסכום דמיוני, ואת ההתאחדות הבינ"ל של הכדורגל כולה כדי לארח את המונדיאל. קטאר מחלקת את השקעותיה ברחבי העולם וקונה את שתיקת העולם והאמריקאים בנוגע לתמיכתה בטרור ובקיצוניות האסלאמית על ידי מתן רשות ל- 11,000 חיילים אמריקאים להקים על אדמתה מחנה של חיל האוויר האמריקאי. סעודיה, מצרים ובחריין מצדן חוששות מהאביב הערבי ומהתנועות האסלאמיות, המאיימות על קיומן.

בתוך ישראל, העימות באל-אקסא הדגיש את חולשת ההנהגה הערבית והרשימה המשותפת הנגררת פעם אחרי פעם אחרי האג'נדה האפוקליפטית של השיח' ראיד סלאח. לרשימה המשותפת אין אג'נדה פוליטית ברורה: חד"ש חותרת לבריתות עם מרצ על בסיס התמיכה באג'נדה של שתי מדינות התמיכה באבו מאזן ובו בזמן היא תומכת בציר אסד-איראן; התנועה האסלאמית הדרומית רוצה לשמור על "אוטונומיה" אסלאמית ועל הטבות המדינה כדי לנהל את הרשויות המקומיות שלה; ובל"ד אבדה את המצפן, וכל מה שהיא רוצה הוא עימותים המוניים בכל מחיר ללא פרוגמה מעשית ואידאולוגית ברורה. היא תומכת בקו של קטאר, מתנגדת לסעודיה אבו מאזן וירדן, ורואה בסלפיות הג'האדיסטית בת ברית בעימות עם "הישות הציונית".

המשבר בתוך הרשימה המשותפת על הסכם הרוטציה, והסירוב של חד"ש והרשימה הערבית לשינוי לתת לבל"ד את המושב הרביעי בכנסת חושף את חילוקי הדעות החריפים בין הצדדים, ואת העוינות בין תומכי אבו מאזן וציר הסרוב של אסד, ובין מתנגדיו ותומכי קטאר ותורכיה. אין ספק שהנסיון של הרשימה המשותפת, שהעלתה את מספר המושבים הערבים בכנסת, לא הצליח להציג אג'נדה ברורה היכולה לקדם את הציבור הערבי שהצביע לה. אפשר לומר שהכמות באה על חשבון האיכות, ובמקום שתהיה תחרות דמוקרטית בין עמדות שונות, אנחנו רואים עויינות בין מפלגות שאין מכנה משותף המחבר ביניהן, וכל מה שהן רוצות הוא לשמור על מקומן בכנסת למרות שהשפעתן על הזירה הפוליטית מזערית. אין להם השפעה על החקיקה, הם לא קיימים בזירה, וכבר נוכחנו בכשלונם לטפל בבעית האלימות בחברה הערבית. על חדלונה מכסה הרשימה המשותפת בהאשמת המשטרה הישראלית שאינה מבצעת את המוטל עליה.

המדינה האחת, האלטרנטיבה לקיצוניות הדתית

חוסר יכולתה של הנהגת טראמפ לצאת מהמשבר הפוליטי העמוק שנכנסה אליו נובעת מגורמים רבים ביניהם אישיות חסרת המעצורים של הנשיא, בורותו הפוליטית, תוכניתו הכלכלית הבלתי מציאותית שאי אפשר באמצעותה "להחזיר את אמריקה לגדולתה", כמו גם העיסוק הבלתי נגמר בהסתבכות שלו עם הרוסים – כל אלו מונעים ממנו להשפיע על המתרחש בעולם, ובמיוחד במזה"ת, כפי שאפשר להיווכח במשבר במפרץ. בכל הנוגע למשבר הישראלי פלסטיני,

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.