חולף עם הרוח

הוריקן "אירמה" המתקרב במהירות אל חופי פלורידה הוא תופעה מטראולוגית, אך השלכותיו הפוליטיות לא פחות מרחיקות לכת.

הוריקן "אירמה" המתקרב במהירות אל חופי פלורידה הוא תופעה מטראולוגית, אך השלכותיו הפוליטיות לא פחות מרחיקות לכת.

הוריקן אירמה המשתולל כיום הוא הגדול ביותר שנרשם אי פעם בהיסטוריה, והוא לא האחרון. שני הוריקנים נוספים נמצאים בדרכם אל חופי מפרץ מקסיקו. ככה זה בעונות מעבר כאשר טמפרטורת האוקיאנוס מגיעה ל- 26 מעלות, ונוצרים התנאים להתהוות סופות הוריקן בעלות עוצמה חסרת תקדים.

העולם מתבונן באימה כיצד מתמודדים עם רוח שמגיעה למהירות של 300 קמ"ש. הטלוויזיה משמיעה הקלטות של טלפונים חכמים המדמים את עוצמת הרוח לעוצמת מנועיו של מטוס סילון בעת המראתו. כל החזאים מסבירים שהרוח אינה הבעיה העיקרית אלא המים. אלו מציפים את הערים, תוך כדי הריסת תשתיות, בתים וכל מה שנקרה בדרכם, כפי שנוכחנו באסון קטרינה ב- 2005 ובהוריקן הארווי שפגע בטקסס.

ומה בין זה לבין פוליטיקה? הוריקן קטרינה הפך ללא ספק לציון דרך בממשלו של ג'ורג' בוש הבן, וכעת מתמודד דונלד טראמפ עם בעייה דומה. הוא כל כך חושש מהתוצאות, עד כי נאלץ לכרות ברית עם חברי הקונגרס הדמוקרטים שנואי נפשו מאחורי גבם של הרפובליקנים, כדי להעביר חבילת סיוע דחופה לשיקום ההריסות שהותיר אחריו הארווי ביוסטון. אכן צחוק הגורל, שהרי רק לפני חודשים ספורים הודיע טראמפ בריש גלי על נסיגתו מהסכם פריז שהוביל הנשיא אובמה, במטרה להפחית את פליטת גזי החממה הגורמים להתחממות כדור הארץ ולתופעות קיצוניות כמו סופות אלו.

כידוע שייך טראמפ למחנה מכחישי שנויי האקלים, וטוען שכל הנתונים על התחממות כדור הארץ הם מזוייפים. יתר על כן, לצידו הוא מגייס את "מעמד הפועלים" וטוען שמדובר במזימה נגדם בשם איכות הסביבה. למעשה טראמפ הוא ידידם של חברות הנפט ושל התעשייה הכבדה והמזהמת, ובשם השמירה על מקום העבודה של העובד האמריקאי הוא מבטל את כל הרגולציות שנועדו להתמודד עם פליטת גזי החממה. והינה, למרבה האירוניה, הוריקן "אירמה" הרס את אחוזתו של טראמפ באי סן מרטין, ששוויה מוערך ב- 18 מיליון דולר.

מתברר שניתן לשטות בהמונים ולהשתמש במילה fake כנגד כל ידיעה או גלוי מדעי, אבל לא ניתן לשטות ברוח. ישנם אפילו מי שגילו שניתן להשתמש ברוח במקום להלחם בה, וזה קורה אי שם בסקנדינביה. השוודים והדנים רפי השכל מאמינים במדע, הם החליטו להתפטר מהנפט עד שנת 2050, ולצורך זה הם מקימים חוות ענקיות של טורבינות רוח בתוך הים הצפוני מאות מטרים מהחוף. מתברר שאנרגיה מתחדשת היא לא רק דרך להציל את כדור הארץ מהתחממות אלא אמצעי יעיל וזול להפיק אנרגיה. הטכנולוגיה של האנרגיה המתחדשת משתלבת היטב עם ההתקדמות העצומה בפיתוח המנוע החשמלי והרכב האוטונומי, העומדים להחליף את המכוניות הפרטיות המזהמות והיקרות בטווח הנראה לעין.

