על היום שאחרי לישראלים ולפלסטינים

הרצאה מאת יעקב בן אפרת, מזכ”ל מפלגת דעם – כלכלה ירוקה מדינה אחת מזה תשעה חודשים מתנהל בישראל, בפלסטין ובעולם כולו דיון בשאלת "היום שאחרי" בעזה. הנשיא ביידן מקדם הצעה […]

הרצאה מאת יעקב בן אפרת, מזכ”ל מפלגת דעם – כלכלה ירוקה מדינה אחת

מזה תשעה חודשים מתנהל בישראל, בפלסטין ובעולם כולו דיון בשאלת "היום שאחרי" בעזה.

הנשיא ביידן מקדם הצעה המבוססת על השלטת הרשות הפלסטינית המשודרגת במקום חמאס. הצעה זו נתמכת על ידי רוב הגנרלים בדימוס שמופיעים באולפני הטלוויזיה ודורשים מהממשלה לקבלה. ראשי הצבא טוענים מצדם שבלי תכנית כזאת, לא ניתן להשיג את מטרות המלחמה. מאידך הימין הקיצוני בממשלה רוצה ממשל צבאי, חידוש ההתיישבות, והנצחת השלטון הישראלי בעזה. השמאל בישראל מדבר על נסיגה מלאה, ונמנע מלהתייחס לשלטון שיישאר בעזה לאחר מכן. נתניהו מתנדנד בין העמדות, ובעיקר לא מחליט.

אף אחד מהגורמים הקובעים בישראל אינו מוכן לדבר על עתידה של עזה, ועל האפשרות של שלום וחיים משותפים של פלסטינים וישראלים. רוב החברה הישראלית ממשיך להתעלם מהצורך למצוא פתרון שורשי לסכסוך, גם לאחר שהוא התפוצץ בפרצופנו באופן הנורא ביותר ב-7 באוקטובר.

לנו בדעם יש תוכנית שונה. תוכנית שלוקחת בחשבון את עתידם של הישראלים והפלסטינים גם יחד. תוכנית

שתהיה תשובה לנסיון לדחוק את הפלסטינים מתחת לשטיח במשך שלושה עשורים, ותמנע את האסון הבא.

בהתבסס על ניסיוננו – שנשען על ארבעים שנות מאבק למען שוויון, שלום ודמוקרטיה – אנחנו מציעים לכוחות השפויים בשני הצדדים, השואפים לשלום ולקדמה, לשלב ידיים באומץ, ולעמוד מאוחדים מול הקיצוניים הדתיים והלאומניים בצד הפלסטיני ובצד הישראלי.

הצטרפו אלינו לדיון שהוא גם מאתגר וגם מציע תקווה.

Avatar

אודות יעקב בן-אפרת