הזירה הפוליטית בישראל בעידן טראמפ: מסמך הועד המרכזי של מפלגת דעם מה- 26.3.2017

נציג מטעמו לנהל דיונים עם האמריקאים כדי לפתור את חילוקי הדעות ולהגיע להסכמות. הצד הפלסטיני, שחשש מהתעלמות של טראמפ, חש עידוד מהתנהלותו של ג'ייסון גרינבלט, שביקר במחנה הפליטים ג'לזון ונפגש […]

נציג מטעמו לנהל דיונים עם האמריקאים כדי לפתור את חילוקי הדעות ולהגיע להסכמות. הצד הפלסטיני, שחשש מהתעלמות של טראמפ, חש עידוד מהתנהלותו של ג'ייסון גרינבלט, שביקר במחנה הפליטים ג'לזון ונפגש עם סטודנטים באוניברסיטת בית לחם, בנוסף לביקורו את המתנחלים, כדי לקבל תמונה כוללת על המצב.

בעקבות ביקורו של גרינבלט ביקר אבו מאזן בקהיר. לאור תמיכתו הפומבית של הגנרל א-סיסי במוחמד דחלאן היה אבו מאזן צריך לסגור עם המצרים את חילוקי הדעות ביניהם. הפגישה בין א-סיסי ואבו מאזן התרחשה לפני ביקורו הצפוי של הנשיא המצרי בבית הלבן, וקודם לפסגה הערבית הצפויה להערך בעמאן בסוף מרץ. יש כאן עדות לתאום מצרי-ירדני-פלסטיני לאור הצעדים בהם נוקטת ארה"ב. יש לשים לב כי אחת הסיבות לויכוח בין א-סיסי ובין אבו מאזן היה הסרוב הפלסטיני לכנס ועידה בינלאומית בקהיר ללא נוכחות פלסטינית בתקופת שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. עתה, לאחר ביקור גרינבלט, מתברר שהתנאים לכינוס ועידה כזו הבשילו, במיוחד לאור השינוי במדיניות וושינגטון לגבי איראן והתאום האסטרטגי המחודש עם סעודיה.

מול מצב זה נתניהו אינו יכול שלא לקבל את התנאים האמריקאיים. נתניהו הצליח לעמוד מול אובמה, שדרש ממנו להקפיא התנחלויות ולהתחייב להקמת מדינה פלסטינית, כשהוא נסמך על סיעת הרפובליקנים בקונגרס האמריקאי, וכשהוא מהמר על נצחונו של טראמפ בבחירות לנשיאות. אולם היום, כאשר טראמפ זוכה לתמיכת הרוב המוחלט בקונגרס, אין מי שיתמוך בנתניהו אם יבחר בעימות עם טראמפ. נתניהו התחייב לקרי במסמך כתוב מאוקטובר 2016 שהוא מסכים לועידה אזורית, וחזר בו כדי לראות מה תהיינה תוצאות הבחירות בארה"ב. היום לא נותר לו תירוץ. עליו לקבל את התכתיב האמריקאי, כדי להציל את ישראל מבידוד בינלאומי מוחלט, ולמנוע משבר ביחסים האסטרטגיים החיוניים בין ישראל לממשל האמריקאי.

כנראה שעל נתניהו לשנות את הרכב הקואליציה הממשלתית אם ברצונו להשתתף בועידה האזורית ולהתחייב לתכנית של מדינה פלסטינית, אפילו אם משמעותה אינה אלא תאורטית. משקלו של גוש הימין הקיצוני בממשלתו כיום הוא מכריע, ולא יאפשר שום התקדמות לכוון של ועידה אזורית. לצד הקפאת ההתנחלויות, אחד התנאים הנוספים הנדרשים מנתניהו להוכחת רצינותו במו"מ הוא גם הכנסת מפלגת העבודה כשותף בממשלתו, זאת כדי להבטיח בסיס פוליטי יציב שיאפשר לו לממש את התחייבויותיו בכל הסכם עתידי עם הפלסטינים.

האופק של הועידה האזורית

הרעיון של ועידה אזורית הועלה כדי להתחמק ממו"מ ישיר בין נתניהו ובין אבו מאזן שהפערים ביניהם עמוקים.  ממשל אובמה נכשל למרות המאמצים הגדולים שג'ון קרי השקיע כדי לקרב את שני הצדדים. לאור מה שקורה היום בעולם הערבי, ובכלל זה מלחמות אזרחים והפיכתן של מדינות ערביות למדינות כושלות, שאין בהם משטר מתפקד, דוגמת לוב, תימן, עיראק וסוריה, אין לישראל כל דחיפות להתחייב להקמת מדינה פלסטינית.

במישור הפלסטיני הזירה מפולגת בין שתי ישויות קבועות, רשות פלסטינית תחת שליטת פת"ח בגדה המערבית וישות חמאס בעזה. הפילוג הזה משרת את הימין הישראל שאין לו שאיפות הסטוריות בעזה, אבל הוא מעונין בהמשך השליטה בגדה המערבית. הרשות הפלסטינית מתואמת ביטחונית עם ישראל, בשעה שחמאס בד"כ שומר על "הודנא" עם ישראל, לשביעות רצונה של האחרונה. הפילוג

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8

תגיות:
דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.