האלטרנטיבה הדמוקרטית בעימות עם הקיצוניות האסלאמית – מסמך הוועד המרכזי של דעם

בני הנוער המהפכנים בעולם הערבי, ביטא את חזונם לחיים חילוניים וחופשיים והפיל משטרים. חשוב לציין כי למרות הביקורת שלנו על העמדות המסתגרות של קורבין וסאנדרס, שמאל מהדור הישן,  המוני הצעירים […]

בני הנוער המהפכנים בעולם הערבי, ביטא את חזונם לחיים חילוניים וחופשיים והפיל משטרים.

חשוב לציין כי למרות הביקורת שלנו על העמדות המסתגרות של קורבין וסאנדרס, שמאל מהדור הישן,  המוני הצעירים שתמכו בהם ביטאו נכונות חדשה למעורבות בפוליטיקה, התגייסו למאבק בקפיטליזם הדורסני של המהפכה התעשייתית הרביעית והפערים המזעזעים שהתגלו – הם אלו שהעלו את הטענה על כך ש- 99% מהחברה לא זוכים לפירות השגשוג והעליה של הבורסה והקדמה הטכנולוגית. בגרמניה היינו עדים להתגייסות מסיבית של צעירים אלו לסייע לפליטים הסורים. הצעירים האלו על חוסר הנסיון הפוליטי שלהם והסלידה שלהם מהפוליטיקה הישנה והחיפוש אחר מנהיגות לא מושחתת ואנטי ממסדית הם בדיוק אלו שיזמו את תנועת ה-6 באפריל במצרים, את ועדות התאום בסוריה ויוצאים כיום להפגנות בטוניסיה למען מקומות עבודה. האג'נדה של תנועה לא מאורגנת ולא מגובשת זו היא שוויון, צדק לכל, פלורליזם, פמיניזם וכו'. בניגוד לעמדות הדוגמאטיות של השמאל המסורתי כמו של מועמד השמאל בצרפת מלנשון, שתומך בפוטין, ושל קורבין שמזהים עצמם עם המחנה ה"אנטי אימפריאליסטי" בעולם שכולל את ונצואלה, איראן ואת בשאר אסד – ניתן להבחין שהסנטימנט הרחב של הצעירים במערב הוא נגד הדיקטטורות הישנות, נגד פוטין ונגד איראן ובעד משטר דמוקרטי ופלורליסטי. עמדות ומגמות אלו מתכתבות עם השבאב והאינטלקטואלים של האביב הערבי ועולה בקנה אחד עם הפרוגרמה של דעם.

האביב הערבי בישר על בוא עידן הסטורי חדש, שבו המדינות והמשטרים מאבדים מכוחם לטובת המונופולים הענקיים שהשפעתם הגיעה לקצווי תבל, ואשר כוחם הכלכלי עולה על כוחן של המדינות. ההעברה המהירה של מידע נתן תנופה להמצאות מדעיות שיושמו בתוך תהליך הייצור עצמו, כאשר המחשבים מחליפים את האדם בתחומים רבים על ידי מה שמכונה בינה מלאכותית או על ידי החלפת העובדים ברובוטים. החידושים בתחום האנרגיה המתחדשת, המכונית החשמלית והמכונית האוטונומית עתידים להחליף את כלל הנהגים, לפתוח אפיקים חדשים בתחום התובלה, ולבטל את המכוניות הפרטיות.

מה עמדת המשטרים הראקציונים כמו סעודיה, מצרים או ירדן כלפי מהפיכת הייצור? מה מבשרת להם המהפיכה התעשייתית הזאת אשר תייתר את הנפט ואתו משרות רבות שעובדים בהם אזרחי אותם המדינות? המשטר הסעודי מבין כי עידן הנפט מסתיים ואין ביכולתו להמשיך לתמוך באזרחיו העצלנים, ולכן הוא בעצמו יוזם הכנת חוף רחצה בים האדום, ומבין שהדרת הנשים מהעבודה יעלה לו ביוקר מאחר והן אינן משתתפת בייצור. האביב הערבי ביטא את רצונם של האינטלקטואלים הצעירים להשתלב בעולם המודרני באמצעות משטר דמוקרטי וצודק חדש. המאבק ההרסני שאנו עדים לו בתוך העולם הערבי, שהגיע לשיאו בסוריה, נובע מחוסר רצונו להשתלב בעולם הזה, שהוא תנאי מוקדם לחיי רווחה לאזרחים.

מה שמבדיל בין ישראל למדינות הערביות הוא יכולתה לבנות מנגנון ממשלתי מפותח, שמנהיגיו מחוייבים להתנהג על פי חוק, (ומי שסוטה עומד למשפט ומושלך לכלא), כשהמשרדים הממשלתיים נהנים מקאדר מקצועי שיודע כיצד לבצע את החלטות הממשלה, ללא קשר לנטיות הפוליטיות של השרים. ישראל נמצאת כיום בקידמת החידושים הטכנולוגים בתחום האינטרנט, הביו-טכנולוגיה, המים, הבטחת מידע ותחומים נוספים. יחד עם זאת, כל ההתפתחות הזאת נמצאת בסתירה

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.