מצע מפלגת דעם לבחירות לכנסת ה-18

מפלגת דעם מאגדת בשורותיה יהודים וערבים, וחותרת לשינוי חברתי וסוציאליסטי. לשם כך היא מקיימת קשרים עם תנועות פועלים ואיגודי עובדים ברחבי העולם. מפלגת דעם מציבה אלטרנטיבה שפויה, הן לקפיטליזם הדורסני, והן לפונדמנטליזם הדתי.

מפלגת דעם מאגדת בשורותיה יהודים וערבים, וחותרת לשינוי חברתי וסוציאליסטי. לשם כך היא מקיימת קשרים עם תנועות פועלים ואיגודי עובדים ברחבי העולם. מפלגת דעם מציבה אלטרנטיבה שפויה, הן לקפיטליזם הדורסני, והן לפונדמנטליזם הדתי.

1.השאלה הפלסטינית

מפלגת דעם דוגלת בשלום אמת המבוסס על נסיגה ישראלית מכל השטחים הכבושים, כולל ירושלים המזרחית. מפלגת דעם מאמינה שהסכסוך הפוליטי אינו יכול להפתר ללא הקמת מדינה פלסטינית רבונית ועצמאית. ההתעסקות ב"הסכמי מדף", המבוססים על ספוח גושי ההתנחלויות לישראל, מכשילה כל אפשרות להגיע להסדר בר קיימא בין ישראל וההנהגה הפלסטינית. המדיניות הישראלית הסלימה את המצב והביאה להתפוררותה של הרשות הפלסטינית, לפלוג בין עזה לגדה, ולהמשך הסבל הבלתי אנושי של תושבי השטחים. יש סכנה שמדיניות זו תוביל לחזרתו של הכיבוש הישיר בשטחים, ולהמשך שפיכות הדמים. האחריות להצגת תכנית שלום הוגנת מוטלת לפיכך על ישראל. היא זו שצריכה להחליט שהיא רוצה לפתור את הסכסוך ומוכנה לשלם את המחיר. המשך שלטון הכיבוש, מפורר את הדמוקרטיה הישראלית ומכשיר את הקרקע למצב של אפרטהייד.

2.שיוויון זכויות לאוכלוסיה הערבית בישראל

מפלגת דעם נאבקת למען שווין זכויות מלא לאוכלוסיה הערבית בישראל. האפליה העקבית של אזרחי המדינה הערבים, והדרתם ממרכזי קבלת ההחלטות, הינה מתכון בטוח להדרדרות היחסים בין יהודים וערבים. תהליך זה הגיע לשיאו בארועי אוקטובר 2000, כאשר ארועי עכו האחרונים היוו תזכורת למה שעוד מצפה לנו. דחיקתה של האוכלוסיה הערבית לשולי החברה הישראלית מתבטאת בכל התחומים – חקיקה, תעסוקה, חנוך, דיור, תשתיות ותכנון עירוני, שירותים מוניציפליים וחלוקת קרקעות. מפלגת דעם פועלת בקרב האוכלוסייה הערבית על מנת לקדם נושאים כמו מעורבות חברתית, תעסוקה והגנה איגוד מקצועית, העצמת נשים, הדרכת נוער, חינוך ותרבות.

3.מאבק למען זכויות העובדים

מפלגת דעם מסייעת בבניית איגוד מקצועי דמוקרטי, יהודי ערבי, המארגן עובדים ועובדות בלתי מאורגנים, ומעניק להם הגנה אפקטיבית על בסיס סולידריות מעמדית. האיגוד המקצועי בו תומכת מפלגת דעם, מניח את הבסיס החברתי לשיתוף פעולה בין יהודים וערבים. הוא נלחם נגד הניצול המחפיר של העובדים, ולמען בניה של סדר חברתי חדש, שיהיה מבוסס על שוויון מלא בין כל האזרחים ללא הבדל דת, גזע, לאום או מין.

4.כישלון כלכלת השוק החופשי

המשבר הכלכלי בישראל הוא תוצאה של מדיניות יזומה, המיישמת את תורת "כלכלת השוק". תורה זו מעדיפה את הכלכלה הספקולטיבית על פני הכלכלה הריאלית, ופוטרת את המדינה מכל אחריות לאזרחיה. כך נמסרו מושכות הכלכלה לטייקונים הפיננסיים, המעדיפים להשקיע את הונם בספקולציות גלובאליות, במקום ליצר מקומות עבודה, ותורמים בכך להעמקה והרחבה של מעגלי העוני.