בשטוטגארט, העיר הגרמנית שבה יוצרים את המרצדס והפורשה, פסק בית המשפט לטובת איסור על שימוש במנועי דיזל מזהמים. אנגלה מרקל נהנית מתמיכה של דיימלר בנץ, והיא נזעקה לעזרתם של יצרני המכוניות, אלא שהיא אחרה את הרכבת. אירופה כולה (כולל בריטניה) צועדת לקראת האיסור על שימוש במכוניות בעלות מנועי דלק, ועוברות בהדרגה אבל בביטחה למכוניות החשמליות.

אמנם ארה"ב שוכנת מעבר לאוקיאנוס, והטמפרמנט המזרח תיכוני החם רחוק מאוד מהאופי הסקנדינבי, ובכל זאת לרוח הצפונית יש קשר ישיר לרוחות המנשבות במזה"ת, ובמיוחד במפרץ הפרסי. ההחלטה השוודית הפכה לאיום ממשי על הממלכה הסעודית, מחירי נפט צונחים והאימפריות הישנות מזדעזעות. מדינות הנפט, מרוסיה של פוטין ועד ונצואלה של מאדורו, נכנסות למשבר כלכלי עמוק המאיים על משטריהן.

הממלכה הסעודית מתבוננת סביבה ומבינה היטב כי תורה יגיע במוקדם או במאוחר, ועל כן היא עושה צעדים מהוססים לשנות את המבנה הכלכלי שלה הבנוי על נפט, נפט ועוד נפט. עד כה הנפט איפשר לאזרחים הסעודים להתבטל, לא לשלם מיסים, ולחיות על הסובסידיות שקונות שקט חברתי. אולם מוחמד, בנו של המלך סלמן הקשיש, הוא עתה יורש העצר הצעיר, והוא פצח בסדרה של רפורמות בשם "חזון 2030" ובראשן הפרטת חלק מחברת הנפט הלאומית אראמקו.

בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב החזירה קצת סומק ללחיי הסעודים, אלא שהוריקן "אירמה" מבשר בכל עוצמתו ההרסנית שזמנו של הנפט הולך וכלה. בצר להם ובאיחור של עשרים וחמש שנה, הסעודים נזכרו שעליהם להפריט את המשק כדי להציל את המשטר: שדות תעופה, תחבורה, מים, בתי ספר, הכל עומד למכירה, אבל קונים אין. ולא במקרה. ההפרטה דורשת מודרניזציה, וכיצד תסתדר זו עם חוק השריעה? עם איסור על עבודת נשים? עם מיליוני עובדים ומשרתים זרים חסרי זכויות ואזרחות? ועם כל אותן המגבלות המוטלות על מי שאינם מוסלמים במדינה? אם סעודיה רוצה להפריט את עצמה לדעת, היא צריכה בסופו של דבר לוותר על המשטר השמרני שלה. אם וכאשר זה יקרה, האביב הסעודי לא יאחר להתדפק על דלתה.

הרוח והאביב הפכו לאויביהם המושבעים של תעשיית הנפט ושל המשטר הסעודי השמרני, השקוע במאמצים קדחתניים למנוע את האביב המתפשט במרחב הערבי. זהו מקור הסכסוך עם השכנה קטאר, אשר הבינה מזמן שאת הרוח ואת האביב לא ניתן לעצור, ואין ברירה אלא להכילם. לכן הקטארים קונים מכל הבא ליד, מאמנות מופשטת, מועדוני כדורגל, ובנקים ונדל"ן ברחבי העולם ועד למפלגה בדמות האחים המוסלמים. חמאס, השייח' ראאד סלאח, ואפילו עזמי בשארה נמצאים בכיסה של קטאר, מה שהפך לצנינים בעיני הסעודים, המתעבים את האחים המוסלמים ומגינים על המשטרים הישנים. לכן הם מפעילים את כל האמצעים כדי לשמר את משטרו של סיסי במצרים, ולקדם משטרים ידידותיים בלוב ובתימן, תוך נסיון לדחוק את רגליה של איראן מסוריה ומעיראק. אלא שגם קטאר וגם סעודיה, היריבות, מהמרות על סוסים מתים אשר אינם מתאימים לרוח הזמן.

