סבלנות, מילת המפתח של הפעיל האיגוד מקצועי

בדרך לנמל אשדוד. הדרך אל התודעה המתפתחת של איגוד נהגי המשאיות. מזה שלושה שבועות לא ביקרתי שם. החגים והמועדים טרפו את זמן הביקור הקבוע. אני שב לשם, לחיזור הנלהב, מתוך […]

בדרך לנמל אשדוד.

הדרך אל התודעה המתפתחת של איגוד נהגי המשאיות. מזה שלושה שבועות לא ביקרתי שם. החגים והמועדים טרפו את זמן הביקור הקבוע. אני שב לשם, לחיזור הנלהב, מתוך געגוע ורצון עקבי להשלים את המשימה השבועית – יצירת קשרים חדשים עם הנהגים,

 רענון הקשרים הישנים, הסברה, הדרכת זכויות, מענה על שאלות ועוד. הכל כדי ליישם את המשימה הרחוקה יותר, הקמת ועדים בחברות ההובלה אשר יסללו את הדרך להקמת האיגוד.
אנחנו באים בכניסה לנמלי הים באשדוד וחיפה משום שאל שעריהם שועטים הנהגים רכובים על משאיות הענק. ההתכנסות היומיומית הזו שם מאפשרת לנו לצור אתם קשר ולכרות את הברית בין ארגון לעובדים. אנחנו, בארגון העובדים מען, מגיעים לנמל מצוידים בידע שנצבר מהמגע עם הנהגים עצמם וכן מלימוד בכתובים. ידע הכולל היכרות מעמיקה עם זכויותיהם, ההסכמים הקיבוציים, צווי ההרחבה ובעיקר עם שתי הנחות יסוד חשובות.
האחת – רוב הנהגים אינם מתוגמלים על פי החוק או ההסכמים הקיבוציים או צווי ההרחבה המחייבים את המעסיקים בעלי חברות ההובלה.
השנייה – בענף ההובלה חסרים נהגים.
שתי הידיעות הללו הן האפשרות לכאורה לפרוץ דרך ולתבוע את זכויות דרך הקמת ועדי עובדים, אך מרבית הנהגים אותם אנחנו פוגשים אינם רואים את הבעיות והיתרונות הללו כהזדמנות, מה גם שהמשימה הקולקטיבית הזו נדמת להם כמכשול בלתי אפשרי. הם נאחזים בכנף בגדו של היושב במרום משרדו בבניין צים אשר סמוך לנמל אשדוד או בקרוון המשרדי התלוי מעל מגרש החברה. הבוס הכל יכול, בעל הבית, כפי שהם קוראים לו משרה עליהם פחד. כמו באל, גם בבוס הם מורדים, אבל מעבירים את אמונתם המצטמצמת לעבר אל אחר ובאותה עת תובעים את הבוס הקודם ומתפשרים על מחצית מהסכום המגיע להם. כך הם מעבירים את חייהם המקצועיים בשעות עבודה מרובות המלוות בתסכול ויאוש.
בהגיענו לנמל, הם מחייכים אלינו, מגישים קפה או מים קרים בקיץ ולפעמים אינם פותחים את החלון כלל, או מטיחים דרכו בצעקה חדורת תסכול – "מה עשיתם עד היום?". ובכן, עד היום היינו מעורבים בניסיונות הקמתם של מספר ועדים ברמות שונות של התארגנות שלא צלחו בשלב זה, השגנו לנהגים למעלה ממיליון ₪ החזרי כספים בגין זכויות שלא שולמו והעמקנו עוד ועוד את הקשר עם הנהגים והכנת השטח לבאות תוך נוכחות שבועית קבועה כדי לצור את הכתובת האיגוד מקצועית האמינה לזה זקוקים הנהגים.
היום, לאחר שלושה שבועות של נתק מהצומת הסמוכה לנמל אשדוד, אני חוזר נרגש לחיזור, גם אם אני יודע שהפרחים שאגיש מהדלת הקדמית עשויים להיות מושלכים מן החלון.
סבלנות, מילת המפתח של הפעיל האיגוד מקצועי.
דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

אודות דעם כלכלה ירוקה - מדינה אחת

דעם מפלגת פועלים מעמידה בפני הציבור פרוגרמה כוללת לשנוי מהפכני של החברה בישראל, המבוססת על שלשה עקרונות בסיסיים – שלום, שוויון וצדק חברתי. דעם מאמינה כי העקרונות האלו אינם יכולים להתממש תחת המשטר הקפיטליסטי הגלובלי, והגשמתם היא חלק מהמאבק למען כינון חברה סוציאליסטית, המקדשת את רווחת האדם ולא את הרווח.