האלטרנטיבה הדמוקרטית בעימות עם הקיצוניות האסלאמית – מסמך הוועד המרכזי של דעם

להתמשכותו של הכיבוש ודיכוי חירויות הפלסטינים, דבר שמעכב את יכולה של ישראל להגיע להישגים שיכולה היתה להתנאות בהם. גם העמדה הימנית הקיצונית והמגבלות הדתיות היהודיות מתנגשות עם ההתפתחות המדעית וההתחברות […]

להתמשכותו של הכיבוש ודיכוי חירויות הפלסטינים, דבר שמעכב את יכולה של ישראל להגיע להישגים שיכולה היתה להתנאות בהם. גם העמדה הימנית הקיצונית והמגבלות הדתיות היהודיות מתנגשות עם ההתפתחות המדעית וההתחברות לעולם. הכיבוש והדת  מפלגים את החברה הישראלית בין ליברלים ושמרנים. אם רוצים לסכם את הפילוג הזה בקווים כלליים על בסיס מעמדי, אפשר להבחין בין מצביעי הליכוד המזרחים אשר רבים מהם עוסקים בעבודות ובמקצועות הישנים כמו נהגים, פועלי מפעלים, ופקידים שהמהפכה התעשייתית הרביעית מאיימת על מקומות עבודתם. לעומתם תומכי מפלגת העבודה גרים בתל אביב, משתלבים במקצועות העתיד, ומשכורותיהם ורמת חייהם גבוהות בהרבה.

לאחר 50 שנות כיבוש, תוך לקיחה בחשבון של כל התמורות שהתרחשו באזור ובעולם, ראייה מפוקחת יוצאת מכלל הנחה שהפתרון לכיבוש איננו בניית מדינה פלסטינית, עוד מדינה טוטליטארית בנוסח המשטרים הערביים הישנים, אלא על ידי מיזוג בין החברות הישראלית והפלסטינית במסגרת כלכלית אחת המשרתת את כלל החברה. אי אפשר ברגע זה להגדיר כיצד תקום המדינה האחת, ומה בדיוק יהיו מאפייניה, אך אנו יודעים שהיא תהיה חלק מעולם ערבי חדש. אם אי אפשר להשתחרר מהכיבוש בצל ההתפוררות הערבית הנוכחית, המדינה האחת לא תוכל לקום אלא באמצעות נצחון של אביב ערבי חדש, ובניה של העולם הערבי על בסיס חדש, על כלכלה חדשה ועל משטר דמוקרטי המבטיח צדק חברתי לכולם.

ארועי אל-אקסא הוכיחו שהכיבוש בנוי על היחסים בין ישראל ובין "הציר הסוני" כלומר – מדינות כושלות כמו מצרים, סעודיה וירדן, הרוצות למנוע בכל כוחן את הקידמה והשינוי הדמוקרטי. אלא שרק שינוי כזה יוכל לערער את הכיבוש ולפתוח אופקים חדשים הן בפני העם הפלסטיני והן בפני חלק גדול של העם בישראל המתנגד לממשלת הימין, מאס בכיבוש והנתון היום תחת מתקפה רעיונית ותרבותית. הרעיון האסלאמי הקיצוני, כמו גם הלאומנות הפלסטינית מרחיקה את אותם שכבות ישראליות המתנגדות ללאומנות ולדת באשר הן, בין אם היא ערבית, צרפתית או אמריקאית, ואשר חשו הזדהות עם הנוער הדמוקרטי בעולם הערבי, כפי שראינו בתנועת המחאה בתל אביב ב-2011.

למרות שחברה חדשה בעולם הערבי ובישראל הם עדיין בגדר חזון רחוק, איננו יושבים בחוסר מעש ומחכים ל"ביאת המשיח". דעם תומכת בפרוייקטים שמגלמים את החברה אותה אנו רוצים לראות, את הצדק החברתי והשתוף היהודי ערבי שהוא תנאי יסודי לכל שינוי, הן במישור האיגוד מקצועי והן במישור הכלכלי. אנו עוסקים בבניית החברה העתידית בין עובדים, פועלות, נערים ונערות מהגדה המערבית, פלסטינים תושבי ישראל וישראלים על בסיס מכנה משותף ואינטרס משותף לשים קץ לכיבוש ולבנות חברה דמוקרטית שדואגת לשוויון בין כל חבריה. שיתופי הפעולה שלנו עם קבוצות שונות, שמות להן למטרה לבנות נסיון דמוקרטי יהודי ערבי שישתקף בעתיד בבניית תנועה למען מדינה אחת. הבניה של חברה משותפת מתחילה מלמטה.

אינטלקטואלים פלסטינים וישראלים רבים מחפשים כמונו אחרי פתרון חדש למבוי הסתום בו נתקע הסכסוך הישראלי פלסטיני. יש לנו ראייה דומה של האביב הערבי ועתיד החברות הישראלית והפלסטינית. לאחרונה התחלנו בסדרה של פגישות ודיונים עם שותפים ישראלים ופלסטינים בנסיון להגיע להבנה ראשונית ושיתוף פעולה פוליטי כדי להפיץ את הרעיון הזה בקנה מידה

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.