הגניאולוגיה של דאע"ש

בהפקת וקביעת המחיר הגלובאלי של הנפט. באותם ימים לא היו לאמריקאים חששות או דאגות בנוגע לממלכה הסעודית העשירה בהון אך חלשה צבאית. זו יישרה קו איתם בנושאים מדיניים. יתרה מכך, […]

בהפקת וקביעת המחיר הגלובאלי של הנפט. באותם ימים לא היו לאמריקאים חששות או דאגות בנוגע לממלכה הסעודית העשירה בהון אך חלשה צבאית. זו יישרה קו איתם בנושאים מדיניים. יתרה מכך, לאחר המהפכה האיראנית וצמיחתן של קבוצות איסלאמיות במדינות ערביות רבות, נעשה יותר ויותר ברור שתנועה זו תוכל להוות יריב משמעותי לקומוניזם, שנתפס באפגאניסטן ככוח כובש, אך כך גם נתפסה בספירה האימפריאלית של ברה"מ עצמה, כפי שהיה הרפובליקות של אסיה המרכזית. הגישה הזו אומצה גם על ידי מנהיגים ערבים שתפסו עמדה פוליטית דומה. אנוואר אל-סאדאת, למשל, עודד את צמיחתה של התנועה האיסלאמית במצרים על מנת שתעמוד כטריז מול השמאל המצרי וכדי לבסס את שלטונו שהתאפיין בהסתייגות מהנאצריזם והמדיניות הקשורה אליו.

ברמה האידיאולוגית, שימשה אפגאניסטן כמעין מעבדה בה הווהאביה הסעודית והקוטוביה המצרית (על שמו של סייד קוטוב, מנהיג האחים המוסלמים המצריים שהוצא להורג על ידי נאצר) נפגשו – מפגש שהיה בעת ובעונה אחת פוליטי, אנושי ואינטלקטואלי. ברמה הפוליטית, סעודיה, מצרים תחת שלטון סאדאת ופקיסטן היו הגורמים הנלהבים ביותר במערך המאמצים להדוף את הסובייטים. מערכה זו נוהלה בניצוח האמריקאים שהיו להוטים ביותר לסייע בהפיכתה של אפגאניסטן הכבושה לבסיס המבצעים של הג'יהאד האיסלאמי נגד הסובייטים. ברמה האנושית, מספר משמעותי של המוג'אהידין מקורם בסעודיה ומצרים וכמו כן באפגאניסטן. ברמה האינטלקטואלית, הסעודים דבקו בדוקטרינה הווהאבית, שב1979, אותה שנה בה אפגאניסטן נכבשה, היוו את ההשראה לכיבוש המסגד הגדול במכה על ידי ג'והימאן אל-עותיבי וקבוצתו הסלפית. באותה שנה הייתה גם שנת הדחתו של השאה האיראני ונצחון המהפכה האיסלאמית והפגזת הטבח בבית הספר בחלב על ידי חוליות האחים המוסלמים. במצרים, במהלך השנים האחרונות לשלטונו של נאצר ובמהלך תקופת סאדאת צמחה הקוטוביה והכתה שורשים ובין שורותיה הלך והתחזק הקול הג'יהדיסטי.

אכן, ראשיתה של אל-קעידה כפי שאנו מכירים אותה כיום היא בנפילת הגוש הסובייטי ולמעשה צמחה מהריסות תבוסת ברה"מ באפגאניסטן, אך זהו הג'יהאד האפגאני שהיה בית הגידול והפרה-היסטוריה המכוננת של אל-קעידה. ה"ניצחון" בקרב על אפגאניסטן הבטיח את הלגיטימיות של אותן קבוצות שפוזרו לכל עבר וחיפשו את הסיבות שיקנו להם זכות קיום כעת כשקרס הגוש הסובייטי וארה"ב הפנתה את עורפה לאפגאניסטן המשוסעת.

התבוסה הסובייטית באפגאניסטן היוותה גורם משמעותי ביותר לקריסת ברה"מ ואיבוד מעמדה כציר פוליטי משמעותי ברמה הגלובאלית. עבור האמריקאים, מצד שני, היווה הדבר אבדן של יריבם הקומוניסטי. באותו הזמן, לא ביצעו גורמים איסלאמיים כל פעולה רצינית נגד אינטרסים מערביים (אלימות ערבית נגד אינטרסים מערביים בין השנים 1950-1980 נעשו תחת דגל המאבק הלאומי הפלסטיני, השמאל, לאומנות ערבית ובשלב מאוחר יותר במהלך שנות ה80 תחת דגל השיעה). האמריקאים הפנו את מבטם אל הטרור האיסלאמי כיריב אלטרנטיבי ונראטיב ה"מלחמה בטרור" נעשה המגה-נראטיב בתקופה של "קריסת המגה-נראטיב", אליבא דז'אן פרנסואה ליוטר. ייתכן מאוד שהתנגדותו של אוסאמה בן-לאדן לכניסת כוחות אמריקאים לסעודה ב1990 בימי תחילת הפלישה העיראקית לכוויית, שיחקה תפקיד מרכזי בהתפתחות גישה זו אצל האמריקאים.

תהא הסיבה אשר

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.