המהפכה בסוריה: סיבות, אופי והשלכות

הוכחות, הוא נסמך על כך שהשלטונות נותנים הסבר פוליטי ואידיאולוגי כללי, ולא מסתמכים על ראיות מהשטח.

אפילו העיתונאית הלבנונית הפרו-סורית, שספרה "עטי וכאבי", מסוקר במאמרו של יעקב בן אפרת באתגר, אינה טוענת שהמהפכה מיובאת מבחוץ, אלא להיפך, היא מתארת את הסיבות המקומיות שגורמות לכל אזור בסוריה להתקומם. לא היו חסרות סיבות למהפכה בסוריה, ואין ספק שהמהפכות בתוניס ובמצרים סיפקו את הניצוץ שהבעיר גם את הרחוב הסורי.

בשאר איבד לא רק את תמיכת בני עמו, אלא גם את הלגיטימיות שלו. הבידוד הבינ"ל שלו גובר, הוא איבד את תמיכת הליגה הערבית, תורכיה, וכמובן מעצמות המערב, שתומכות באופוזיציה אך אינן מוכנות להתערבות צבאית. אסד נתמך היום על ידי אירן ובנות בריתה באזור, על ידי השלטון השיעי בעירק שאינו מעוניין בנצחון הסונים, ובעיקר ע"י רוסיה וסין, שמונעות מאינטרסים כלכליים וגיאופוליטיים בסוריה.

למרות הטבח היומיומי בתושבים, וחוסר ההיענות לקריאות העם הסורי להתערבות, לאיש אין ספק שימיו של המשטר ספורים ושהוא לא יוכל לדכא את המהפכה הזאת, שלא מפסיקה למרות הכל. המראה של נער רוקד דבקות ברחובות למרות סכנת המוות הכרוכה בכך, מצביע על מצב הרוח של העם הסורי.

גורל המהפכה הסורית כרוך בגורל המהפכות באזור, וניצחון שלה יביא לשינוי גדול. הוא יחליש את איראן וגרורותיה, ועשוי לפתוח מהפכה דמוקרטית מחודשת גם באיראן. למרות שהמאבק הסורי מכוון פנימה, הוא ייתן תנופה וחיזוק למהפכות במצרים, תוניס ותימן, וישנה את חוקי המשחק באזור. הוא יכפה גם על מדינת ישראל להיפטר לא רק מכיבוש הגולן, אלא גם להגיע לפתרון צודק של הבעיה הפלסטינית, וייצור בסיס חדש ליחסים בין ישראל לעולם הערבי.

מפלגת דעם מייחסת חשיבות רבה לניצחון המהפכה הסורית. היא השתתפה בהפגנת התמיכה בעם הסורי נגד בשאר אסד שנערכה ביפו, הקדישה את אירוע האחד במאי בכפר קרע להפגנת סולידריות עם העם הסורי, ומפרסמת מאמרים על סוריה באתריה באופן עקבי. דעם קוראת לכל בעלי הדעה העצמאית, ובייחוד ברחוב הערבי, להתנער מהסיסמאות העבשות של המפלגות הערביות הלאומיות כביכול, התומכות בבשאר בשל היותו אנטי-אימפריאליסט לכאורה, וטוענות כי המהפכה אינה אלא מזימה חיצונית של אויבי המשטר. זה הזמן להתעורר, להתנער מהאדישות, ולתמוך בצורה גלויה במהפכה הסורית. מי שלא יודע לזהות את המהפכה ולתמוך בה, לא יוכל לחולל כל שינוי במקום בו הוא חי, ומוציא את עצמו מהמאבק לצדק חברתי.

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Avatar

אודות מיכל שורץ