הגניאולוגיה של דאע"ש

הדוקטרינרית והבהרת המטרה הפוליטית נובעת מההחזקה בסמכות להגדיר מהו למעשה איסלאם. עם סמכות זו, מוכיחה דאע"ש את יריביה שמסרבים לשתף פעולה ואינם מצליחים לפתח מודל אלטרנטיבי. ייתכן כי זהו מזלה […]

הדוקטרינרית והבהרת המטרה הפוליטית נובעת מההחזקה בסמכות להגדיר מהו למעשה איסלאם. עם סמכות זו, מוכיחה דאע"ש את יריביה שמסרבים לשתף פעולה ואינם מצליחים לפתח מודל אלטרנטיבי.
ייתכן כי זהו מזלה הרע של סוריה כי האמריקנים למדו שני לקחים לאחר נסיגתם מעיראק ואפגאניסטן. מעיראק הם למדו שיש לשמר את מוסדות המדינה, אותם המוסדות שפירקו ממרומי קנאותם הניאו-שמרנית, ושמרו רק את משרד הנפט, שאת צוותו פיטרו רק לאחר לחץ רב מבני בריתם במפלגות האופוזיציה השיעיות. בסוריה, נראה כי הקבוע היחיד במדיניות האמריקאית ב- 5 השנים האחרונות הוא מניעת קריסתו של משטר אסד, השולט על מוסדות המדינה ומשתמש בהם על מנת לרצוח את נתיניו. הלקח שנלמד מאפגאניסטן הוא הימנעות מהתקפה ישירה על מעוזות ג'יהאדיסטים על מנת למנוע מהם לגדול ולהתפזר לנקודות אחרות בעולם. הדבר חזר על עצמו על ידי אובאמה בנובמבר 2015, מה שהתבטא בגישה האיטית באופן מכוון של ארה"ב והקהילה הבינלאומית לגבי מאבק בדאע"ש. נראה כי האסטרטגיה כיום נסובה סביב הטלת מצור על היישות הרצחנית במקום פירוקה. מכאן שנראה שלעת עתה דאע"ש נשארת, גם אם לא תתרחב.

*****

נושא שלא נידון כאן, הוא מובלעות דאע"ש הרחוקות ממרכזן העיראקי-סורי, בלוב, מצרים ומקומות נוספים, אך אין לנו מידע ברור בנושאים אלה לעת עתה.
יתרה מכך, לא היה במאמר זה כוונה לדון בצמיחתה של תופעה זו בשלביה המוקדמים, נושא שרב המחקר עליו. עם זאת, כל עוד אנו תוחמים את הדיון לרבדים ההיסטוריים, אנו יכולים לראות שהרבדים המוקדמים יותר אינם עומדים בחשיבותם ללא ההשפעה של תופעות מאוחרות וחדשות יותר המתבטאות בעמדות תפקידים והקשרים חברתיים שונים. אם אכן מה שמתרחש הוא שהעבר העתיק מתעורר לחיים לאחר שנעשה עמום וכמעט נשכח, הרי שאלו שאחראים לכך הם אלו שמעירים אותו לחיים, או מוצאים לנכון להשיבו לחיים. הנטייה האנושית להשיב מחדש ולהחזיק מחדש בעבר ו"להחיות" אותו, בודאי מתעלה על נטייתנו לחידוש. לכן, ההיסטוריה אינה פוסקת מלחזור על עצמה.
אם כן, ניתן לומר כי דאע"ש היא הרובד החיצוני ביותר של הג'יהאד הסלפי ושהרובד הסורי האימפריאליסטי שלה דומיננטי יותר מהרובד העיראקי שמתהווה באלמנטים של מדינת המשטרה. אם לא ימשיך להתפתח במסגרת רובד נוכחי זה, הוא בהכרח יתמוסס וייעלם.
מכאן ניתן להסיק כי רשת זו שאינה מתפתחת למדינה מתפרקת באופן סופי ושאל-קעידה הגיעה למבוי סתום ומולה האפשרות לעבור "דאע"שיזציה", פיתוי שנראה שג'בהת אל-נוסרה מתקשים לעמוד בו, או להידחק לשולי המאבק.

*****
לסיכום, הרובד הפנימי יותר של ראשיתה של דאע"ש מורכב ממבנה אינטלקטואלירטורי שמקורו במצרים לצד נטיה אולטרא-שמרנית ופטריארכלית מאוד מסעודיה שהייתה בעלת הון עתק משגשוג הנפט של 1974. ברובד העיראקי, דאע"ש היווה שינוי רעיוני נוסף ובהוספת אלמנט משמעותי של מדינת המשטרה, בעוד שברובד הסורי, דאע"ש פיתחה מימד אימפריאליסטי והפער בין ג'יהאדיסט נודד לבין שכיר חרב הלך וקטן.
לכל זה אין דבר עם שחרור או בעל כל קשר לזהות, הגדרה עצמית או התנגדות לנישול והדרה, קל וחומר מאבקם של הנרדפים על כוח פוליטי, אדמה והון נגד מדכאיהם. דאע"ש הוא ניוון הפושה בחברתנו עקב מניפולציה פוליטית ודתית שנמשכת עד כה על ידי כוחות בינלאומיים רבי עוצמה וכוחות אזוריים ללא

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.