מסתבר שהרוח, המספקת אנרגיה מתחדשת בסקנדינביה הרחוקה, נושפת בעורפם של המשטרים הערביים הישנים ומפיחה חיים בכוחות צעירים השואפים לדמוקרטיה וקידמה. האינטלקטואלים הערבים שהתקוממו נגד המשטרים הישנים והמושחתים ב- 2011 הם התוצאה של המהפכה הטכנולוגית הגלובלית אשר חיברה אותם באמצעות הרשתות החברתיות עם צעירים מכל בירות אירופה. גם אלו וגם אלו מאסו בניאו-ליברליזם, שהשתמש בידע ובמדע כדי להפקיע מהצעירים את עתידם, ולעזור לאחוז הבודד לנכס לעצמו את העושר של 99% הנותרים של האנושות.

הכסף הסעודי והקטרי קנה חלק מהצעירים המצרים שעזרו לצבא לעשות את ההפיכה, הוא קנה את המיליציות הג'יהאדיסטיות שחסלו את המהפכנים הסוריים, והשחית כל חלקה טובה, אלא שימיו ספורים! העולם משתנה במהירות, המידע זורם ללא מעצורים, הטכנולוגיה משנה סדרי עולם. הנסיון הנואש של המשטרים הערביים, ובראשם ממלכות המפרץ, לעצור את השנוי החברתי שנושאת הרוח החדשה לא יצלח.

נראה שכמו מנועי הדיזל, גם "הציר הסוני" יוצא בהדרגה מכלל שימוש. המשבר בין קטאר וסעודיה רק ממחיש את עומק משבר, והמפרץ קורס לתוך עצמו. ישראל היא אמנם מעצמת היי-טק, אך בתחום המדיני גם היא עושה ככל יכולתה לקנות את הזמן האוזל ולדבוק בעולם הישן, למשל ההשקפה שעלינו לדבוק ב"ציר הסוני המלוכני המתון", במקום לסיים את הכיבוש, ולאפשר למליוני צעירים וצעירות פלסטיניות עתיד של תקווה במשטר דמוקרטי מודרני. הציר הסוני יוצר את האשלייה שהסטטוס קוו אפשרי, שלעולם מצבנו לא היה טוב יותר, וכי טראמפ והמלך הסעודי הם הערובה לכך שלא יהיו כל לחצים להגיע לפתרון עם הפלסטינים. אלא שכל זה לא עוצר את חימום כדור הארץ וגם לא את השינויים שמתרחשים סביבנו ובעולם. לא רק שכדור הארץ מתחמם, ועל טראמפ לשלם את ההוצאות, אלא שגם האזור הולך ומשתנה. הרוחות שנשבו בעוצמה בקיץ של שנת 2011 אמנם דעכו, אבל אין מנוס מכך שיתחדשו.

האבסורד שמתרחש היום בוושינגטון מחד, והמחזה המביש המתרחש בירושלים עם מצעד הבכירים המקורבים לראש הממשלה אל חדרי החקירות, כאשר ברקע מזמזמת כל הזמן המנטרה של נתניהו "לא יהיה כלום כי לא היה כלום" – כל אלו מוכיחים שזמנם של המשטרים הישנים והטכנולוגיות הישנות עבר. השנוי הוא בלתי נמנע, הכיבוש הארור גם הוא יחלוף עם הרוח, וישראלים ופלסטינים יאלצו למצוא את הדרך להשתלב בעולם המודרני המתהווה אם הם אינם רוצים שהרוח תיקח גם אותם.

Avatar

אודות יעקב בן-אפרת