אודות דעם – כלכלה ירוקה מדינה אחת

מפלגת דעם הוקמה בשנת 1995 כדי להשתתף בבחירות הכלליות. מייסדי המפלגה ביקרו את הסכם אוסלו בחריפות וסברו שעליהם להשמיע את קולם בפני הציבור הישראלי היהודי והערבי שהלך שולל אחרי ההסכם.

במערכת הבחירות של מרץ 2021 קידמה מפלגת דעם את תכנית ה"גרין ניו דיל ישראלי פלסטיני", הן כתשובה למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית באמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים מאז 1967. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת.

דעם מצטרפת לכוחות בינלאומיים המציבים את המעבר לכלכלה ירוקה ושיתופית בראש סדר העדיפויות שלהן. כלכלה זו תתבסס על תשתיות ירוקות של תעסוקה, דיור, תחבורה ציבורית, מים וחקלאות אורבנית, ובעיקר על מעבר מיידי לאנרגיה מתחדשת, והפסקת כל השימוש בדלקים מאובנים ומזהמים, כולל הגז, שמוטב שישאר באדמה.

כלכלה ירוקה ושיתופית זו גם תתבסס על קידום תשתיות המהפכה התעשייתית הרביעית: אנרגיות מתחדשות, תחבורה אוטונומית, דמוקרטיזציה של פלטפורמות אינטרנטיות, חינוך מקוון, רובוטיקה ועוד. ביכולתה של מהפכה זו לשים קץ לפערים החברתיים הגדולים, להעביר את הכלכלה לידי יצרנים המאורגנים במסגרות שיתופיות, לשים קץ לכלכלה המונופוליסטית המרוכזת בידיים של מיעוט עשיר ויוצרת מנגד עוני, ולתמוך במי שנפלטו משוק העבודה.

המהפכה הטכנולוגית לא מותירה מקום לחומות המפרידות בין ארצות ועמים. היא מאחדת את האנושות בכלכלה אחת, במאבק משותף להציל את כדור הארץ מהכחדה, ובשותפות גורל בינלאומית. על תשתית כלכלית כזאת ניתן לבסס חברה ישראלית פלסטינית שיתופית, שתהווה הן מנוע למודרניזציה של החברה הערבית, והן לדמוקרטיזציה של החברה הישראלית. כך נוכל להתקדם לעתיד בר קיימא.

שינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי, והמאבק לעצירת שינוי האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל.

הימין הישראלי קבר ברגל גסה את פתרון שתי המדינות, הכיבוש נמשך כבר למעלה מחמישים וארבע שנים, ובפועל הגדה המערבית נתונה תחת ריבונות ישראלית. הרשות הפלסטינית מקיימת אוטונומיה ללא עצמאות. כל התשתיות כולל גבולות קרקע מים ושליטה במרחב האוירי הם בידי מדינת ישראל. השקל הוא המטבע העובר לסוחר, מעטפת המכס הישראלי קובעת כיצד תראה הכלכלה הפלסטינית.

הקונסנסוס בקרב השמאל בישראל הדוגל בתפיסה של "שתי מדינות לשני עמים" מעניק לגיטימציה לשמירה על מדינת הרוב היהודי כשלצידה הרשות הפלסטינית חסרת כל סמכויות ומעמד הממשיכה לשלוט על נתינים חסרי זכויות. האליטות בישראל וברשות הפלסטינית רוצות בהנצחת המצב, כאשר הימין הישראלי גורף את כל הקלפים, שכן ה"אוטונומיה הפלסטינית" המופרדת כביכול היא המסווה האידיאלי לשלטון האפרטהייד המתקיים בפועל. גם ההפרדה בין הגדה המערבית לעזה משרתת את השלטון הפלסטיני של פתח מחד ושל חמאס בעזה מאידך. שניהם חפצים בשימור הסטטוס קוו.

מול התפיסה הרואה באוטונומיה פלסטינית סוף פסוק, דעם קוראת למדינה אזרחית, דמוקרטית אחת, משותפת לישראלים ולפלסטינים, המבוססת על שוויון חברתי, על כלכלה מודרנית, ועל חוקה אחת. אין כוח שיוכל למנוע מישראלים שרוצים לחיות בחברה דמוקרטית ושוויונית, ומפלסטינים שרוצים לחיות בחברה מודרנית ופתוחה, להתאחד ולממש את שאיפתם לחיים של שלום ודו קיום.

למרות שאיפותיהם של הלאומנים לבנות חומות של בטון ולהתכחש לעולם הגלובלי, המהפכה הטכנולוגית מנתצת את ההפרדה והמרחקים, ומאחדת את האנושות לעתיד משותף של כלכלה אחת, ומאבק להציל את כדור הארץ מהכחדה. דעם מציעה לכם להיות חלק מהבניה של עתיד זה.

אודות העורך

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת מפלגת דעם מציעה את הגרין ניו דיל ישראלי-פלסטיני כתשובה המתאימה הן למשבר הפוליטי והכלכלי שישראל עוברת, והן ליצירת בסיס לבניית שותפות ישראלית-פלסטינית אמתית. זוהי התכנית שבאמצעותה ניתן לסיים את הסכסוך בין העמים, ולהביא לביטול משטר האפרטהייד אשר ישראל כופה על הפלסטינים בשטחים הכבושים. זאת התכנית שבכוחה להחליף את הכיבוש בשותפות על בסיס של צדק אזרחי, שיעניק זכויות אזרחיות מלאות לפלסטינים כמו לישראלים במסגרת מדינה משותפת. אנו קוראים לשינוי סדר העדיפויות הכלכלי והחברתי. המאבק לעצירת משבר האקלים והצלת העולם מכיליון, אינם משימה "ציונית" או "פלסטינית", אלא משימה כלל אנושית. כמו שאי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בארה"ב במנותק מטיפול בגזענות נגד השחורים; כך אי אפשר ליישם מדיניות ירוקה בישראל במנותק מחיסול משטר האפרטהייד כלפי הפלסטינים, והאפליה הגזענית נגד האזרחים הערבים בישראל. הצטרפו היום למאבק במשבר האקלים ולמען חברה צודקת ושוויונית.