הזירה הפוליטית בישראל בעידן טראמפ: מסמך הועד המרכזי של מפלגת דעם מה- 26.3.2017

פלסטינית לצד ישראל, אבל באותה המדה הוא מתנגד לרעיון של מדינה אחת, וזאת מסיבות ברורות: פתרון זה מכניס 5 מליון פלסטינים לתוך ישראל, דבר שייצר מצב מוזר – או שישראל […]

פלסטינית לצד ישראל, אבל באותה המדה הוא מתנגד לרעיון של מדינה אחת, וזאת מסיבות ברורות: פתרון זה מכניס 5 מליון פלסטינים לתוך ישראל, דבר שייצר מצב מוזר – או שישראל תאבד את אופיה היהודי, או שתהפוך למדינת אפרטהייד שבה היהודי  זוכה בכל הזכויות האזרחיות בעוד האזרח הפלסטיני חסר זכויות. מצב זה שומט את הלגיטימות של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. הדבר אותו רוצה נתניהו היום הוא השארת המצב הקיים על כנו, והנצחת הסטטוס קוו, בניגוד  לטראמפ שרוצה פתרון ויהי מה, לא חשוב מה אופיו.

אחת הסיבות שמביאה את טראמפ לחפש פתרון לבעיה הפלסטינית היא עמדתו כלפי איראן. טראמפ ביטא את התנגדותו החריפה להסכם הגרעין, שנחשב לאחד ההישגים הגדולים של ממשל אובמה. כאיש עסקים במקורו יש לו אינטרסים כלכליים בכל רחבי העולם, כולל בסעודיה. לא מקרה ששר החוץ שלו רקס טירלסון היה יו"ר של חברת הנפט הגדולה "אקסון מוביל". אין פלא, איפוא, שממשל טראמפ, בניגוד לממשל אובמה, נוטה לכיוונה של סעודיה. זו מצדה שתקה ואף תמכה בטראמפ כאשר הוציא צו שמונע כניסת אזרחים משבע מדינות מוסלמיות לארה"ב, צעד שבית המשפט הפדראלי האמריקאי הכשיל. ברור שאין דרך לעימות עם איראן ללא תמיכת "הציר הסוני", ותמיכתו של זה לא תתאפשר אם יתמוך הממשל בגלוי בכיבוש הישראלי.

לא רק השיקול האסטרטגי האמריקאי דוחף את נתניהו לכוון של חיפוש פתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני אלא גם המצב הפוליטי בתוך ישראל ובשטחים הכבושים, שלא משאירים מרווח זמן בלתי מוגבל לנתניהו.  המשך הסטטוס קוו מחזק את הקלפים של הימין הישראלי הקיצוני, שחותר לסיפוח אזור "סי", ולחיסול הסכם אוסלו ובעקבות זאת מיטוט הרשות הפלסטינית. חוק ההסדרה מצד אחד, והכוונה לספח את מעלה אדומים מצד שני, מראים שבניגוד לרצונו של נתניהו, המציאות מובילה אותו לסיפוח הגדה המערבית לישראל. מאידך בתוך הרשות הפלסטינית החל המאבק על הירושה של אבו מאזן, בהובלת מוחמד דחלאן. קיימת סבירות שמצב כזה יוביל לאנרכיה ולמלחמות פנים פלסטיניות, דבר שיפגע בתאום הבטחוני ועלול ליצור ריק שלטוני, שיחייב את ישראל להתערב ישירות בתוך ערי הגדה המערבית.

הועידה האזורית       

ביקור ג'ייסון גרינבלט לישראל ולרשות הפלסטינית באמצע מרץ חשף את טראמפ החדש כנשיא, שמדיניותו במזה"ת מתמקדת ברעיון של ועידה אזורית. מייד עם עזיבת גרינבלט פוצץ נתניהו משבר פוליטי גדול בנושא רשות השידור, כאשר הוא מעלה אפשרות של הקדמת הבחירות. לפני שנתיים גרם נתניהו למשבר קואליציוני דומה על רקע "חוק ישראל היום". אז היה לנתניהו הסכם דיסקרטי אלטרנטיבי עם המפלגות החרדיות על חשבון שותפיו בממשלה, לפיד וליבני, שמצאו את עצמם בכנסת הנוכחית באופוזיציה. מכיון שההתפתחויות מצביעות על התקדמות לקראת ועידה אזורית בחסות מצרית וירדנית ובתמיכה סעודית, נראה כי הקואליציה האולטרא ימנית הנוכחית אינה מתאימה לנתניהו יותר.

סימן ראשון לכך היתה שיחת הטלפון בין טראמפ ואבו מאזן, שבו הוזמן אבו מאזן להגיע לביקור בבית הלבן. בביקורו של גרינבלט, שהגיע מייד אחרי השיחה בין טראמפ ואבו מאזן, התברר שהממשל האמריקאי אינו מתכוון למהר בהעברת השגרירות האמריקאית לירושלים. גרינבלט דרש מנתניהו להגביל את הבנייה בהתנחלויות, דבר שמעיד על חילוקי דעות בין הצדדים. נתניהו נאלץ למנות

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8

תגיות:
דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.