אודות דעם – כלכלה ירוקה מדינה אחת

"דעם – כלכלה ירוקה מדינה אחת", מצטרפת לכוחות בינלאומיים המציבים פרדיגמה חדשה המכונה "סדר ירוק חדש"- A Green New Deal. כמוהם, דעם פועלת לעבור לכלכלה ירוקה ושיתופית, אשר תתבסס על […]

"דעם – כלכלה ירוקה מדינה אחת", מצטרפת לכוחות בינלאומיים המציבים פרדיגמה חדשה המכונה "סדר ירוק חדש"- A Green New Deal. כמוהם, דעם פועלת לעבור לכלכלה ירוקה ושיתופית, אשר תתבסס על תשתיות ירוקות של תעסוקה, דיור, תחבורה ציבורית, מים וחקלאות אורבנית, ובעיקר על מעבר מיידי לאנרגיה מתחדשת, והפסקת כל שימוש בדלקים מאובנים ומזהמים, כולל הגז, שמוטב שישאר באדמה.

כלכלה ירוקה ושיתופית זו תתבסס על קידום תשתיות המהפכה התעשייתית הרביעית: אנרגיות מתחדשות, תחבורה אוטונומית, דמוקרטיזציה של פלטפורמות אינטרנטיות, חינוך מקוון, רובוטיקה, טכנולוגיית הבלוקצ'יין ועוד. ביכולתה של מהפכה זו לשים קץ לפערים החברתיים הגדולים, להעביר את הכלכלה לידי יצרנים המאורגנים במסגרות שיתופיות, לשים קץ לכלכלה המונופוליסטית המרוכזת בידים של מיעוט עשיר ויוצרת מנגד עוני, ולתמוך במי שנפלטו משוק העבודה.

המהפכה הטכנולוגית לא מותירה מקום לחומות המפרידות בין ארצות ועמים. היא מאחדת את האנושות בכלכלה אחת, במאבק משותף להציל את כדור הארץ מהכחדה, ובשותפות גורל בינלאומית. על תשתית כלכלית כזאת ניתן לבסס חברה ישראלית פלסטינית שיתופית, שתהווה הן מנוע למודרניזציה של החברה הערבית, והן לדמוקרטיזציה של החברה הישראלית. כך נוכל להתקדם לעתיד בר קיימא.

הימין הישראלי קבר את פתרון שתי המדינות, הכיבוש נמשך כבר למעלה מחמישים שנה, ובפועל הגדה המערבית נתונה תחת ריבונות ישראלית. הרשות הפלסטינית מקיימת אוטונומיה ללא עצמאות, השקל הוא המטבע העובר לסוחר, מעטפת המכס הישראלי קובעת כיצד תראה הכלכלה הפלסטינית, ו"עיסקת המאה" של טראמפ נותנת חותמת כשרות לתכניות הסיפוח של הממשלה.
השמאל מצדו רוקן את הקריאה להקמת שתי מדינות מתוכן. מה שנותר ממנה הוא לגיטימציה לשמירה על מדינת הרוב היהודי, המנציחה את המצב הקיים, בעוד הרשות הפלסטינית ממשיכה לשלוט על נתינים חסרי זכויות. האליטות בישראל וברשות הפלסטינית רוצות בהנצחת המצב, כאשר הימין הישראלי גורף את כל הקלפים, שכן האוטונומיה הפלסטינית היא המסווה האידיאלי לשלטון האפרטהייד שהוא מקיים.
מול התפיסה הרואה באוטונומיה פלסטינית סוף פסוק, דעם קוראת למדינה דמוקרטית אחת, משותפת לישראלים ולפלסטינים, המבוססת על שוויון חברתי, על כלכלה מודרנית, ועל חוקה אחת. אין כוח שיוכל למנוע מישראלים שרוצים לחיות בחברה דמוקרטית ושוויונית, ומפלסטינים שרוצים לחיות בחברה מודרנית ופתוחה, להתאחד ולממש את שאיפתם לחיים של שלום ודו קיום.
למרות שאיפותיהם של הלאומנים לבנות חומות של בטון ולהתכחש לעולם הגלובלי, המהפכה הטכנולוגית מנתצת את ההפרדה והמרחקים, ומאחדת את האנושות לעתיד משותף של כלכלה אחת, ומאבק להציל את כדור הארץ מהכחדה. דעם מציעה לכם להיות חלק מהבניה של עתיד זה.

אודות העורך

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.