הפסיקו את ציד האדם בסוריה – השתיקה היא פשע

שתיקה הרועמת נוכח הפשע, המעידה על אבדן המצפון והאנושיות, מעמידה את כלל העמים ואת זכותם לקיום וכבוד בסכנה. מה שקורה היום בפרוורי דמשק יכול לקרות מחר בכל מקום.

גילוי דעת של מפלגת דעם, 26.2.2018

מראות הזוועה המגיעים בימים האחרונים מאזור גוטה המזרחית בסוריה ובהם גופותיהם של ילדים נשים וגברים חסרי הגנה שנטבחו, נתקלים באדישות העולם כולו, כולל המדינות הערביות. ההפצצות של המשטר ותומכיו, האיראנים והרוסים, המכוונות אל בתי חולים ושכונות מגורים ונחשפות כל שעה מעל מסכי הטלוויזיה וברשתות החברתיות, מצביעות על ביצוע פשע נגד האנושות. השתיקה הרועמת מעידה על אבדן המצפון והאנושיות, ומעמידה בסכנה את כלל העמים ואת זכותם לקיום בכבוד. מה שקורה היום בפרוורי דמשק יכול להתרחש מחר בכל מקום.

האחראי על הפשע ומבצעו הישיר הוא המשטר הסורי, בתמיכה איראנית ורוסית. אבל הטבח הזה לא היה מתאפשר לולא ההסכמה שבשתיקה של המדינות המתחרות ביניהן על נתח מהשליטה בסוריה: ארה"ב, תורכיה, ישראל ומדינות המפרץ. בראשן של האחרונות עומדות סעודיה וקטאר, התומכות במיליציות של שכירי חרב כמו צבא האסלאם, חזית א-נוסרה ואחראר א-שאם, ואליהן מצטרפות יחידות ההגנה של העם הכורדי הנתמכות על ידי ארה"ב, והמיליציות הנתמכות על ידי ישראל בגולן.

בניגוד לטענות אסד, לא מדובר במזימה בינלאומית נגד סוריה, אלא במלחמת אזרחים בין משטר דיקטטורי לבין עם שיצא לרחובות לתבוע את חרותו ואת זכותו לדמוקרטיה. חולשתם של המשטר ושל האופוזיציה דחפה את שני הצדדים לבקש סיוע מגורמים חיצוניים שאין להם כל ענין בגורל העם הסורי ובסוריה, והם פועלים למען האינטרסים הצרים שלהם. עם פרוץ המהפכה היה הקו המפריד בין המשטר והאופוזיציה ברור. אלא שמאז שהנשיא אובמה התהפך כנגד האופוזיציה הסורית, וזנח אותה במטרה להגיע להסכם הגרעין עם איראן, התערבבו הקלפים, והמשטר הסורי ניצל בעור שיניו. בראשית המהפכה עמדו רוסיה ואיראן עם המשטר, בעוד שהאופוזיציה זכתה בתמיכת ארה"ב, תורכיה ומדינות המפרץ. אולם ההסכם הרוסי אמריקאי לפירוק הנשק הכימי הכה קשות באופוזיציה, פתח את הדרך להופעת דאעש, ואפשר לאסד לתקוף את עמו ללא הגבלה באמצעות חביות הנפץ מהאוויר. גם הנשק הכימי הופיע שוב בזירה.

עליית דאעש והשתלטותה על מוסול בעירק גרמו לשינוי איכותי בעמדת ממשל אובמה, שהחל לראות את דאעש כאויבו האסטרטגי, ואבד כל ענין בגורל העם הסורי הנאנק תחת משטר אסד. כך התנערה ארה"ב לחלוטין מתמיכתה בצבא סוריה החופשי לטובת ברית עם הכוחות הכורדיים. אלו מצידם ניצלו את חולשת אסד כדי להפוך לשכירי חרב במלחמה נגד דאעש, בתמורה להבטחה להקים ממשל כורדי אוטונומי בסמוך לגבול עם תורכיה. צעד זה הביא בתורו לשינוי מדיניותו של ארדואן, שהצליח לגייס תמיכה רוסית במלחמתו נגד הכורדים הנתמכים על ידי האמריקאים.

בתמורה לתמיכה הרוסית בתביעה התורכית להעביר את השליטה באל-באב מהכורדים לכוחות התורכים, נתנה תורכיה את הסכמתה למעורבות רוסית ישירה בסוריה ולנפילת חאלב. מדינות המפרץ מצידן חימשו ומימנו מיליציות אסלאמיות שלקחו על עצמן לחסל את הוועדים העממיים של התנועה המהפכנית בסוריה, והשתלטו בכוח הנשק על האזורים המשוחררים באידליב ובגוטה המזרחית.

אולם, למרות תבוסת דאעש ונפילת מוסול בידי המיליציות השיעיות שנתמכות על ידי איראן, ולמרות נפילת העיר א-רקה בידי הכורדים הנתמכים על ידי האמריקאים, המלחמה ומעשי הטבח ממשיכים ללא מעצור, והפעם תחת עיניהם הפקוחות של כל הגורמים המעורבים בזירה הסורית.

