הגניאולוגיה של דאע"ש

בו אני מתכוון לתגובה הצבאית הברוטאלית של משטר שושלת אסד נגד אלו שהפגינו נגדו, שגרמה להסלמה. התנועה הג'יהאדיסטית תרוויח לאחר מכן משחרורם של עצירים סלפים (ייתכן שכל העצירים הסלפים) על […]

בו אני מתכוון לתגובה הצבאית הברוטאלית של משטר שושלת אסד נגד אלו שהפגינו נגדו, שגרמה להסלמה. התנועה הג'יהאדיסטית תרוויח לאחר מכן משחרורם של עצירים סלפים (ייתכן שכל העצירים הסלפים) על ידי בשאר אל-אסד שנמצאים בתחום משטרו, החל מיוני2011. זוהי אפשרות סבירה מאוד כי המשטר ביקש להרכיב תנועה סלפית-ג'יהאדיסטית מסוג אקספירימנטלי שבתחילה היה מסוגל לשלוט בה – כמו "ג'ונד אל-שאם" ו"פתח אל-איסלאם" – ככלי לגיוס תמיכה ממגוון אוכלוסיות סורית, כולל אלו בעלי רקע של "מיעוטים" ומהעדה הסונית.כמובן, שימש גם הדבר ככלי להמצאה מחדש של המשטר ומיתוג עצמו כשותף ל"מלחמה בטרור".
בסוריה, פרוייקט המדינה והשאיפות לאחיזה בטריטוריה ומשאבים של דאע"ש היו ברורות ומובחנות, גם לפני נסיונות ההתרחבות בעיראק שהגיעו לשיאם במתקפה על מוסול, ממנה הוכרזה הקמת הח'ליפות ביוני 2014. היא שימשה כתפקיד מדינת משטרה שהתנגדה באופן קנאי ופראי לקהילות מקומיות ונסיונות התקוממות, אף יותר משהתנגדה למשטרו של אסד. באפגאניסטן, המוג'אהידין התעמתו עם הכיבוש הסובייטי ורק לאחר מכן הפכו לג'יהאדיסטים ונכנסו לקונפליקט עם ארה"ב; בעיראק, הג'יהאדיסטים התעמתו עם האמריקאים ובני בריתם השיעים של איראן בעיראק; בסוריה, העימות שלהם היה ממש מההתחלה עם המהפכה ועם ארגוני המורדים שנאבקו נגד המשטר. דבר שחיזק עוד יותר את המגמות הפשיסטיות בדאע"ש. מלבד התפתחות המאפיין של מדינת המשטרה, היתה כאן העובדה שרובם של הג'יהאדיסטים הלא סורים (המוהאג'ירין) הצטרפו לדאע"ש לאחר הפילוג מג'בהת אל נוסרה באפריל 2013 (אל-נוסרה הצהירה נאמנות בפומבי לאל-קעידה כדי להגן על האינטרסים שלה ככוח ג'יהאדיסטי). המוהאג'ירין היו ללא כל קשרים מקומיים בחברה הסורית, ולכן לא היה להם כל אמצעי להפעיל עליה לחץ. הם באופן ממשי כובשים זרים. עיראקים ומוהאג'ירין אלה תופסים את תפקידי ההנהגה של דאע"ש בסוריה.
במשך כשנה וחצי מאז צמיחת דאע"ש, בין אפריל 2013 לספטמבר 2014, המשטר הסורי לא עשה דבר על מנת להתעמת איתם. זאת עד שהקואליציה בהנהגת האמריקאים פתחה בקמפיין נגד דאע"ש בסתיו 2014, כאשר הזירה בה מתרחשת מלחמה זו היתה דווקא עיראק ולא בסוריה.
אם הרובד הקדום והמושרש יותר של המבנה של דאע"ש היה סלפי-ג'יהאדיסטי, הרי שהמפגש של שני הפלגים, הווהאבי והקוטובי, בהקשר האפגאני, ועל זה מתווסף הרובד העיראקי וההשפעות של פרקטיקות מדינת משטרה, לא ניתן להבחין באלמנט סורי משמעותי במבנה של דאע"ש, מלבד אולי השימוש בשם המבזה בו הסורים מכנים את הארגון: "דאע"ש". אין כל השפעות אידיאולוגיות או פוליטיותבטחוניות סוריות. העמדה החשובה ביותר שנתפסה על ידי סורים באותה יישות הייתה על ידי הדובר אבו מוחמד אל-עדנאני, שהיה התוצר של הרובד העיראקי, ללא כל היסטוריה באפגאניסטן. מלבדו היו מספר שופטים ואנשי ביטחון.
האם היעדר אלמנטים סוריים הוא התוצאה של חדשנות הניסוי הזה? ייתכן. עם זאת, טענה זו אינה זהה לטענה כי דאע"ש לא התפתח בהקשר הסורי או שלזה היה רק השפעה מוגבלת על דאע"ש. ההיפך הוא הנכון. דאע"ש הוקמה כ"מדינה" בתוך סוריה, וכמדינה, שולטת בטריטוריה רחבת ידיים. בסוריה פיתחה דאע"ש מאפיינים של קולוניאליזם המבוסס על מאחזים, ששימש כפלטפורמה למשיכה של עוד מוהאג'ירין שלאחר מכן התיישבו בבתי מגורים שבעליהם הוגלו או נמלטו, במיוחד בעיר

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.