5.מאבק באבטלה ולטובת תעסוקה מאורגנת

מפלגת דעם רואה במאבק נגד האבטלה ולמען תעסוקה מאורגנת משימה ראשונה במעלה. אנו קוראים למדינה לפקח על תקנות העבודה ועל יישומן. אנו פועלים לשנוי המדיניות הכלכלית, כך שמשאבים ממשלתיים יופנו ליצירת מקומות עבודה, ולא כדי להעשיר את בעלי ההון המקומיים. מפלגת דעם מנהלת מאבק עיקש למען תעסוקה מאורגנת בתנאים הוגנים, ונגד יבוא עובדים זרים המועסקים בתנאי עבדות. המצב הקיים לא רק פוגע בזכויותיהם הבסיסיות של הפועלים הזרים, אלא יוצר אבטלה וכרסום בשכר ובתנאים הסוציאליים של כח העבודה המקומי.

6.הפסקת צורות ההעסקה הפוגענית

מפלגת דעם קוראת לשים קץ לכל צורות ההעסקה הפוגעניות שהשתרשו בשוק העבודה בישראל – כגון עובדים ארעיים, עובדי קבלן, ופרי-לאנסרים. צורת ההעסקה זו מקובלת היום בכל המגזרים, החל ממשרדי הממשלה וכלה באקדמיה. מפלגת דעם פועלת למען תעסוקה ישירה, המכבדת את בעליה.

7.פנסיה ראויה לכל

מפלגת דעם פועלת להבטחת עתידו של ציבור העובדים, באמצעות בטוח פנסיוני, שיאפשר לעובד להתפרנס בכבוד עם פרישתו. החוק הפנסיוני, עליו חתמה ההסתדרות, לוקה בחסר ומקפח את העובדים, משום שאינו מבטיח גמלה מינימלית המאפשרת קיום בכבוד. מאידך אנחנו מתנגדים לרפורמת נתניהו בכהנו כשר האוצר, שהפנתה את החסכון הפנסיוני אל הבורסה, והפכה באל כורחם מיליוני עובדים למהמרים. אנו ניאבק להחזיר את החסכון הפנסיוני לקדמותו, ונתבע מהממשלה להבטיח תשואה מינימלית שתשמור על ערך החסכון.

8.שיווין זכויות בין נשים לגברים

מפלגת דעם דוגלת בשוויון מלא בין נשים לגברים, ופועלת למען שתוף פעולה בין נשים יהודיות וערביות. המאבק נגד הדכוי והניצול של האישה הערביה מהווה ציר מרכזי בפעילותה של מפלגת דעם. אנו מאמינים שהשילוב בין תעסוקה והעצמה של נשים ערביות, מהווה תנאי הכרחי בדרך לשחרורן. מפלגת דעם פועלת יחד עם ארגוני נשים בישראל, נגד כל תופעה של הטרדה מינית, ולמען שחרורן של הנשים הערביות והיהודיות כאחד מכל סוגי הדיכוי, האלימות והאפליה.

9.חינוך לסולידריות

מפלגת דעם רואה בבני הנוער את הבסיס לקידום החברה. הפרטת החינוך ושחיקת שכר המורים גרמו לפגיעה קשה במערכת החינוך ובעתיד הנוער. למפלגת דעם מסגרות בלתי פורמליות דרכן היא פועלת לארגון וחינוך בני נוער ערבים. במסגרות אלה אנו מקנים לנערים ולנערות ערכים כמו שוויון בין המינים, סולידריות ומעורבות, לצד ידע בתחום זכויותיהם כעובדים. נוער בעל מודעות פוליטית וחברתית הוא ערובה לחברה דינאמית ובריאה.

10.תרבות של מחויבות לחברה

מפלגת דעם פועלת למען קיומה של תרבות עם מחויבות, שהערך המוסף שלה הוא תרומה למען חברה ביקורתית, נאורה וסובלנית יותר. אנו רואים כרעה חולה את מסחור האומנות, המנתק את האמן ויצירתו מהחברה, ומכפיף אותו לצרכי בעלי ההון. אין זה סוד שהתיאטראות והמוזיאונים בישראל הפכו למיזמים כלכליים, במקום להוות מרכזים חנוכיים ותרבותיים. אנו סבורים שלאמן כאדם יוצר, יש משקל סגולי רב יותר, ואחריות לגורלה של החברה ולכיוון בו תלך.

*******

סמן ההיכר של מפלגת דעם הוא העבודה בשטח. ביום הבחירות אנו נצבים בפני הבוחר עם רקורד של עשייה חברתית ענפה – בנייה של ארגון עובדים דמוקרטי, קידום תכנית פנסיה מלאה לכלל העובדים, העצמת נשים ונוער, ופעילות ענפה בפיתוח סחר הוגן בישראל. הציבור מכיר את מגוון האירועים והפעילויות שמפלגת דעם עמדה בראשם – תהלוכות יום האשה הבינ"ל, צעדות האחד במאי בתל אביב, סרטים דוקומנטריים, ותערוכות לקידום אמנות מחוייבת.

ביום הבחירות אנו קוראים לכם – תנו את קולכם לעקרונות ולעשייה שדעם מייצגת.

דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.