הטבח הנוכחי בגוטה המזרחית הוא תוצאה ישירה של כשלון ועידת סוצ'י, שהרוסים זימנו בסוף ינואר במטרה לכפות את הפתרון הפוליטי שלהם, המשאיר את בשאר אסד בשלטון. האופוזיציה נעדרה מהועידה בלחץ ארה"ב, שרוצה אף היא מעמד והשפעה על עתידה של סוריה, ולכן היא פועלת להכשיל את המאמץ הרוסי. ישראל מצידה מודאגת מהנוכחות האיראנית בסוריה, שבה היא רואה איום על חזית הגולן, המתווספת לחזית מול חיזבאללה בדרום לבנון.

מי שמשלמים את מחיר המאבק בין ארה"ב לרוסיה, ובין הכוחות האזוריים  ישראל, איראן, תורכיה ומדינות המפרץ, הם האזרחים חסרי המגן בגוטה המזרחית. אחרי שבע שנות מלחמה שהפילה 400 אלף קורבנות, הכניסה לבתי המעצר 200,000 סורים, הרסה שני מליון בתים, ויצרה 10 מליון פליטים, ברור שהדיכוי והטבח אינם פותרים את הבעיה אלא רק מחריפים אותה. המספרים הבלתי נתפסים של הקרבנות מעידים שבשאר אסד, הממשיך לבצע פשעים נגד האנושות, אינו יכול להיות חלק מעתידה של סוריה בגלל פשעיו.

מנהיגים כמו טראמפ, פוטין, ח'מנאי, ארדואן, נתניהו, מוחמד בן סלמן (סעודיה), תמים אל-ת'אני (קטאר) וחסן נסראללה הוכיחו שהם אדישים לזכויות אדם. סוריה אינה הקרבן היחיד של מצב זה. גם בלוב, תימן, מצרים, איראן, תורכיה ופלסטין נאנקים העמים תחת שלטון דיכוי.

הראשון שמשלם את מחיר העלמות החוק הבינלאומי והזלזול בזכויות העמים הוא העם הפלסטיני עצמו. החלטת טראמפ להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים, ולחנוך אותה כחלק מציון חגיגות 70 השנה לישראל, היא ביטוי נוסף של מדיניות הכוח והזלזול בזכויות עמים ובחרותם. כשם שפוטין יכול להפציץ ולהרוס את סוריה ללא כל התנגדות, כך גם טראמפ יכול לכפות על הפלסטינים אוטונומיה במקום מדינה עצמאית.

כאשר מועצת הבטחון עומדת חסרת אונים נוכח הטבח הנורא באזרחים חסרי הגנה בגוטה המזרחית מבלי לנקוט בצעדים מעשיים לעצירתו, כיצד אפשר לצפות ממנה להתערב לטובת הפלסטינים, שחיים תחת כיבוש מזה 50 שנה? מצד שני, שתיקתם של הרשות הפלסטינית ושל חמאס נוכח המתרחש בסוריה שומטת את הבסיס המוסרי מתחת רגליהם כאשר הם מאיימים לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג לפשעי מלחמה, ואינם מתייחסים כלל לבשאר אסד, מי שביצע את פשעי המלחמה הגדולים ביותר במאה הנוכחית.

המדיניות הישראלית של "אי התערבות במלחמת האזרחים בסוריה",  ותקוותה שמלחמת האזרחים תמשיך להקיז את דמו של העם הסורי בשם האינטרס הבטחוני הישראלי, הוכחה ככשלון מוחלט. לא רק בגלל חוסר המוסריות שלה, אלא גם משום שההתערבות הרוסית והאיראנית הברברית שהצילו את משטר אסד הפכו את סוריה לבסיס קדמי של איראן ורוסיה. היום עומדת ישראל בפני שוקת שבורה, כאשר היא רואה בעינים כלות איך איראן מתבססת בקרבת הגבול ומקרבת את סכנת המלחמה. חוסר העניין של דעת הקהל הישראלית במתרחש בסוריה רק מוכיח עד כמה הצליחו 50 שנות כיבוש לאטום את לבם של הישראלים, שהתרגלו למראות ההרס שזורה חיל האויר בעזה ולהרג הכמעט יומיומי של אזרחים פלסטינים המתנגדים להמשך הכיבוש.

מפלגת דעם, התומכת בזכויות העם הפלסטיני ומתנגדת לכיבוש ולמשטר האפרטהייד שהוא מצמיח, עומדת לצידם של העם הסורי והכוחות שיזמו את המהפכה בסיסמא "חרות ודמוקרטיה". אנו קוראים לכוחות הזרים – ארה"ב, רוסיה, איראן, תורכיה, ישראל, קטר וסעודיה – הסירו ידיכם מהעם הסורי, הסיגו כוחותיכם מאדמת סוריה. הניחו לסורים להחליט על עתידם ללא התערבות זרה. לא רק לטובתה של סוריה, אלא למען האינטרסים של כל שכניה.

האלטרנטיבה היא מלחמה ממושכת שכבר חרגה הרבה מעבר לגבולות סוריה והפכה למלחמה אזורית, והיא מאיימת להפוך למלחמה עולמית לאור העובדה שארה"ב ורוסיה נמצאות בעימות ישיר על אדמת סוריה.

 

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.