תוכנית גירוש מבקשי המקלט מעודדת את הגזענות ובדלנות גירוש בכסות של "עזיבה מרצון" אינו חוקי ואינו אנושי

<p><br />"במקום לחנך לסולידריות, התוכנית נותנת גושפנקא רשמית לגזענות, לשנאת זרים ולאלימות נגד מבקשי מקלט", אומרת אסמא אגבארייה זחאלקה העומדת בראש הרשימה. היא מעודדת מעשים מכוערים כמו סילוק ילדים מבית ספר על רקע צבע עורם ומוצאם. במקום לבנות חברה פתוחה לאנשים מתרבויות שונות, היא יוצרת גטאות של פחד וחשדנות".</p>

רשימת "עיר ללא גבולות" המתמודדת בבחירות למועצת העיר תל אביב יפו מתנגדת מכל וכל לתוכניתו של שר הפנים גדעון סער, יורשו של אלי ישי, לגרש מהגרים מבקשי מקלט מאריתראה ומסודן.

"במקום לחנך לסולידריות, התוכנית נותנת גושפנקא רשמית לגזענות, לשנאת זרים ולאלימות נגד מבקשי מקלט", אומרת אסמא אגבארייה זחאלקה העומדת בראש הרשימה. היא מעודדת מעשים מכוערים כמו סילוק ילדים מבית ספר על רקע צבע עורם ומוצאם. במקום לבנות חברה פתוחה לאנשים מתרבויות שונות, היא יוצרת גטאות של פחד וחשדנות".

ישראל אמנם נמנעה מלגרש מבקשי מקלט והעניקה להם הגנה קולקטיבית, כדי להמנע מפגיעה במעמדה הבינ"ל. אבל היא מנעה מהם את הזכות הבסיסית לעבוד, ונגישות לשרותי בריאות. מצב זה מנע ממבקשי המקלט להקלט בחברה, ודחק אותם לשכונות המוזנחות בדרום תל אביב. עיריית תל אביב וממשלת הימין משתמשות במצוקה של תושבי דרום העיר, ומלבות אלימות מסוכנת ושנאה. לו היו מאפשרים למבקשי המקלט לעבוד ולהנות מזכויות סוציאליות מצב זה היה נמנע.

ישראל מסרבת באופן שיטתי לבדוק את מעמדם של מבקשי המקלט כפליטים ומותירה אותם ללא מעמד ברור. כליאת מבקשי מקלט בחסות התיקון לחוק ההסתננות מאפשרת את מאסרם ללא משפט לפחות לשלוש שנים, גם ללא הרשעה, כאשר בכלא מחתימים אותם על מסמכים של "עזיבה מרצון" או כליאה ללא הגבלה. הגירוש לאוגנדה, מדינה דיקטטורית, אינו מבטיח את חייהם ושלומם של ה"עוזבים מרצון". במקרה הטוב הם יכלאו במחנות פליטים שאינם אלא מחנות מעצר. במקרה הגרוע חייהם יהיו בסכנה.

"תל אביב יפו אמורה לשמש, בהיותה מטרופולין, מודל לערים אחרות במדינת ישראל ולשאת את דגל הסובלנות,השוויון והצדק לכל", אומרת אמילי מואטי, השניה ברשימת "עיר ללא גבולות", פעילה פמיניסטית ויועצת אסטרטגית.

שלישית ברשימה – זהבה ברקני ממיסדות רשת בתי הספר הדמוקרטי בישראל, ומרצה לחינוך בסמינר הקיבוצים.

לפרטים: מיכל שורץ, 050-4330067 מור שמיר: 054-6611071

 

Avatar

אודות מפלגת דעם