הגניאולוגיה של דאע"ש

תהא, המלחמה בטרור התגלתה כישועתו של הג'יהאד הסוני, שבניגוד לג'יהאד השיעי אין לו מדינה שתשמש כנקודת התייחסות ולחליפין הקימה רשת תמיכה – אל-קעידה. בהקשר זה, "הסדר העולמי החדש" או המערכת […]

תהא, המלחמה בטרור התגלתה כישועתו של הג'יהאד הסוני, שבניגוד לג'יהאד השיעי אין לו מדינה שתשמש כנקודת התייחסות ולחליפין הקימה רשת תמיכה – אל-קעידה. בהקשר זה, "הסדר העולמי החדש" או המערכת הבינלאומית החד-גושית החדשה, הכריזה על ה"טרור האיסלאמי" כאויבה המושבע והגדירה עצמה כניגודו המוחלט ותמיד מולו. בתקופה זו, ובעיקר לאחר 11 בספטמבר 2001, התפיסה כי העולם עדיין מורכב משני גושים מנוגדים עוד הייתה נפוצה מאוד, רק שכעת היו גושים אלה ארה"ב מול הטרור האיסלאמי. אל-קעידה לא יכלו לבקש לעצמם מסע תעמולה ויחסי ציבור טוב יותר.

הרובד העיראקי

הרובד השני המונח על גבי הראשון, הקדום יותר, של צמיחת אל-קעידה, הוא העיראקי, שהחל בכיבוש האמריקאי בעיראק. האמריקאים, שיצרו את החומר בו עוצבה אל-קעידה, הצדיקו את הפלישה לעיראק בשיתוף פעולתו של סדאם חוסיין עם אל-קעידה. בעוד שבאותה עת היה מדובר בשקר במצח נחושה, הפך הדבר במהרה לנבואה המגשימה את עצמה. לאורך הפלישה ובהמשך הפירוק של המדינה העיראקית ובסופו של דבר שלטון מדיני שיעי שנבנה משאריות, יצרה ארה"ב כר פורה לפעילות ג'יהאדית. זאת ועוד, התנהלותם ההיסטרית באפגאניסטן דחקה מוג'אהידין שאינם אפגאנים הלאה מעבר למרכז הפעילות שלה ולמעשה הרחיבה אותה ואת התעמולה שלה לעוד קהלים של נוער איסלאמי.

בימים אלה, המשטר הסורי, שנעשה מודאג בנוגע לאפשרות שהוא יהפוך להיות הבא בתור בקו האש של ארה"ב שפלשה לשתי מדינות בפחות מ-18 חודשים, שיחק תפקיד משמעותי בסיוע לכניסת כוחות ג'יהאדיסטיים לעיראק. הגל הראשון של הסורים לא היה קשור כלל לאל-קעידה. אלו פעלו יותר מתוך תערובת של נטיות לאומניות, פאן-ערביות ואיסלאמיות, ההתנגדות להגמוניה האמריקאית, גישה שנתמכה על ידי המשטר הסורי. ראוי להזכיר כי בזמן ההכנה הארוכה של 6 החודשים לפלישה לעיראק, ביקרו אמנים ואינטלקטואלים סורים בבגדאד והביעו סולידריות נגד ההתקפה שכעת כבר נצפתה ונראתה בלתי נמנעת. הסנטימנטים של אותו גל ראשון של סורים שהגיעו לא היו שונים מאלו שקבלו ביטוי בסולידריות והתחממות היחסים בין סדאם חוסיין לבשאר אל-אסד באותה התקופה. אלו שלחמו וחיו בעיראק באותה תקופה הפכו לפעילי אל-קעידה כתוצאה ישירה של התוקפנות האמריקאית, והדרתם השיטתית של הסונים על ידי השליטים השיעים החדשים ובהמשך, כשהגיעו ממשיכי דרכו של הג'יהאד האפגאני עם זכרונותיהם וחוויותיהם.

אל-קעידה עצמה עמדה בפתחו של שינוי צורה חדש ב"מעבדה" העיראקית, עם צמיחתה של "אל תווחיד ואל- ג'יהאד" תחת הנהגתו של אבו מוסאב אל-זרקאווי. זוהי תנועה שבהמשך תצהיר נאמנות לבן-לאדן, בעוד היא משמרת את השורשים והחוויה האפגאנית והמשמעת של הפרדיגמה הסלפית. בשלב מאוחר יותר, יקים אל-זרקאווי את "המדינה האיסלאמית של עיראק" שנחלה מכה קשה מארה"ב והסתיימה בחיסולו של זרקאווי ב2006 וכמו כן פשיטות של ה"סחוואת", שהיו למעשה לוחמי השבטים העיראקים הסונים אשר קיבלו סיוע אמריקאי על מנת להלחם באל-קעידה. הבסיס הסוני הזה גרם לסלידה מתנועתו של אל-זרקאווי שהכריז הכרזות מעוררות זעם עקב שנאתו הקיצונית הכיתתית, כמו למשל לכנות את השיעה "כופרים ("תכפיר אלשיעה"). בתחילה, אלה היו מעוניינים להלחם ב"האויב הקרוב" ולא באל-קעידה. הסאחווה בהתחלה הצליחה בפשיטותיה על מעוזי אל זרקאווי וכמעט הביאה

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.